REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Agnieszka Beczkalska
aplikant radcowska
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - art. 30 Kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może być dokonane zarówno z inicjatywy pracownika jak i pracodawcy. Regulację znajdziemy w przepisach prawa pracy, tj. art. 30 § 1 pkt 1 ustawy Kodeksu pracy. Na mocy porozumienia stron może być rozwiązana każda umowa o pracę, oczywiście za zgodą obu stron. W przypadku tej formy nie jest istotny powód zakończenia współpracy. Każda ze stron stosunku pracy może zaproponować warunki rozwiązana umowy o pracę, ale druga stron nie musi ich przyjmować. W praktyce możemy wyróżnić kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron:

Autopromocja
 1. Pracodawca i pracownik podpisują wspólny dokument – porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę;
 2. Pracownik składa pracodawcy propozycję rozwiązania umowy o pracę a pracodawca przyjmuję tę propozycję;
 3. Pracodawca składa ofertę pracownikowi rozwiązania umowy o pracę, a pracownik ją akceptuje.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę - jaka forma?

W przypadku porozumienia stron co do rozwiązania stosunku pracy je łączącego, należy wskazać, iż nie jest tu wymagana forma pisemna jako konieczna do uznania rozwiązania umowy o pracę za skuteczne. Wystarczy forma ustna. Jednakże dla celów dowodowych warto jednak posiadać rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w formie pisemnej.

Zgoda na rozwiązanie umowy o pracę

Zawarcie porozumienia stron jest zależne od woli obu stron będących stronami stosunku pracy. Zatem jedynym warunkiem skuteczności jest wyrażenie zgody na takie rozwiązanie umowy o pracę. A contrario, gdy jedna ze stron się nie zgodzi – nie dochodzi do zawarcia porozumienia w sposób skuteczny. Z punktu technicznego odrzucenie porozumienia może zostać dokonane w formie ustnej, jak również milczenie jednej ze stron poczytywane jest jako brak akceptacji na tę formę zakończenia stosunku pracy łączącego strony. Jak zostało wspomniane wcześniej, warto jednak zawsze zachować formę pisemną – dla celów dowodowych.

W piśmie do pracodawcy pracownik określa termin, wraz z którym chciałby rozwiązać umowę. Określenie terminu jest wystarczające do wywołania określonego skutku – pracownik nie musi uzasadniać swojego wniosku.

Warto wskazać w tym miejscu, iż zachowując formę pisemną, pracodawca pod podpisem pracownika na propozycji rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, powinien napisać swoją decyzję – „wyrażam zgodę” lub „nie wyrażam zgody”, nie zapomnieć o dacie oraz podpisie. W przypadku, gdy pracodawca nie wyrazi zgody na tę formę rozwiązania umowy o pracę – pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia takiej umowy. Pracownik w tym przypadku ma prawo do porozumienia w kwestii skrócenia okresu wypowiedzenia. Zatem ważny jest fakt złożenia podpisów przez obie strony umowy o pracę, oraz wyrażenie zgody na ten sposób rozwiązania umowy w określonym w nim terminie i na określonych w nim warunkach rozwiązania tejże umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Należy pamiętać, że wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, skierowany do pracodawcy, należy w świetle prawa traktować jako ofertę, którą pracodawca może zaakceptować lub odrzucić. Warto także wskazać na fakt, że wyrażenie zgody przez obie strony na taką formę zakończenia współpracy skutkuje tym, iż ani pracownik ani pracodawca nie będą mogli odwołać się do sądu pracy od zawartego porozumienia.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę – niezależnie od okresu jej trwania. Można ją także rozwiązać w każdym czasie i z inicjatywy każdej ze stron. Porozumienie powinno zostać zawarte na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Warto wskazać w tym miejscu, że porozumienie takie, oprócz treści obligatoryjnych, tj. data rozwiązania oraz podpisy wraz z oświadczeniami, może zawierać informacje dodatkowe tj;

 • sposób rozliczenia i wykorzystania urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi;
 • informacje dotyczące zwrotu sprzętu służbowego;
 • informacje o terminie wypłaty wynagrodzenia oraz innych świadczeń, tj; premia czy prowizja.
rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wzór druk

Infor

Pobierz wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  REKLAMA

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  REKLAMA

  Ważne: trwa protest rolników w Warszawie. Spotkanie z Marszałkiem Sejmu RP

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Rozpoczęło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Biorą w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA