Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Agnieszka Beczkalska
aplikant radcowska
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór
Shutterstock
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - art. 30 Kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może być dokonane zarówno z inicjatywy pracownika jak i pracodawcy. Regulację znajdziemy w przepisach prawa pracy, tj. art. 30 § 1 pkt 1 ustawy Kodeksu pracy. Na mocy porozumienia stron może być rozwiązana każda umowa o pracę, oczywiście za zgodą obu stron. W przypadku tej formy nie jest istotny powód zakończenia współpracy. Każda ze stron stosunku pracy może zaproponować warunki rozwiązana umowy o pracę, ale druga stron nie musi ich przyjmować. W praktyce możemy wyróżnić kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron:

 1. Pracodawca i pracownik podpisują wspólny dokument – porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę;
 2. Pracownik składa pracodawcy propozycję rozwiązania umowy o pracę a pracodawca przyjmuję tę propozycję;
 3. Pracodawca składa ofertę pracownikowi rozwiązania umowy o pracę, a pracownik ją akceptuje.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę - jaka forma?

W przypadku porozumienia stron co do rozwiązania stosunku pracy je łączącego, należy wskazać, iż nie jest tu wymagana forma pisemna jako konieczna do uznania rozwiązania umowy o pracę za skuteczne. Wystarczy forma ustna. Jednakże dla celów dowodowych warto jednak posiadać rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w formie pisemnej.

Zgoda na rozwiązanie umowy o pracę

Zawarcie porozumienia stron jest zależne od woli obu stron będących stronami stosunku pracy. Zatem jedynym warunkiem skuteczności jest wyrażenie zgody na takie rozwiązanie umowy o pracę. A contrario, gdy jedna ze stron się nie zgodzi – nie dochodzi do zawarcia porozumienia w sposób skuteczny. Z punktu technicznego odrzucenie porozumienia może zostać dokonane w formie ustnej, jak również milczenie jednej ze stron poczytywane jest jako brak akceptacji na tę formę zakończenia stosunku pracy łączącego strony. Jak zostało wspomniane wcześniej, warto jednak zawsze zachować formę pisemną – dla celów dowodowych.

W piśmie do pracodawcy pracownik określa termin, wraz z którym chciałby rozwiązać umowę. Określenie terminu jest wystarczające do wywołania określonego skutku – pracownik nie musi uzasadniać swojego wniosku.

Warto wskazać w tym miejscu, iż zachowując formę pisemną, pracodawca pod podpisem pracownika na propozycji rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, powinien napisać swoją decyzję – „wyrażam zgodę” lub „nie wyrażam zgody”, nie zapomnieć o dacie oraz podpisie. W przypadku, gdy pracodawca nie wyrazi zgody na tę formę rozwiązania umowy o pracę – pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia takiej umowy. Pracownik w tym przypadku ma prawo do porozumienia w kwestii skrócenia okresu wypowiedzenia. Zatem ważny jest fakt złożenia podpisów przez obie strony umowy o pracę, oraz wyrażenie zgody na ten sposób rozwiązania umowy w określonym w nim terminie i na określonych w nim warunkach rozwiązania tejże umowy.

Wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Należy pamiętać, że wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, skierowany do pracodawcy, należy w świetle prawa traktować jako ofertę, którą pracodawca może zaakceptować lub odrzucić. Warto także wskazać na fakt, że wyrażenie zgody przez obie strony na taką formę zakończenia współpracy skutkuje tym, iż ani pracownik ani pracodawca nie będą mogli odwołać się do sądu pracy od zawartego porozumienia.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę – niezależnie od okresu jej trwania. Można ją także rozwiązać w każdym czasie i z inicjatywy każdej ze stron. Porozumienie powinno zostać zawarte na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Warto wskazać w tym miejscu, że porozumienie takie, oprócz treści obligatoryjnych, tj. data rozwiązania oraz podpisy wraz z oświadczeniami, może zawierać informacje dodatkowe tj;

 • sposób rozliczenia i wykorzystania urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi;
 • informacje dotyczące zwrotu sprzętu służbowego;
 • informacje o terminie wypłaty wynagrodzenia oraz innych świadczeń, tj; premia czy prowizja.

Pobierz wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Grudzień 2021 - godziny pracy, dni wolne
  Grudzień 2021 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin. Sprawdź kalendarz grudnia 2021 roku. W tym miesiącu pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia.
  4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii
  Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.
  Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład
  Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?
  Utrata zdolności do wykonywania pracy - wypowiedzenie umowy
  Utrata zdolności do wykonywania pracy orzeczona przez lekarza medycyny pracy w wyniku badań kontrolnych to przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracownik musi przenieść pracownika na inne stanowisko? Co z wynagrodzeniem za czas wypowiedzenia?
  Składka zdrowotna 2022 - działalność gospodarcza, zmiany
  Składka zdrowotna 2022 - jakie zmiany dla działalności gospodarczej wprowadza Polski Ład? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? Ile wynosi składka zdrowotna przy podatku liniowym? Jakie będą nowe zasady rozliczania?
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?
  Konkurs "Pracownik Roku" - nabór do końca marca 2022 r.
  Rusza konkurs "Pracownik Roku" IV edycja. Nabór trwa od 22 listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. Tegoroczne hasło konkursu brzmi: Solidarni w trudnych czasach pandemii. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
  Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć
  Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.
  Wypalenie zawodowe na L4 od 2022 r. [WYWIAD]
  Wypalenie zawodowe na L4 będzie możliwe od 2022 roku. Jakie są objawy? Jaki test ocenia, czy doszło do wypalenia zawodowego? Jak leczyć wypalonego pracownika? Czy L4 na wypalenia zawodowe to furtka do nadużyć? Na te pytania odpowiada Angelika Blicharz - Head of People & Culture, uPacjenta.
  Nowe przepisy bhp w czasie pandemii - ocena
  Nowe przepisy bhp wprowadzane w czasie pandemii były potrzebne, zrozumiałe i łatwe w interpretacji. Minusem jest to, że pojawiały się zbyt późno. Jak bhp-owcy oceniają nowe regulacje związane z bezpieczeństwem pracy?
  4-dniowy tydzień pracy - 3 warianty
  4-dniowy tydzień pracy to pomysł na zwiększenie produktywności pracowników i budowanie równowagi między życiem prywatnym i życiem zawodowym. Oto 3 warianty czterodniowego tygodnia pracy. Który wybierają pracownicy?
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne - ważne zmiany 2022
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne czekają ważne zmiany od 2022 roku. Jakie skutki będzie miało nieopłacenie składek w terminie?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu? Jak umówić wideorozmowę?
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.
  Praca na czarno i wypłata pod stołem - co zmieni Polski Ład?
  Praca na czarno i wypłata pod stołem to procedery, z którymi rząd chce walczyć. Jakie zmiany przewiduje Polski Ład? Co w 2022 r. skontroluje PIP?
  7 stycznia 2022 - czy to dzień wolny od pracy?
  7 stycznia 2022 roku - czy to dzień wolny od pracy? Dnia 6 stycznia (czwartek) wypada Święto Trzech Króli i mamy wolne. Czy piątek jest również wolny?
  Służba bhp - praca i zarobki w czasie pandemii
  Służba bhp w czasie pandemii ma dużo więcej pracy. Czy dodatkowe obowiązki bhp-owców wpłynęły na ich zarobki? Ile w 2021 roku zarabia służba bhp?
  Pomysły na prezenty dla pracowników
  Prezenty dla pracowników na święta mogą być bardzo różne, ale powinny być dopasowane do potrzeb załogi. Oto pomysły na upominki od pracodawcy.
  Łatwiej o zwolnienie z powodu długotrwałych chorób od 2022 r.
  Zwolnienie pracownika z powodu długotrwałych chorób będzie łatwiejsze od 2022 r. To konsekwencja zmian w liczeniu okresów zasiłkowych.
  Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
  Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
  Praca dla par z Ukrainy - logistyka
  Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.
  Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej
  Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.
  Hybrydowy model pracy to przyszłość
  Hybrydowy model pracy to przyszłość firm. Pracodawcy powinni dostosować biura do potrzeb pracowników. Czym są elastyczne biura?
  Powrót do biura po długiej pracy zdalnej. Co wynika z przepisów, co radzą eksperci? [Wywiad]
  Praca zdalna, praca hybrydowa, praca stacjonarna. Mimo, że pandemia jeszcze nie odpuszcza a 4. jej fala jest coraz groźniejsza, to wiele firm myśli o powrocie swoich pracowników do mniej zdalnego a bardziej stacjonarnego modelu pracy biurowej. Jak przekonać pracownika do powrotu do pracy stacjonarnej po długim okresie pracy zdalnej? Czy pracownik ma prawo odmówić wykonywania swojej pracy w biurze? Wielu pracodawców rozważa model hybrydowy pracy biurowej. Jak najlepiej zorganizować i uregulować taką pracę? Na te tematy rozmawiamy z Grzegorzem Orłowskim, radcą prawnym.
  Monitoring pracowników hybrydowych - negatywne skutki
  Monitoring pracowników hybrydowych przynosi negatywne skutki w postaci obniżenia zaufania do pracodawcy i zwiększenia rotacji pracowników. Sprawdź wyniki badania.