REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inne formy zatrudnienia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa cywilnoprawna na wystawianie pozytywnych opinii o firmie

Czy dopuszczalne jest zawieranie umowy cywilnoprawnej na wystawianie tylko pozytywnych opinii o firmie? Która umowa cywilnoprawna jest najbardziej odpowiednia: umowa o świadczenie usług, umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

Umowa cywilnoprawna - obniżenie i brak wynagrodzenia

Obowiązkiem zleceniodawcy lub zamawiającego wykonanie dzieła jest, co do zasady, zapłata wynagrodzenia za wykonanie umowy. Kodeks cywilny oraz liczne orzecznictwo określają jednak przypadki, kiedy można obniżyć wynagrodzenie albo nie wypłacić go wcale.

Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Pracownica po urlopie macierzyńskim może skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy zawarta z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym umowa zlecenia zobowiązuje pracodawcę do opłacania od przychodów z tej umowy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku może wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Cy umowa o dzieło obejmująca nieregularne pisanie tekstów autorskich za wynagrodzeniem powoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych?

REKLAMA

Młodociani - zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Młodociani są w sposób szczególny chronieni przez przepisy prawa pracy. W celu ochrony ich praw wprowadzono bezwzględny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Naruszenie zakazu stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Stażysta z urzędu pracy nie zawiera z pracodawcą umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługują jednak niektóre uprawnienia pracownicze. Pracodawcy muszą im zapewnić np. część świadczeń wynikających z przepisów bhp czy płatne dni wolne.

Składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych

Składki na ubezpieczenie społeczne młodocianych uzależnione są od roku nauki i okresu ubezpieczenia młodego pracownika oraz od podmiotu finansującego składki. Może nim być płatnik/pracodawca bądź ubezpieczony/pracownik.

Wynagrodzenie młodocianych 2013

Wynagrodzenie młodocianych w 2013 r. ponownie wzrosło. Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego otrzymują wynagrodzenie na podstawie postanowień szczególnych. Od 1 czerwca 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe stawki minimalne uzależnione od roku nauki młodocianego.

REKLAMA

Zatrudnienie cudzoziemca – obowiązki

Cudzoziemcy mogą wykonywać pracę w Polsce, jeśli posiadają zezwolenie na pracę (chyba, że na mocy przepisów szczególnych nie potrzebują takiego zezwolenia) oraz przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Brak zezwolenia na pracę i nielegalne przebywanie na terytorium kraju przez cudzoziemca pociąga za sobą dodatkowe obowiązki pracodawcy.

Młodociani - badania lekarskie

Młodociani to grupa szczególnie chroniona przez prawo pracy. Badania lekarskie młodocianych muszą obejmować badania wstępne, okresowe i kontrolne. Co zrobi pracodawca, gdy w trakcie badań okresowych okaże się, że młody pracownik utracił zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku?

Podział środków zasilających ZFRON

Pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Przepisy regulujące podział środków zasilających ZFRON nakładają obowiązek przeznaczenia ich na indywidualne programy rehabilitacji oraz pomoc indywidualną.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Osoby niepełnosprawne należą do szczególnie chronionej grupy pracowników. Przepisy przewidują dla nich urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze. Dotyczy to zatrudnionych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Jak przebiega kontrola PFRON po zmianie przepisów

Nowe przepisy w zakresie kontroli PFRON obowiązujące od 15 września 2012 r. i kolejne, które weszły w życie 24 stycznia 2013 r., wzmocniły uprawnienia kontrolne tego organu nad przepływem środków publicznych kierowanych do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Fundusz został wyposażony w narzędzia weryfikacji pracodawcy jeszcze przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu u niego kontroli.

Umowa o obsługę public relations

Umowa o obsługę public relations przyjmuje zwykle formę umowy o świadczenie usług. Stosuje się do niej odpowiednio przepisy dotyczące zlecenia. Należy zawrzeć w niej dodatkowo postanowienia, których potrzeba uregulowania wynika ze specyfiki wykonywanych usług.

Zaliczkowy urlop młodocianego


Młodociani, czyli osoby, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają na innych zasadach niż pracownicy pełnoletni. Przysługuje im ponadto prawo do zaliczkowego urlopu w okresie ferii.

Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Chcemy zatrudnić na umowę o dzieło osobę bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku. Osoba ta będzie tworzyć dla nas autorskie teksty, a zapotrzebowanie na materiał będziemy przesyłać jej nieregularnie. Może się zatem okazać, że w danym miesiącu (miesiącach) nie otrzyma wynagrodzenia. Czy zawarcie takiej umowy osoba bezrobotna powinna zgłosić w urzędzie? Czy to oznacza, że z chwilą zgłoszenia zawarcia tej umowy zostanie wykreślona z rejestru bezrobotnych? Jeśli tak, to gdzie będzie podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu przez okres trwania tej umowy?

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może zawrzeć ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę o dzieło. W takim przypadku od umowy o dzieło również będą odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Potrącenia z umowy cywilnoprawnej

Wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych nie podlega ochronie na zasadach przewidzianych dla umów o pracę. W drodze wyjątku do tych potrąceń stosuje się jedynie przepisy dotyczące maksymalnych potrąceń.

Ogólne zasady wprowadzania telepracy

Pracodawca, który chce zatrudnić telepracownika, powinien wcześniej przygotować odpowiednie przepisy wewnątrzzakładowe. Należy do nich zaliczyć m.in. regulamin telepracy, który powinien określać np. sposób kontaktowania się pracodawcy z pracownikiem.

Jak wypłacić wynagrodzenie, aby uzyskać dofinansowanie z PFRON

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają możliwość uzyskania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków PFRON. Aby jednak tak się stało, należy spełnić przesłanki określone w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Natomiast przepisy w zakresie dofinansowań uległy istotnej zmianie na mocy przepisów ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Umowa zlecenia z nauczycielem

Zespół szkół przeprowadza kursy dla młodzieży (nauczanie teoretyczne). Okresowo zatrudniamy nauczycieli z innej szkoły (na podstawie porozumienia między jednostkami), którym określa się liczbę godzin do przepracowania. Wynagrodzenie wypłaca się według rozporządzenia MEN. Okres zatrudnienia wynosi 1 miesiąc. Czy w takim wypadku można zamiast umów o pracę zawrzeć z tymi nauczycielami umowy zlecenia?

Rozwiązywanie umów cywilnoprawnych

Umowa-zlecenie może być zawarta na czas, w którym będą wykonywane wskazane w umowie czynności. Może zawierać oznaczony termin rozwiązania. Termin ten strony mogą określić w jakikolwiek sposób, np. datą kalendarzową. W przypadku braku określonego terminu umowa taka może zostać wypowiedziana w trakcie jej trwania.

Kiedy firma może skorzystać z dofinansowania do zatrudnienia osoby bezrobotnej

W prawie unijnym obowiązuje powszechna zasada swobody przepływu pracowników. Trybunał Sprawiedliwości UE w jednym z ostatnich wyroków zajął stanowisko, że podobne uprawnienia w zatrudnianiu i korzystaniu z przysługujących przywilejów powinni mieć również pracodawcy.

Telepraca a koszty zatrudnienia

Świadczenie usług w formie telepracy wiąże się z określonymi kosztami, które pracodawca musi ponieść w związku z tym, że zatrudnia pracownika. Jednak korzystanie z tej formy zatrudnienia oznacza również oszczędności, wynikają one np. z braku konieczności wyposażenia stanowiska pracy.

Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę

W ostatnim czasie szczególnie widoczna jest tendencja do zatrudniania pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Jeżeli nieprawidłowo zastępują one umowy o pracę, mogą być zakwestionowane przed sądem pracy. Ustalenie, czy w danym przypadku jest to umowa o pracę czy umowa cywilna, stwarza nadal wiele problemów. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Jakie koszty stosować od 1 stycznia 2013 r. do pracownika i osoby na umowie cywilnoprawnej

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady rozliczania autorskich 50% kosztów uzyskania przychodów. Koszty pracownicze oraz od pozostałych dochodów nie uległy zmianie.

Od 24 stycznia 2013 r. nowe uprawnienia kontrolne PFRON i zmiany we wzorach informacji i deklaracji wpłat

Od 24 stycznia br. obowiązuje nowy formularz DEK-I-u, w którym pracodawcy będą wykazywać ewentualne obniżenia wpłat na PFRON. Zmieniły się ponadto wzory istniejących deklaracji oraz informacji miesięcznych i rocznych. Z dotychczasowych formularzy pracodawcy powinni korzystać za miesiące do maja br. Do 20 lipca br. będą zmuszeni dokonać ich korekty. Ponadto rozszerzono kompetencje kontrolne PFRON w zakresie dofinansowania kosztów płacy zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Student na praktyce

Styczeń i luty to dla studentów okres sesji egzaminacyjnej i ferii zimowych. Dla pracodawców bardzo często jest to okres, kiedy przyjmują studentów na praktyki zawodowe, w związku z tym ciążą na nich dodatkowe obowiązki, np. zapewnienie bezpiecznych warunków odbywania praktyki.

Jak rozliczyć świadczenie w naturze przekazane zleceniobiorcy jako zapłata za wykonanie umowy

Wynagrodzenie za wykonanie umowy cywilnoprawnej może mieć zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, np. świadczenia w naturze. Zapłata w innej formie niż pieniężna powoduje powstanie przychodu po stronie zleceniobiorcy. Podstawą opodatkowania będzie w takim przypadku wartość rynkowa świadczenia.

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy, aby je otrzymać, muszą wpłacać wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych na ich rachunki bankowe.

Jak zawrzeć umowę cywilnoprawną z małoletnim

Zawierając umowę zlecenia z małoletnim należy pamiętać, że zgody w tym zakresie musi udzielić rodzic lub opiekun prawny. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy z ważnych powodów osoba niepełnoletnia wcześniej uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. Wówczas zgoda przedstawiciela ustawowego takiej osoby na zawarcie m.in. umowy cywilnoprawnej nie jest wymagana.

Jak prawidłowo rozwiązać umowę cywilnoprawną

Każda ze stron może rozwiązać umowę zlecenia za wypowiedzeniem. Przepisy nie przewidują natomiast możliwości wypowiedzenia umowy o dzieło, ale dają prawo do odstąpienia od niej. Odstąpienie od takiej umowy następuje przez złożenie oświadczenia woli, które powoduje jej wygaśnięcie od momentu zawarcia.

Jak przychód z umowy cywilnoprawnej wpływa na wysokość świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi

Zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia skutkuje koniecznością wypłaty wyższego świadczenia chorobowego. Mimo że pracownik ma prawo do zasiłku ze stosunku pracy, to ustalając podstawę wymiaru świadczenia przysługującego takiej osobie należy uwzględnić również przychód z umowy cywilnoprawnej.

Zatrudniasz młodocianych - sprawdź, jakie masz obowiązki ubezpieczeniowe

Obowiązujące przepisy dopuszczają zatrudnianie młodocianych, a więc osób, które ukończyły 16 lat, ale nie przekroczyły 18 lat. Wyjątkowo dopuszczalne jest również wykonywanie pracy przez osoby, które nie ukończyły 16 lat. Zarówno ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, jak i ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie określają minimalnego wieku, od którego osiągnięcia jest uzależnione objęcie obowiązkiem ubezpieczeniowym.

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowach cywilnoprawnych

Określone w przepisach Kodeksu pracy zasady dotyczące wypłaty wynagrodzenia za pracę nie dotyczą wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych: umowy-zlecenia, umowy o dzieło czy umowy agencyjnej. Terminy wypłaty wynagrodzeń i zasady ich wypłaty wynikają bezpośrednio z zawieranych umów, a jeżeli strony nie uregulowały tych kwestii w umowie – z przepisów Kodeksu cywilnego.

Przekazanie prowadzenia zakładu aktywności zawodowej

Organizator zakładu aktywności zawodowej przejmujący dotychczasowy zakład wchodzi w określone jego prawa i obowiązki. Na nowy podmiot nie przechodzi jednak automatycznie decyzja w sprawie przyznania statusu zakładu aktywności zawodowej.

Jak rozliczyć składki i podatek od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego

Naszemu pełnoetatowemu pracownikowi udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na okres od 1 października do 31 grudnia 2012 r. W listopadzie zawarliśmy z nim umowę zlecenia (na okres 2 tygodni). Czy od kwoty wynagrodzenia wypłaconego mu z tytułu zlecenia powinniśmy opłacić składki ZUS na zasadach obowiązujących pracowników?

