reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jakie koszty stosować od 1 stycznia 2013 r. do pracownika i osoby na umowie cywilnoprawnej

Jakie koszty stosować od 1 stycznia 2013 r. do pracownika i osoby na umowie cywilnoprawnej

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady rozliczania autorskich 50% kosztów uzyskania przychodów. Koszty pracownicze oraz od pozostałych dochodów nie uległy zmianie.

Przy rozliczaniu miesięcznych wypłat pracownika pracodawca musi zdecydować, czy od dochodu ma pobrać zaliczkę na podatek, jeśli tak, to w jakiej wysokości. Przy jej ustalaniu ważna jest wysokość kosztów uzyskania przychodów.

Koszty pracownicze

Przepisy o kosztach pracowniczych obowiązujących w 2013 r. nie zostały zmienione.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej w 2013 r.

Przychody podatnika

Wartość pracowniczych
kosztów uzyskania przychodów

Podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

Wynoszą 111, 25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł.

Podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

Nie mogą przekroczyć łącznie 2002, 05 zł za rok podatkowy.

Miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

139, 06 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668, 72 zł.

Podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Nie mogą przekroczyć łącznie 2502, 56 zł za rok podatkowy.

Jeżeli wymienione w tabeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Miesięczne pracownicze koszty uzyskania przychodów pracodawca (płatnik) jest zobowiązany uwzględniać przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika. Problemy z rozliczaniem kosztów mogą się pojawiać przy zawarciu przez pracownika kilku umów o pracę. W takiej sytuacji zryczałtowane koszty przysługują pracownikowi w każdym miesiącu, w którym uzyskał przychód z umowy o pracę, odrębnie do przychodu z każdej umowy. Gdy pracownik zawarł kilka umów z jednym pracodawcą, również z każdej z nich należy rozliczać odrębnie koszty zryczałtowane. Do każdej z umów o pracę powinny być stosowane koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, bez względu na wielkość etatu (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 listopada 2011 r., sygn. ILPB1/415–988/11–2/AG). Przy rozliczaniu zaliczek od wynagrodzenia pracownika, który przez cały rok pracował na podstawie dwóch umów o pracę u danego pracodawcy, nastąpi przekroczenie ustawowego rocznego limitu zryczałtowanych kosztów (2002,05 zł albo 2502,56 zł za rok podatkowy). Pracownik będzie mógł skorygować to dopiero w zeznaniu rocznym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – pakiet osłonowy dla firm w zestawieniu tabelarycznym (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama