reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?

PROBLEM

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. W umowie o pracę tymczasową zawartą na 3 miesiące chcemy wprowadzić 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

RADA

Państwa postępowanie będzie prawidłowe, jeżeli pracownik tymczasowy wyrazi zgodę na wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy i takie uregulowanie będzie dla niego korzystne.

UZASADNIENIE

Możliwość wydłużenia okresów wypowiedzenia umów terminowych była wielokrotnie przedmiotem rozważań w doktrynie prawa pracy i w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Interpretacje dotyczące umów okresowych, zawartych na podstawie Kodeksu pracy, zachowują aktualność również w odniesieniu do umów o pracę tymczasową. Liberalizacja stanowisk zarówno sądownictwa, jak i ekspertów w tym zakresie nie przekreśla kategorycznie możliwości wydłużenia okresów wypowiedzenia umów terminowych. Wszystko bowiem zależy od korzyści, jakie płyną z tego dla pracownika. Ta korzyść musi być każdorazowo rozpatrywana indywidualnie i nie można jednoznacznie stwierdzić, że dłuższy okres wypowiedzenia umowy terminowej zawsze jest korzystny dla zatrudnionego. 

Polecamy: Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Może się bowiem zdarzyć, że to pracownik z powodu niekorzystnych warunków pracy będzie chciał jak najszybciej odejść z zakładu, a umownie będzie wiązał go dłuższy okres wypowiedzenia, niż wynika to z powszechnie obowiązujących przepisów. W takim przypadku postanowienia umowy o pracę byłyby sprzeczne z zasadami kodeksowymi. Dlatego należy przyjąć, że wydłużenie okresu wypowiedzenia terminowej umowy o pracę będzie zgodne z przepisami, jeżeli obie strony umowy wyrażają na to zgodę i wydłużenie to dotyczy wyłącznie okresu wypowiedzenia stosowanego przez pracodawcę. Natomiast wprowadzenie do umowy dłuższego okresu wypowiedzenia, który będzie obowiązywał obie strony, należy uznać za zgodne z przepisami, jeżeli nie powoduje to konfliktu między stronami.

W przypadku sporu o prawidłowości wydłużenia okresu wypowiedzenia będzie decydował ostatecznie sąd pracy na podstawie wszystkich okoliczności sprawy. Mogą zatem Państwo wprowadzić 2-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową, jeżeli pracownik wyraża na to zgodę i jest to dla niego korzystne, biorąc pod uwagę 1-tygodniowy okres wypowiedzenia właściwy dla takiej umowy (art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. prawa pracy

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową. /Fot. Fotolia
Okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama