| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariusz za granicą - obowiązki organizacji

Wolontariusz za granicą - obowiązki organizacji

Wolontariusz może pomagać fundacji przy realizacji zadań statutowych także za granicą. Wysyłając wolontariusza w miejsce, w którym trwa konflikt zbrojny, należy zapewnić mu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie kosztów leczenia podczas pobytu za granicą.

Fundacja zamierza przeprowadzić akcję pomocową dla dzieci w Syrii. Do organizacji zgłosiła się osoba, która chciałaby w ramach wolontariatu poprowadzić warsztaty dla tamtejszych dzieci. Czy fundacja może podjąć z wolontariuszem taką współpracę na okres 21 dni? Czy wolontariuszem fundacji może zostać osoba zarejestrowana jako bezrobotna (czy zachowa prawo do zasiłku)? Jakie obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych ciążą na organizacji zatrudniającej takich wolontariuszy?

Fundacja może korzystać z pomocy wolontariuszy przy realizacji swoich zadań statutowych – w tym również tych, które są wykonywane za granicą. Ponieważ wolontariusz ma być wysłany do kraju, w którym trwa konflikt zbrojny na okres 21 dni (czyli krócej niż 30 dni), organizacja ma obowiązek zapewnienia mu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia kosztów leczenia podczas pobytu za granicą. Ponadto organizacja może (ale nie musi) wykupić takiemu wolontariuszowi ubezpieczenie OC. Osoba bezrobotna bez żadnych przeszkód może zostać wolontariuszem w organizacji i nie traci prawa do zasiłku.

Polecamy: Forum Kadry - Praca w fundacji

Kim jest wolontariusz

Według przepisów ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest osoba fizyczna, która ochotniczo (dobrowolnie) i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie, angażując się w pracę na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych czy administracji publicznej. Z kolei Centrum Wolontariatu definiuje „wolontariat” jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzy rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Organizacje pozarządowe podczas realizacji swoich zadań statutowych mogą korzystać z usług wolontariuszy.

Organizacje pozarządowe mogą angażować wolontariuszy jedynie do pomocy przy realizacja działalności statutowej – szczególnie działalności w sferach pożytku publicznego.

Należy pamiętać, że wolontariusze nie mogą podejmować działań przy pracach związanych z działalnością gospodarczą. Wyjątkiem są tu podmioty lecznicze w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej. Wolontariusz powinien mieć kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju oraz zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z innych przepisów.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit

Zdjęcia

Wolontariusz za granicą. /Fot. Fotolia
Wolontariusz za granicą. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »