REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Agnieszka Beczkalska
aplikant radcowska
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - art. 30 Kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może być dokonane zarówno z inicjatywy pracownika jak i pracodawcy. Regulację znajdziemy w przepisach prawa pracy, tj. art. 30 § 1 pkt 1 ustawy Kodeksu pracy. Na mocy porozumienia stron może być rozwiązana każda umowa o pracę, oczywiście za zgodą obu stron. W przypadku tej formy nie jest istotny powód zakończenia współpracy. Każda ze stron stosunku pracy może zaproponować warunki rozwiązana umowy o pracę, ale druga stron nie musi ich przyjmować. W praktyce możemy wyróżnić kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron:

REKLAMA

Autopromocja
  1. Pracodawca i pracownik podpisują wspólny dokument – porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę;
  2. Pracownik składa pracodawcy propozycję rozwiązania umowy o pracę a pracodawca przyjmuję tę propozycję;
  3. Pracodawca składa ofertę pracownikowi rozwiązania umowy o pracę, a pracownik ją akceptuje.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę - jaka forma?

W przypadku porozumienia stron co do rozwiązania stosunku pracy je łączącego, należy wskazać, iż nie jest tu wymagana forma pisemna jako konieczna do uznania rozwiązania umowy o pracę za skuteczne. Wystarczy forma ustna. Jednakże dla celów dowodowych warto jednak posiadać rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w formie pisemnej.

Zgoda na rozwiązanie umowy o pracę

Zawarcie porozumienia stron jest zależne od woli obu stron będących stronami stosunku pracy. Zatem jedynym warunkiem skuteczności jest wyrażenie zgody na takie rozwiązanie umowy o pracę. A contrario, gdy jedna ze stron się nie zgodzi – nie dochodzi do zawarcia porozumienia w sposób skuteczny. Z punktu technicznego odrzucenie porozumienia może zostać dokonane w formie ustnej, jak również milczenie jednej ze stron poczytywane jest jako brak akceptacji na tę formę zakończenia stosunku pracy łączącego strony. Jak zostało wspomniane wcześniej, warto jednak zawsze zachować formę pisemną – dla celów dowodowych.

W piśmie do pracodawcy pracownik określa termin, wraz z którym chciałby rozwiązać umowę. Określenie terminu jest wystarczające do wywołania określonego skutku – pracownik nie musi uzasadniać swojego wniosku.

Warto wskazać w tym miejscu, iż zachowując formę pisemną, pracodawca pod podpisem pracownika na propozycji rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, powinien napisać swoją decyzję – „wyrażam zgodę” lub „nie wyrażam zgody”, nie zapomnieć o dacie oraz podpisie. W przypadku, gdy pracodawca nie wyrazi zgody na tę formę rozwiązania umowy o pracę – pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia takiej umowy. Pracownik w tym przypadku ma prawo do porozumienia w kwestii skrócenia okresu wypowiedzenia. Zatem ważny jest fakt złożenia podpisów przez obie strony umowy o pracę, oraz wyrażenie zgody na ten sposób rozwiązania umowy w określonym w nim terminie i na określonych w nim warunkach rozwiązania tejże umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Należy pamiętać, że wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, skierowany do pracodawcy, należy w świetle prawa traktować jako ofertę, którą pracodawca może zaakceptować lub odrzucić. Warto także wskazać na fakt, że wyrażenie zgody przez obie strony na taką formę zakończenia współpracy skutkuje tym, iż ani pracownik ani pracodawca nie będą mogli odwołać się do sądu pracy od zawartego porozumienia.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę – niezależnie od okresu jej trwania. Można ją także rozwiązać w każdym czasie i z inicjatywy każdej ze stron. Porozumienie powinno zostać zawarte na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Warto wskazać w tym miejscu, że porozumienie takie, oprócz treści obligatoryjnych, tj. data rozwiązania oraz podpisy wraz z oświadczeniami, może zawierać informacje dodatkowe tj;

  • sposób rozliczenia i wykorzystania urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi;
  • informacje dotyczące zwrotu sprzętu służbowego;
  • informacje o terminie wypłaty wynagrodzenia oraz innych świadczeń, tj; premia czy prowizja.
rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wzór druk

Infor

Pobierz wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA