REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolontariusz za granicą - obowiązki organizacji

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Wolontariusz za granicą. /Fot. Fotolia
Wolontariusz za granicą. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariusz może pomagać fundacji przy realizacji zadań statutowych także za granicą. Wysyłając wolontariusza w miejsce, w którym trwa konflikt zbrojny, należy zapewnić mu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie kosztów leczenia podczas pobytu za granicą.

Fundacja zamierza przeprowadzić akcję pomocową dla dzieci w Syrii. Do organizacji zgłosiła się osoba, która chciałaby w ramach wolontariatu poprowadzić warsztaty dla tamtejszych dzieci. Czy fundacja może podjąć z wolontariuszem taką współpracę na okres 21 dni? Czy wolontariuszem fundacji może zostać osoba zarejestrowana jako bezrobotna (czy zachowa prawo do zasiłku)? Jakie obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych ciążą na organizacji zatrudniającej takich wolontariuszy?

Autopromocja

Fundacja może korzystać z pomocy wolontariuszy przy realizacji swoich zadań statutowych – w tym również tych, które są wykonywane za granicą. Ponieważ wolontariusz ma być wysłany do kraju, w którym trwa konflikt zbrojny na okres 21 dni (czyli krócej niż 30 dni), organizacja ma obowiązek zapewnienia mu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia kosztów leczenia podczas pobytu za granicą. Ponadto organizacja może (ale nie musi) wykupić takiemu wolontariuszowi ubezpieczenie OC. Osoba bezrobotna bez żadnych przeszkód może zostać wolontariuszem w organizacji i nie traci prawa do zasiłku.

Polecamy: Forum Kadry - Praca w fundacji

Kim jest wolontariusz

Według przepisów ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest osoba fizyczna, która ochotniczo (dobrowolnie) i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie, angażując się w pracę na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych czy administracji publicznej. Z kolei Centrum Wolontariatu definiuje „wolontariat” jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzy rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizacje pozarządowe podczas realizacji swoich zadań statutowych mogą korzystać z usług wolontariuszy.

Organizacje pozarządowe mogą angażować wolontariuszy jedynie do pomocy przy realizacja działalności statutowej – szczególnie działalności w sferach pożytku publicznego.

Należy pamiętać, że wolontariusze nie mogą podejmować działań przy pracach związanych z działalnością gospodarczą. Wyjątkiem są tu podmioty lecznicze w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej. Wolontariusz powinien mieć kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju oraz zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z innych przepisów.

Wolontariusz to nie pracownik

Wolontariusz nie jest pracownikiem. Za swoją pomoc nie pobiera wynagrodzenia i nie dotyczą go obowiązki przewidziane dla pracowników na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Okres wykonywania świadczeń wolontarystycznych nie wpływa też na uprawnienia pracownicze – urlop wypoczynkowy czy świadczenia emerytalne. Nie zalicza się go też do stażu pracy. Wolontariusz wykonuje swoje świadczenia na podstawie porozumienia z organizacją, a nie na zasadzie umowy o pracę.

Świadczenie wykonywane przez wolontariusza nie jest „świadczeniem pracy”, lecz „świadczeniem odpowiadającym świadczeniu pracy”. Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy, tylko stosunkiem cywilnoprawnym.

Zobacz również serwis: Umowy cywilnoprawne

Decydując się na rozpoczęcie współpracy z wolontariuszem, należy na wstępie określić jej zasady: zakres prac, sposób ich wykonywania, odpowiedzialność wolontariusza, zobowiązania organizacji wobec wolontariusza, warunki rozwiązania porozumienia itp. Trzeba też określić ramy czasowe, w których wolontariusz będzie wykonywał swoje czynności. Aby nie doszło do ewentualnych nieporozumień, musi on dokładnie wiedzieć, jaki jest zakres jego kompetencji i mieć świadomość kompetencji innych. Do spraw nieuregulowanych w porozumieniu o wolontariacie oraz ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy.

Bezrobotny wolontariusz

Definicję osoby bezrobotnej, zasady rejestracji, korzystania ze świadczeń oraz pozbawienia statusu osoby bezrobotnej regulują przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: ustawa o zatrudnieniu). Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o zatrudnieniu, nie stanowi przeszkody do nabycia oraz posiadania statusu bezrobotnego wykonywanie przez wolontariuszy świadczeń odpowiadających świadczeniu pracy na zasadach określonych w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jeżeli wolontariusz przedstawi właściwemu powiatowemu urzędowi pracy porozumienie z korzystającym. Z przepisu tego wynika zatem wprost, że osoba, która chce się zarejestrować jako bezrobotna i korzystać z przysługującego jej zasiłku, a także już zarejestrowany bezrobotny, może w tym czasie wykonywać działalność wolontarystyczną.

Ubezpieczenie wolontariusza

Organizacja korzystająca z pomocy wolontariuszy ma obowiązek zapewnienia im ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli czas współpracy jest krótszy niż 30 dni kalendarzowych, ubezpieczenie można wykupić w dowolnej firmie ubezpieczeniowej. Zgodnie natomiast z przepisami ustawy z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach, jeśli czas współpracy jest dłuższy niż 30 dni, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest gwarantowane przez państwo polskie. W takiej sytuacji (tzn. gdy czas współpracy jest dłuższy niż 30 dni) konieczne jest podpisanie z wolontariuszem porozumienia o współpracy. Stanowi ono też w pewnym sensie promesę polisy ubezpieczeniowej.

Organizacja zawsze ma obowiązek zapewnić wolontariuszowi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jeżeli na podstawie zawartego porozumienia wolontariusz będzie pracował za granicą, na terenie gdzie trwa konflikt zbrojny, wystąpiła klęska żywiołowa lub katastrofa naturalna. Jeśli natomiast wolontariusz jest wysyłany do pracy za granicę, lecz nie będzie pracował w niebezpiecznych warunkach – to korzystający ze świadczenia może, lecz nie musi ubezpieczać wolontariusza od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zobacz: Jak uzupełnić braki kadrowe

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Wolontariusz wysyłany na terytorium państwa, w którym trwa konflikt zbrojny, wystąpiła klęska żywiołowa lub katastrofa naturalna, musi także posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia podczas pobytu za granicą. Jeżeli koszty te nie są pokrywane z innego tytułu – w szczególności na podstawie przepisów o koordynacji, w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – ubezpieczenie takie musi wykupić dla wolontariusza organizacja.

Natomiast jeśli wolontariusz jest wysyłany do pracy za granicą, lecz nie będzie pracował w niebezpiecznych warunkach, organizacja nie ma obowiązku wykupić wolontariuszowi ubezpieczenia kosztów leczenia podczas pobytu za granicą (ale może to zrobić).

Ubezpieczenie OC

Przepisy nie przewidują obowiązku wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla wolontariuszy. Ten rodzaj ubezpieczenia warto jednak rozważyć. Chroni ono bowiem organizację korzystającą z pomocy wolontariusza przed ewentualnymi roszczeniami osób trzecich w związku z jego działaniami.

Gdzie się ubezpieczać i co robić w razie wypadku

Możliwość wykupienia ubezpieczenia dla wolontariuszy oferują praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Oferty różnią się zakresem odpowiedzialności, sumą gwarancyjną, a także wysokością składki. Nie ma znaczenia, jaką firmę wybierze organizacja – ważny jest natomiast wybór odpowiedniej polisy.

Tryb postępowania w razie wypadku jest uzależniony od rodzaju umowy zawartej z wolontariuszem i rodzaju jego ubezpieczenia. Szczegółowy sposób działania jest zazwyczaj określony w wykupionej polisie.

W przypadku pisemnego porozumienia z wolontariuszem o współpracy na okres przekraczający 30 dni należy:

 • wypełnić kartę wypadkową, która określa okoliczności zaistniałego wypadku,
 • udać się do lekarza i uzyskać zaświadczenie o stwierdzonym urazie,
 • sporządzić ksero porozumienia z wolontariuszem.

Po zakończeniu leczenia i ewentualnej rehabilitacji wszystkie te dokumenty powinny zostać przesłane do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwego ze względu na miejsce działania organizacji, z którą współpracował wolontariusz. Procedurę odszkodowawczą – podobnie jak w przypadku wypadków pracowniczych – przeprowadza ZUS.

Podstawy prawne:

Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1456)

Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

Ustawa z 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz.U. Nr 199, poz. 1674; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA