reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Potrącenia z umowy cywilnoprawnej

Potrącenia z umowy cywilnoprawnej

Wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych nie podlega ochronie na zasadach przewidzianych dla umów o pracę. W drodze wyjątku do tych potrąceń stosuje się jedynie przepisy dotyczące maksymalnych potrąceń.

W zakładzie pracy swoje zadania mogą wykonywać nie tylko osoby zatrudnione na podstawie Kodeksu pracy, ale także osoby wykonujące swoje obowiązki w ramach umów cywilnoprawnych. Podstawa zatrudnienia ma istotny wpływ na zakres ochrony tych osób. Pracownicy wykonujący zadania na podstawie umowy o pracę mają więcej „przywilejów” niż zleceniobiorcy czy wykonujący dzieło. Jedna z zasadniczych różnic dotyczy ochrony wynagrodzenia za pracę.

Umowa-zlecenie to nie umowa o pracę

Przy potrąceniach komorniczych dokonywanych z wynagrodzenia z umowy-zlecenia trzeba pamiętać, że pensja ta nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu Kodeksu pracy. Dlatego też nie ma mowy o ochronie tego wynagrodzenia – tak jak ma to miejsce w przypadku umowy kodeksowej.

Zleceniodawca, który otrzymał od komornika pismo o zajęciu wierzytelności, powinien na jego konto przelewać całe wynagrodzenie zleceniobiorcy.

Od tej zasady jest jednak wyjątek: jeżeli umowa-zlecenie jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy i jest to świadczenie powtarzające się, to wynagrodzenie z tego tytułu również podlega ochronie w zakresie określonym w Kodeksie pracy (art. 833 § 2 k.p.c.).

Rozszerzenie ochrony wynagrodzenia

Zasady dotyczące ochrony wynagrodzenia wynikające z Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do uposażeń:

  • posłów i senatorów,
  • należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni,
  • wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

Jeżeli wypłacane przez pracodawcę wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej jest jedynym świadczeniem, które pozwala zleceniobiorcy na utrzymanie, należy stosować ograniczenia potrąceń wynikające z Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy zatrudniona jest osoba na podstawie umowy-zlecenia. Z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2000 zł miesięcznie (umowa jest podpisana na 2 lata). Jest to jedyne źródło utrzymania tej osoby. Do pracodawcy przyszło pismo od komornika o zajęciu wierzytelności (świadczenie niealimentacyjne), w którym zobowiązuje on pracodawcę do przelewania na jego konto wynagrodzenia zleceniobiorcy.

Pracodawca powinien przelać komornikowi wynagrodzenie zleceniobiorcy po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, tj. kwotę 1455,48 zł. Oblicza się ją w następujący sposób:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama