REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić dobrymi nawykami?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić dobrymi nawykami? /fot. Fotolia
Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić dobrymi nawykami? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na zdrowie, ale może również wpływać na obniżenie wydajności pracownika. Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić zdrowymi nawykami? Co zrobić, aby chęć zapalenia nie zaburzała planu dnia?

Jak zastąpić przerwę na „dymek” w pracy?

Co pracownicy robią w czasie przerwy? Wielu z nich niestety wykorzystuje ją na palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. To moment, w którym mogą odreagować sytuacje stresowe, poznać plotki z życia firmy lub po prostu wyjść poza miejsce pracy. Istnieją jednak ciekawsze alternatywy, przy tym na pewno dużo zdrowsze. Podpowiadamy, jak zastąpić przerwę na przysłowiowego „dymka”.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Zamiast papierosa zdrowe nawyki

REKLAMA

Zwykle palenie służy zaspokojeniu jakiejś potrzeby np. rozładowania napięcia, zapewnienia sobie chwili relaksu. Czasem jednak sięgamy po papierosa rutynowo np. po posiłku, wychodząc z domu, podczas stresowych sytuacji w pracy. Te nawyki można zastąpić innymi.

W ramach projektu „Nie palę, bo…” pokazujemy zdrowe alternatywy, które pomogą zastąpić przerwę na palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. Podstawą jest oczywiście motywacja. Głód nikotynowy da się przezwyciężyć wtedy, gdy zlikwidujemy pozytywne skojarzenia związane z papierosami i uwolnimy nasze myśli od chęci zapalenia. Dostępnych jest wiele metod, które pomogą poradzić sobie z fizyczną i psychiczną potrzebą palenia – mówi Patrycja Kosińska z Departamentu Funduszy Europejskich Pracodawców RP, realizatora projektu „Nie palę, bo…”.

Aktywność fizyczna, zdrowe przekąski, woda

Aktywność fizyczna podczas pracy jest wskazana. Można zrobić kilka prostych ćwiczeń na krześle lub w pozycji stojącej, albo po prostu wybrać się na krótki spacer. W rzucaniu palenia pomagają również zdrowe przekąski. Zielone smoothie, kolorowy sok lub pyszne owoce i warzywa czy pożywna kanapka. W ten sposób zastąpimy głód i zajmiemy myśli czymś przyjemnym. Można również wypić szklankę wody. Odpowiednie nawodnienie wpływa na samopoczucie, metabolizm, cerę, a także koncentrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małe porządki, plan dnia, książka

Pracując przy biurku, możemy zrobić sobie przerwę na małe porządki – poukładać rzeczy, przetrzeć monitor. To na pewno poprawi nasze samopoczucie. Można też zaplanować dzień. Warto zapisać najważniejsze zadania oraz myśli w kalendarzu. Wtedy udowadniamy sobie, że panujemy nad swoimi obowiązkami. Książka to również dobry pomysł. Czytając inspirującą lekturę podczas 5 minutowej przerwy, można się dobrze zrelaksować.

Oddech

Warto też pilnować swojego oddechu. Krótkie ćwiczenia oddechowe pomogą się odstresować, wzmocnią przeponę i odciążą mięśnie szyi. Wystarczy 5 minut każdego dnia.

Odświeżający makijaż

Dla kobiet sposobem może być odświeżający makijaż. Zamiast zatruwać cerę dymem papierosowym można zrobić sobie mały zabieg kosmetyczny. Wystarczy wziąć ulubiony krem odżywczy lub po prostu kosmetyczkę z podstawowym zestawem do makijażu.

Partner w rzucaniu palenia w pracy

Dobrym pomysłem jest znalezienie partnera w rzucaniu palenia. Razem można korzystać z przerwy w zdrowy sposób i robić choćby wspólne ćwiczenia. Przy ciągłym braku czasu dla najbliższych, można go wygospodarować właśnie rezygnując z przerwy na „dymek.

Koncentracja na sukcesy i korzyści z rzucenia palenia

Najważniejsze jest natomiast, aby doceniać swoje sukcesy i koncentrować się na korzyściach jakie przynosi rzucenie palenia. Nie warto pozwalać, aby to nałóg rządził naszym życiem.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA