Kategorie

Jakie koszty stosować od 1 stycznia 2013 r. do pracownika i osoby na umowie cywilnoprawnej

Tomasz Król
Ekspert podatkowy
Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady rozliczania autorskich 50% kosztów uzyskania przychodów. Koszty pracownicze oraz od pozostałych dochodów nie uległy zmianie.

Przy rozliczaniu miesięcznych wypłat pracownika pracodawca musi zdecydować, czy od dochodu ma pobrać zaliczkę na podatek, jeśli tak, to w jakiej wysokości. Przy jej ustalaniu ważna jest wysokość kosztów uzyskania przychodów.

Koszty pracownicze

Przepisy o kosztach pracowniczych obowiązujących w 2013 r. nie zostały zmienione.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej w 2013 r.

Przychody podatnika

Wartość pracowniczych
kosztów uzyskania przychodów

Podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

Wynoszą 111, 25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł.

Podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

Nie mogą przekroczyć łącznie 2002, 05 zł za rok podatkowy.

Miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

139, 06 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668, 72 zł.

Podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Nie mogą przekroczyć łącznie 2502, 56 zł za rok podatkowy.

Reklama

Jeżeli wymienione w tabeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Miesięczne pracownicze koszty uzyskania przychodów pracodawca (płatnik) jest zobowiązany uwzględniać przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika. Problemy z rozliczaniem kosztów mogą się pojawiać przy zawarciu przez pracownika kilku umów o pracę. W takiej sytuacji zryczałtowane koszty przysługują pracownikowi w każdym miesiącu, w którym uzyskał przychód z umowy o pracę, odrębnie do przychodu z każdej umowy. Gdy pracownik zawarł kilka umów z jednym pracodawcą, również z każdej z nich należy rozliczać odrębnie koszty zryczałtowane. Do każdej z umów o pracę powinny być stosowane koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, bez względu na wielkość etatu (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 listopada 2011 r., sygn. ILPB1/415–988/11–2/AG). Przy rozliczaniu zaliczek od wynagrodzenia pracownika, który przez cały rok pracował na podstawie dwóch umów o pracę u danego pracodawcy, nastąpi przekroczenie ustawowego rocznego limitu zryczałtowanych kosztów (2002,05 zł albo 2502,56 zł za rok podatkowy). Pracownik będzie mógł skorygować to dopiero w zeznaniu rocznym.


Koszty autorskie

Reklama

Koszty uzyskania niektórych przychodów, tzw. autorskie zostały określone w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że oblicza się je od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej pdof, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W 2013 r. ustawodawca wprowadził limit dla autorskich kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, który w 2013 r. z tytułu praw autorskich osiągnie przychód przekraczający 85 528 zł, w zeznaniu rocznym (składanym do końca kwietnia 2014 r.) będzie mógł wykazać zryczałtowane koszty uzyskania przychodów ograniczone do kwoty 42 764 zł. Zasada, że autorskie koszty oblicza się przy wykorzystaniu stawki 50% bez potrzeby udokumentowania wydatków, obowiązuje zatem tylko do kwoty przychodów wynoszącej 85 528 zł, określonej zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1–3 updof. Płatnik, rozliczając wynagrodzenia pracowników, uwzględnia potrącone w danym miesiącu składki (emerytalne, rentowe i chorobowe), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Dopiero po potrąceniu tych kwot należy stosować 50% koszty uzyskania przychodów limitowane kwotą 42 764 zł.

Podatnik może skorzystać z wyższych (poniesionych faktycznie) autorskich kosztów, jeżeli udowodni, że w 2013 r. wydatki te przekraczają koszty obliczone według normy 50%.

Koszty przy działalności wykonywanej osobiście

Nie uległy zmianie w 2013 r. zasady rozliczania zleceniobiorców i członków organów spółek kapitałowych. W przypadku przychodów z działalności wykonywanej osobiście do części z nich stosujemy 20% koszty uzyskania przychodów, a do części koszty w wysokości stosowanej przez pracowników (zryczałtowane koszty pracownicze). W pierwszym przypadku wynoszą one 20% uzyskanego przychodu, z tym że oblicza się je od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki (emerytalne, rentowe i chorobowe), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Powyższe zasady dotyczą przychodów wskazanych w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy. Jeżeli podatnik udowodni, że wskazane koszty były wyższe niż wynikające z zastosowania 20% normy procentowej, przyjmuje się je w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 5 updof zastosowanie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście mają zasady ustalania „pracowniczych” kosztów uzyskania przychodów.

Koszty z tytułu przychodów z innych źródeł

W 2013 r. ustawodawca nie zmienił też zasad obliczania kosztów od przychodów z innych źródeł. Do takich przychodów uzyskanych na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy-zlecenia lub o dzieło można zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika lub opłacone przez podatnika w danym miesiącu składki (emerytalne, rentowe, chorobowe), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania 20% normy procentowej, przyjmuje się je w wysokości faktycznie poniesionych wydatków.

Podstawa prawna:

 • art. 12, 13, 18, art. 22 ust. 9, art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. DzU z 2012 r. poz. 361, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 21).

 

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?