Kategorie

Jak rozliczyć świadczenie w naturze przekazane zleceniobiorcy jako zapłata za wykonanie umowy

Joanna Krawczyk
Wynagrodzenie za wykonanie umowy cywilnoprawnej może mieć zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, np. świadczenia w naturze. Zapłata w innej formie niż pieniężna powoduje powstanie przychodu po stronie zleceniobiorcy. Podstawą opodatkowania będzie w takim przypadku wartość rynkowa świadczenia.
Reklama

Prowadzimy działalność szkoleniową. Na rzecz naszej firmy, poza pracownikami, pracę będą wykonywać zleceniobiorcy. W umowie zlecenia chcemy określić tym osobom wynagrodzenie w formie rzeczowej, tj. kurs, do wyboru przez zleceniobiorcę, po zakończeniu wykonywania umowy. Jak powinniśmy rozliczyć to świadczenie podatkowo, jeśli chodzi o zleceniobiorcę i jak ująć w koszty firmy? Uważamy, że wykonujemy nieodpłatną usługę dla zleceniobiorcy w myśl art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT i czynność ta podlega opodatkowaniu VAT. Wystawiamy faktury wewnętrzne, a podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia usług szkoleniowych poniesiony przez firmę, czyli 50% ceny szkolenia, jaką płacą inne zewnętrzne podmioty (za to samo szkolenie/kurs).

Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia może zostać określone w naturze. W opisanym przypadku jest nim udział w wybranym przez zleceniobiorcę kursie. Tym samym strony umowy zlecenia spełniają wobec siebie świadczenia wzajemne. Zleceniobiorca wykonuje czynności określone w umowie zlecenia, a zleceniodawca w zamian zobowiązuje się do „zapłaty” w formie udostępnienia kursu. Wartość tego kursu stanowi dla zleceniobiorcy wynagrodzenie, a tym samym przychód z tytułu umowy zlecenia.

W związku z tym, że świadczenie otrzymane przez zleceniobiorcę jest świadczeniem nieodpłatnym, należy je odpowiednio wycenić. Jeżeli przedmiotem takiego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej zleceniodawcy, to przychód należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców. Przychodem dla zleceniobiorcy będzie zatem cena za udział w kursie, jaka obowiązuje innych kursantów.

(!)

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej zleceniodawcy, to przychód należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców.

Reklama

Należy przy tym ustalić moment powstania takiego przychodu. Przychód, co do zasady, powstaje w chwili otrzymania świadczenia przez zleceniobiorcę lub postawienia mu go do dyspozycji. W opisanym przypadku przychód powstanie w momencie, gdy zleceniobiorca podejmie decyzję o wyborze kursu przez wzięcie w nim udziału. Wyłącznie dokonanie wyboru kursu to zbyt mało, żeby uznać, że „świadczenie zostało postawione do dyspozycji”. Dopiero przystąpienie do udziału w kursie można uznać za skorzystanie z zaoferowanego świadczenia, a tym samym „otrzymanie” go przez zleceniobiorcę.

Wyżej opisany moment powstania przychodu jest jednocześnie momentem powstania kosztu uzyskania przychodów dla zleceniodawcy z tytułu wynagrodzenia dla zleceniobiorcy. Warunkiem zaliczenia takiego wynagrodzenia do kosztów podatkowych jest, aby wynagrodzenie zostało wypłacone, dokonane lub postawione do dyspozycji. Wartość ustalonego wyżej przychodu będzie jednocześnie kosztem uzyskania przychodów.

Analizując ten przypadek w zakresie podatku VAT należy przede wszystkim zastanowić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym. Skoro zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania umowy zlecenia, a zleceniodawca do zapłaty wynagrodzenia w formie świadczenia w naturze, to obie strony w rzeczywistości dokonują świadczeń wzajemnych. Następuje więc wymiana świadczeń (usług), zwana w praktyce barterem. Umowa zlecenia nie jest w tym przypadku nieodpłatna. Takiego charakteru nie będzie miało również wykonanie usługi bez pobierania za nie zapłaty. Zleceniobiorca „płaci” bowiem zleceniodawcy wykonaniem umowy.


Prowadzi to do stwierdzenia, że w opisanym przypadku mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług, tyle że wartość wzajemnych świadczeń została określona w naturze. W konsekwencji należy tę usługę wykazać w „normalnej” fakturze VAT, a nie w fakturze wewnętrznej. W sytuacji, gdy usługa jest świadczona na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, co do zasady, faktura jest wystawiana na żądanie tej osoby.

Podstawą opodatkowania w takim przypadku jest wartość rynkowa usługi. Zgodnie z definicją tej wartości, wynikającą z przepisów o VAT, jest to wartość, jaką w celu uzyskania usługi (tu: w postaci kursu) usługobiorca (tu: zleceniobiorca) musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu usługodawcy. W praktyce jest to zatem cena za kurs, jaką oferuje się innym nabywcom. Dopiero, gdy nie można ustalić porównywalnej wartości dla tej usługi, stosuje się wartość nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tej usługi. Ustalona w powyższy sposób cena rynkowa usługi jest wartością brutto.

Gdyby obie strony były podatnikami VAT, umówienie się na wzajemne świadczenia (barter), zobowiązywałoby obie strony do wystawienia „normalnych” faktur VAT. Tymczasem w opisanej sytuacji mamy do czynienia z podatnikiem VAT z jednej strony (zleceniodawca), a z drugiej z podmiotem, który najprawdopodobniej podatnikiem VAT nie jest (zleceniobiorca).

Podstawa prawna:

 • art. 11 ust. 1, ust. 2a pkt 1, art. 13 pkt 18, art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
 • art. 2 pkt 27b, art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?