Jak w szybkim trybie uzyskać decyzję o statusie zakładu pracy chronionej

Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej musi posiadać wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 50%, a w tym posiadać co najmniej 20% ogółu zatrudnionych osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jeżeli nie spełnia tego warunku, organ przyznający status ZPChr w drodze decyzji administracyjnej – wojewoda, wydaje decyzję o utracie tego statusu.

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

Czy wykonawca umowy o dzieło może otrzymywać wynagrodzenie co miesiąc

Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na 3 miesiące. W tym czasie wykonawca będzie opracowywał kampanię reklamową jednego z naszych produktów. Czy w treści umowy możemy postanowić, że wynagrodzenie będzie wypłacane co miesiąc?

Umowa - zlecenie zamiast umowy o pracę

Zawarcie umowy o pracę zobowiązuje pracownika do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Strony mogą także zawrzeć dodatkową umowę, np. zlecenia, pod warunkiem że umowa-zlecenie nie spełnia warunków umowy o pracę.

Jak zatrudniać młodocianych

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat i nie przekroczyła 18 lat. Takie wyznaczenie przedziału wiekowego osób młodocianych wiąże się z zakazem zatrudniania osób poniżej 16. roku życia, od której to zasady istnieje kilka wyjątków. Z drugiej strony, osoby powyżej 18. roku życia niezależnie od tego, czy uczęszczają do szkoły, przy zatrudnieniu są traktowane jak osoby dorosłe.

Zwrot niewykorzystanych środków zfron do PFRON

Już po raz drugi zbliża się dla pracodawców termin na dokonanie wpłaty niewykorzystanych środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obowiązek taki został wprowadzony przepisami ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw i obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.

Co zyska pracodawca zatrudniając bezrobotnego

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.

Jakie są konsekwencje zatrudniania pracowników tymczasowych przez okres dłuższy niż dopuszczalny

Korzystanie z pracy pracowników tymczasowych polega na „wypożyczeniu” ich z agencji pracy tymczasowej, z którą takie osoby mają podpisane umowy o pracę. Wypożyczenie nie może mieć jednak charakteru trwałego i zastępować w sposób ciągły zatrudniania pracowników w formie stosunku pracy. Ustawodawca kształtując warunki zatrudnienia w formie tymczasowej przewidział pewne ograniczenia w tym zakresie.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia

Umowa zlecenia i umowa o pracę są umowami starannego działania. Nie oznacza to jednak, że umowy te nie różnią się od siebie. Zawierając umowę zlecenia należy szczególnie uważać, aby nie narazić się na zarzut nawiązywania stosunku cywilnoprawnego w sytuacji, gdy w rzeczywistości dochodzi do powstania stosunku pracy. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne.

Jak wypełnić formularz INF-D-P po zmianie przepisów

Pracodawcy ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, począwszy od wynagrodzeń wypłaconych za wrzesień br., w formularzu INF-D-P wykazują kwotę minimalnego wynagrodzenia w wysokości 1386 zł (minimalne wynagrodzenie obowiązujące w grudniu 2011 r.). Taka zmiana w formularzu INF-D-P obowiązuje od 25 października 2012 r.

Schorzenia szczególne w ustawie o rehabilitacji

 Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w kilku przepisach wskazuje pewne rodzaje niepełnosprawności, z którymi przepisy wiążą określone skutki prawne. Dotyczy to m.in. możliwości uzyskania statusu zakładu pracy chronionej czy też udzielania ulg we wpłatach na PFRON, a także dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Rozliczenie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracownikiem

Zawarcie z pracownikiem umowy cywilnoprawnej łączy się z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy, związanymi z rozliczeniem takiej umowy pod względem podatkowym i ubezpieczeniowym. Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem stanowi podstawę naliczania podatku dochodowego oraz składek ZUS.

Wczasy finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

W przypadku gdy pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, to musi je wypłacić wszystkim pracownikom, zarówno pełno-, jak i niepełnosprawnym. Środki na ten cel muszą pochodzić z zfśs i jest niedopuszczalne wypłacenie pracownikom z niepełnosprawnością świadczenia urlopowego ze środków ZFRON.

REKLAMA