Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana definicji pracownika - Kodeks pracy
2 kwietnia 2021 r. wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy – Prawo przedsiębiorców (Druk nr 1120), który ma na celu uregulowanie statusu osób, które długotrwale wykonują pracę na rzecz jednej firmy zazwyczaj na umowie cywilnoprawnej i upowszechnienia zatrudniania w ramach stosunku pracy.
REKLAMA
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy „pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.”
Projekt ustawy proponuje modyfikację powyższej definicji pracownika, która miałaby brzmieć następująco:
„Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, a także, w zakresie regulowanym niniejszą ustawą, osoba świadcząca pracę na podstawie innej umowy, w szczególności umowy o świadczenie usług, o ile wykonuje pracę osobiście, na stałe, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, w wymiarze dobowym czasu odpowiadającym wymiarowi nie mniejszemu niż 1/2 etatu umowy o pracę.”
Skutki rozszerzenia definicji pracownika
Jeżeli wszystkie wymienione warunki zostałaby spełnione tj. stałość i długotrwałość umowy (minimum sześć miesięcy), osobisty charakter pracy, wymiar czasu nie mniejszy niż pół etatu to osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej, umowy o świadczenie usług, samozatrudnione oraz współpracujące w ramach umowy B2B uzyskałyby status pracownika, zyskując uprawnienia urlopowe oraz ochronę ze stosunku pracy. Taka zmiana byłaby rewolucją i z pewnością zatarłaby granice pomiędzy prawem pracy i prawem cywilnym.
Wejście w życie
Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA