REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Joanna Grzelińska-Darłak
Składki na FP i FGŚP - umowa zlecenie. /Fot. Fotolia
Składki na FP i FGŚP - umowa zlecenie. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica po urlopie macierzyńskim może skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy zawarta z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym umowa zlecenia zobowiązuje pracodawcę do opłacania od przychodów z tej umowy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

PROBLEM

Autopromocja

Nasza pracownica zgłosiła nam, że po zakończeniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego chce wrócić do pracy. Po 3 miesiącach pracy wyraziła chęć skorzystania z urlopu wychowawczego. Urlop ten został jej udzielony, ale jednocześnie podpisaliśmy z tą pracownicą umowę zlecenia. Czy jesteśmy zobowiązani do opłacania za tę pracownicę składek na Fundusz Pracy i FGŚP od przychodów z tytułu umowy zlecenia?

RADA

Po podjęciu przez Państwa pracownicę pracy na podstawie umowy zlecenia będą Państwo zobowiązani do opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP od przychodów uzyskanych z tego tytułu. Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za osoby powracające do pracy po urlopie macierzyńskim dotyczy tylko przychodów pracowniczych i nie ma zastosowania do przychodów z tytułu umów cywilnoprawnych, nawet zawartych z własnym pracownikiem. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy oraz na FGŚP za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). Okres zwolnienia należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu. Jeśli pracownik (pracownica) wraca po urlopie macierzyńskim do pracy i po pewnym czasie rozpoczyna urlop wychowawczy, bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP zostaje w okresie tego urlopu zawieszony. Wówczas, począwszy od miesiąca powrotu do pracy po urlopie wychowawczym, nie należy liczyć go od nowa, jeśli obydwa urlopy zostały udzielone z tytułu opieki nad tym samym dzieckiem.

Zobacz serwis: Urlopy

PRZYKŁAD

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 16 października 2012 r. Po jego wykorzystaniu wróciła do pracy. Następnie złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 grudnia 2012 r. do 31 maja 2013 r. W lutym 2013 r. zgłosiła chęć powrotu do pracy na 1/2 etatu od 1 marca 2013 r. Jeśli nie zajdą żadne zmiany we wnioskowanych przez pracownicę okresach urlopu wychowawczego i pracy na rzecz pracodawcy na część etatu, pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP w następujących okresach:

  • od 1 do 30 listopada 2012 r. (1 miesiąc),
  • od 1 marca 2013 r. do 31 stycznia 2016 r. (35 miesięcy).

Zwolnienie to ma zastosowanie tylko do przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy. Ponadto nie ma znaczenia, czy umowa cywilnoprawna została zawarta z własnym pracownikiem czy z osobą niezwiązaną z firmą. Taką wykładnię przepisów wskazuje ZUS w jednym ze swoich poradników, zamieszczonych na stronie www.zus.pl („Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych”).

WAŻNE!

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za osobę powracającą do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym ma zastosowanie tylko do przychodów ze stosunku pracy.

W związku z tym, że podpisali Państwo ze swoją pracownicą, w okresie jej urlopu wychowawczego, umowę zlecenia, są Państwo zobowiązani do opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP.

Zobacz: Składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

PRZYKŁAD

Pracownica po zakończonym 17 stycznia 2013 r. urlopie macierzyńskim zgłosiła chęć skorzystania z przysługującego jej urlopu wychowawczego. W jego trakcie pracodawca podpisał z pracownicą umowę zlecenia na okres od 1 kwietnia do 30 czerwca 2013 r. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wynosi 1800 zł miesięcznie. Pracodawca ma obowiązek opłacać za pracownicę składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu umowy zlecenia (w okresie urlopu wychowawczego umowa zlecenia zawarta z własną pracownicą jest traktowana pod względem ubezpieczeniowym tak, jakby została zawarta z osobą niezwiązaną z firmą). Obowiązkowo będzie opłacał za nią również składki na FP i FGŚP.

Obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP jest uzależniony od spełnienia pozostałych ustawowych kryteriów. Jednym z najważniejszych jest kryterium wysokości przychodu, które obowiązuje w odniesieniu do składki na Fundusz Pracy. Składkę tę są zobowiązani odprowadzać pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za zatrudnione osoby, jeżeli podlegają one obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, a podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Gdyby wynagrodzenie Państwa pracownicy, która w czasie urlopu wychowawczego wykonuje umowę zlecenia, nie przekraczało w przeliczeniu na okres miesiąca kwoty 1600 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r.), wtedy nie powinni Państwo opłacać składek na Fundusz Pracy. Nadal jednak należy za nią opłacać składkę na FGŚP, gdyż w przypadku tej składki nie obowiązuje kryterium wysokości przychodu.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

PRZYKŁAD

Pracownica po zakończonym urlopie macierzyńskim wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o urlop wychowawczy, który został jej udzielony. Jednocześnie pracodawca zawarł z pracownicą umowę zlecenia, z której wypłaca jej miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1500 zł. Pracodawca nie korzysta ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, ponieważ pracownica po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie świadczy pracy na podstawie umowy o pracę. Nadal obowiązują go ogólne, ustawowe warunki opłacania tych składek, a zatem m.in. kryterium wysokości przychodu w przypadku składek na Fundusz Pracy. W sytuacji, w której wynagrodzenie zleceniobiorcy ustalono na poziomie 1500 zł (i nie uzyskuje on oskładkowanych dochodów z innych źródeł), płatnik nie opłaca za niego składki na Fundusz Pracy. Nadal jednak obowiązkowa za tego zleceniobiorcę jest składka na FGŚP.

WAŻNE!

Składkę na FGŚP opłaca się niezależnie od wysokości przychodu uzyskiwanego przez osobę ubezpieczoną.

Podstawa prawna:

● art. 104, ust. 1, pkt 1, lit. a i lit. c, art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),

● art. 9, art. 9a, ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA