Kategorie

Telepraca a koszty zatrudnienia

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Świadczenie usług w formie telepracy wiąże się z określonymi kosztami, które pracodawca musi ponieść w związku z tym, że zatrudnia pracownika. Jednak korzystanie z tej formy zatrudnienia oznacza również oszczędności, wynikają one np. z braku konieczności wyposażenia stanowiska pracy.

Telepraca nie zastępuje klasycznego stosunku pracy, stanowi raczej jego uzupełnienie, jako szczególny sposób wykonywania pracy. Kodeks pracy wskazuje, że telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach telepracy i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (art. 675 § 2 k.p.).

Telepracownik jest pracownikiem w pełnym tego słowa znaczeniu i dlatego mają do niego zastosowanie wszystkie przepisy prawa pracy, w szczególności Kodeksu pracy, a także wszelkie unormowania odnoszące się do pracowników.

W związku z powyższym w zakresie kosztów pracy ponoszonych przez pracodawcę z tytułu np. ubezpieczeń społecznych czy też rozliczeń podatkowych telepraca nie różni się od zwykłej formy wykonywania pracy.

Jeżeli więc pracodawca zatrudnia pracownika na zasadzie telepracy, wówczas ma wobec niego takie same zobowiązania jak każdy inny pracodawca. Dotyczy to w szczególności obowiązku wypłaty wynagrodzenia za pracę oraz opłacenia wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek dochodowy.

Telepracownikowi przysługuje bowiem wynagrodzenie za pracę na zasadach określonych dla innych zatrudnionych. W taki sam sposób jest on rozliczany – odprowadzane są takie same składki ZUS i zaliczki podatkowe jak w przypadku innych zatrudnionych.

Do telepracowników, mimo niewykonywania pracy „w zakładzie”, odnoszą się wszystkie przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy – jeżeli jest on zobowiązany do ich wydania. W szczególności dotyczy to zasad organizacji pracy, zawartych w regulaminie pracy (zwłaszcza godzin rozpoczęcia i zakończenia czynności służbowych), oraz wynagrodzeń określonych w regulaminach wynagradzania.

Obowiązkowe koszty po stronie pracodawcy

Obecnie unormowania dotyczące telepracy nakładają na pracodawcę dodatkowe obowiązki w przypadku zatrudnienia pracownika.

I tak, zgodnie z art. 6711 § 1 k.p. pracodawca jest zobowiązany:

 • dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy, spełniający odpowiednie wymagania techniczne, wskazane w przepisach bhp, m.in. w art. 215–219 k.p.,
 • ubezpieczyć sprzęt,
 • pokryć koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu,
 • zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu.

Należy jednak zaznaczyć, że strony mogą określić inne zasady telepracy w odrębnej umowie.

Powyższe oznacza, że pracodawca jest przede wszystkim zobowiązany zapewnić, aby stosowane w telepracy maszyny i urządzenia techniczne (art. 215 k.p.):

 • zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy,
 • uwzględniały zasady ergonomii.

Dotyczy to nie tylko komputerów (laptopów, netbooków, tabletów), ale i smartfonów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń peryferyjnych, typu drukarki, faksy, skanery czy urządzenia wielofunkcyjne (wieloczynnościowe drukarki, mające też funkcję skanera i kserokopiarki, niekiedy też zastępujące faks).

Niedopuszczalne jest przekazywanie do użytkowania telepracownikowi sprzętu, który nie spełnia wymagań technicznych, dotyczących zwłaszcza oceny zgodności określonych w odrębnych przepisach. Odnosi się to w szczególności do komputerów i telefonów komórkowych.

Wszystkie użytkowane przez telepracownika sprzęty powinny mieć odpowiednie certyfikaty techniczne i być dopuszczone do obrotu w Polsce.

PRZYKŁAD

Spółka X zatrudnia w formie telepracy 2 przedstawicieli handlowych, działających w 4 województwach. Do ich zadań należy praca z klientami i przekazywanie im ofert. Poza zwrotem kosztów używania prywatnych samochodów do celów służbowych (spółka podpisała stosowne umowy) spółka wyposażyła ich również w niezbędny w telepracy sprzęt: netbooki, przenośne drukarki oraz telefony komórkowe. Koszt jednego z takich „zestawów” wyniósł łącznie 2000 zł. Ponadto spółka ponosi także koszty wyposażenia komputerów w stosowne oprogramowanie i zapewnienie serwisu technicznego. Koszt oprogramowania i usług informatycznych związanych z instalacją sprzętu wyniósł 2500 zł od jednego pracownika. Tym samym pracodawca na sprzęt musiał ponieść koszty wynoszące łącznie 4500 zł na jednego telepracownika.

Umowa z telepracownikiem o użytkowanie własnego sprzętu

Istnieje oczywiście możliwość obniżenia takich kosztów przez wykorzystanie sprzętu komputerowego i telefonu należącego do telepracownika. W takim wypadku pracodawca musi podpisać z telepracownikiem stosowną umowę określającą zakres ubezpieczenia i zasady wykorzystywania przez telepracownika sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy w formie telepracy, stanowiącego własność telepracownika. Sprzęt używany przez telepracownika musi jednak odpowiadać przyjętym w naszym kraju standardom technicznym. Pracodawca powinien więc zapewnić sobie możliwość skontrolowania sprzętu i ewentualnego polecenia jego wymiany bądź serwisowania we wskazanym przez pracodawcę serwisie technicznym. Koszty takiego dostosowania sprzętu, a w szczególności właściwego oprogramowania, powinien ponosić pracodawca.

Możliwe oszczędności

Pracodawca, zatrudniając telepracowników, może uzyskać następujące oszczędności:

 • pozostawienie tej samej powierzchni biura, a nawet jej zmniejszenie przy równoczesnym zwiększeniu liczby zatrudnionych,
 • zmniejszenie zużycia prądu i sprzętów w firmie,
 • brak konieczności urządzania kolejnych stanowisk pracy (np. zakup mebli, komputerów, przyborów do pisania i innych materiałów biurowych),
 • możliwość zatrudniania osób w różnych miejscach kraju (a nawet za granicą) bez konieczności tworzenia i urządzania nowych biur czy placówek.

Podstawa prawna:

 • art. 675, art. 6711 § 1, art. 215–219 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 2).

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.