REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Pracownik ma prawo do powstrzymywania się od wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, może on odmówić wykonywania pracy. Czy za czas powstrzymywania się od pracy otrzyma wynagrodzenie?

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. wystawia się na nowym wzorze, a jedno skierowanie na badania otrzymuje dla siebie także pracownik. To efekty zmiany rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Systemy oświetlenia pomieszczeń biurowych - oszczędności dla pracodawcy

Pracodawcy poszukujący oszczędności powinni zastanowić się nad oświetleniem w pomieszczeniach biurowych. Nowoczesne, zautomatyzowane systemy oświetleń pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów. Wykorzystuje się w tym celu czujniki światła dziennego i czujniki obecności.

Bezpieczeństwo pracy w firmie

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Badania okresowe pracownika biurowego

Zatrudniamy głównie pracowników biurowych. Czy dopuszczalne jest poddawanie pracownika biurowego częstszym badaniom okresowym, niż jest to przewidziane dla pozostałych pracowników? Czy pracodawca może skierować takiego pracownika na badania okresowe bez jego zgody – pyta Czytelniczka z Łodzi.

Praca w pozycji stojącej przy kasie

Polskie przepisy regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie przewidują norm wykonywania pracy w pozycji stojącej. Czy można stać na kasie całą dniówkę?

Praca biurowa - zagrożenia

Praca biurowa tylko z pozoru wydaje się być całkowicie bezpieczna i nieszkodliwa dla zdrowia pracownika. Tymczasem wiążą się z nią pewne zagrożenia. Na jakie przypadłości cierpią osoby wykonujące pracę biurową?

Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Badania lekarskie pracowników od 1 kwietnia 2015 r. przeprowadza się na nieco zmienionych zasadach. Jakie modyfikacje zostały wprowadzone?

REKLAMA

Wstępne badania lekarskie pracowników 2015

Zasady dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników zmieniają się od 1 kwietnia 2015 r. Od tej daty pracodawcy nie mają obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników dysponujących aktualnymi badaniami profilaktycznymi z poprzedniej pracy. Warunkiem jest podjęcie pracy przez pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania ostatniej umowy w takich samych bądź zbliżonych warunkach pracy.

Wstępne badania lekarskie - zmiany od 1 kwietnia 2015 r.

Wstępne badania lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. czekają zmiany. Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z dnia 7 listopada 2014 r., która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., wprowadza modyfikacje w Kodeksie pracy. Dotyczą one właśnie wstępnych badań lekarskich i pewnych „udogodnień” dla stron stosunku pracy w zakresie ich wykonywania.

Powrót pracownika po długotrwałej chorobie

Pracownik chorujący dłużej niż 30 dni może rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków dopiero wówczas, gdy zostanie dopuszczony do pracy przez lekarza profilaktyka po przeprowadzeniu badań kontrolnych. Niedopilnowanie obowiązku skierowania pracownika na takie badanie może skutkować nałożeniem na pracodawcę kary grzywny. Dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnych badań może również, w określonych sytuacjach, skutkować odpowiedzialnością cywilną pracodawcy.

Prawa i obowiązki pracownika w zakresie przepisów BHP

Kodeks pracy oprócz obowiązków pracodawcy z zakresu bhp reguluje również prawa i obowiązki pracownika. Podstawową powinnością pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy w razie zagrożenia życia lub zdrowia pracownik może powstrzymywać się od wykonywania pracy?

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały unormowane w Dziale IV Kodeksu pracy w art. 94 do art. 99, jednak w znacznie szerszym zakresie ustawodawca uregulował obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, do których należą przepisy Działu X wspomnianej ustawy. Przedstawiamy obszerne opracowanie obowiązków pracodawcy z zakresu BHP.

Ważność wstępnych badań lekarskich od 2015 r.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014r. poz. 1662) z dniem 1 kwietnia 2015r. zmianie ulegają zasady poddawania pracowników wstępnym badaniom lekarskim. Ustawodawca rozszerzył w porównaniu z aktualnie obowiązującymi przepisami katalog osób zwolnionych z obowiązku poddania się wstępnym badaniom lekarskim. Konsekwentnie pracodawcy będą mogli częściej zatrudniać pracowników bez konieczności przeprowadzenia tychże badań.

Komu przysługują posiłki regeneracyjne i napoje w okresie zimowym?

Posiłki regeneracyjne i napoje powinny być dostarczane przez pracodawców określonym grupom pracowników. Jakiego okresu i jakich pracowników dotyczy ten obowiązek?

Wstępne badania lekarskie - nowe zasady od kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 r. wejdą w życie zmiany dotyczące wstępnych badań lekarskich do pracy. Nowy art. 229 Kodeksu pracy poszerza katalog osób zwolnionych z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich.

Wypadek przy pracy na umowie zlecenie

Wiele osób obawia się, że będąc zatrudnionym na umowie zlecenie, będzie na straconej pozycji. Dotyczy to m.in. sytuacji wypadku przy wykonywaniu zleconych czynności. W praktyce sytuacja zleceniobiorcy wygląda dużo lepiej niż się powszechnie przyjmuje. Na co można liczyć w razie wypadku przy pracy, pracując na umowie zlecenie?

Przekształcenie spółki jawnej a status zakładu pracy chronionej

Spółka jawna może być pracodawcą, a więc przy spełnieniu określonych w prawie warunków może być jej przyznany status zakładu pracy chronionej. Czy przekształcenie spółki na podstawie KSH wpływa na utratę tego statusu?

Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze

Ergonomia w miejscu pracy to sposób na niższe koszty pracownicze. Przyczynia się do uzyskania przez pracodawcę oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów.

Brak uprawnień pracownika do spraw bhp - kto za to odpowiada?

Pracownik do spraw bhp powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do pracy na tym stanowisku. Kontrola PIP może jednak wykazać brak wymaganych kwalifikacji. Kto odpowiada za brak stosownych uprawnień - pracodawca czy pracownik?

Badania wstepne do pracy - co się zmieni?

Dnia 1 stycznia 2015 roku będzie miała miejsce zmiana Kodeksu pracy w przedmiocie wstępnych badań do pracy. Zmiana ta będzie dotyczyć zwolnienia z wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy. Warto podkreślić, że to zwolnienie nie obejmie wszystkich nowo przyjmowanych pracowników.

Szkolenia BHP jako warunek rozpoczęcia pracy

Wyróżnia się wstępne i okresowe szkolenia BHP. Bez wstępnego szkolenia BHP pracownik nie może przystąpić do wykonywania pracy. Obowiązek przeprowadzenia szkoleń dotyczy również pracodawcy.

Rodzaje świadczeń powypadkowych

Osobie, która uległa wypadkowi przy pracy, przysługują określone świadczenia powypadkowe. Należą do nich m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne oraz jednorazowe odszkodowanie z ZUS. W jakiej wysokości przysługują te świadczenia?

Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie?

Oprócz wypadków przy pracy wyróżniamy wypadki w drodze do pracy i z pracy. Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu takiego nagłego zdarzenia? Czy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Odpowiednia temperatura w miejscu pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy bhp nakazują pracodawcy m.in. zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy.

Skierowanie pracownika na badania lekarskie

Regularne badanie stanu zdrowia pracownika jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Zdrowi pracownicy pracują efektywniej i sprawniej. Na jakie badania należy kierować pracowników?

Choroba zawodowa - wykaz

Choroba zawodowa dotyka wielu pracowników, dlatego warto zapoznać się z nowym wykazem chorób zawodowych obowiązującym od 3 lipca 2014 r.

Badania lekarskie w stosunku pracy

Badania lekarskie są tak ważne w stosunku pracy, że Kodek pracy uniemożliwia rozpoczęcie bez nich pracy. Zasadą jest, że pracodawca opłaca koszty badania. Jakie badania wyróżnia prawo pracy?

Kontrolne badania lekarskie pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej każdemu pracownikowi. Ponadto musi on pokryć koszty tych badań oraz koszty przejazdu na badania profilaktyczne do innej miejscowości. Wyróżniamy kilka rodzajów badań. Czym są badania kontrolne pracownika?

Badania lekarskie do pracy

Przepisy jednoznacznie określają kiedy i jakim badaniom musi poddać się pracownik przed przystąpieniem do pracy i w czasie trwania umowy. Za badania lekarskie zawsze płaci pracodawca, a aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracodawca musi archiwizować przez cały czas trwania umowy.

Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich – zmiana prawa 2015

Zwolnienie z przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich do pracy czekają zmiany od 1 kwietnia 2015 r. Możliwość przystąpienia do pracy bez odbycia wstępnych badań lekarskich zostanie rozszerzona. Na czym będzie polegała zmiana w Kodeksie pracy?

Wypadek przy pracy a wypadek na imprezie integracyjnej

Zdarza się, że pracodawcy organizują obowiązkowe szkolenia wyjazdowe dla pracowników. Czy wypadek na takiej imprezie integracyjnej może być uznany za wypadek przy pracy?

Zasady ewakuacji

Jakie zasady obowiązują przy ewakuacji i czy polscy pracownicy są ich świadomi? Choć wiedza ta w wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków jest właściwie zbędna, nie może zostać zignorowana zarówno przez pracowników jak i pracodawców.

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje?

Upalne dni w lecie i związana z tym wysoka temperatura w miejscu pracy powodują, że wielu pracowników nie jest w stanie normalnie pracować. Uciążliwe warunki pracy narzucają pracodawcom obowiązek zapewnienia swoim pracownikom chłodnych napojów. Jaka temperatura powoduje powstanie tego obowiązku?

Szkolenie okresowe bhp

Zgodnie z Kodeksem pracy, oprócz szkoleń wstępnych, pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na szkolenia okresowe bhp. Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Kiedy należy przeprowadzać szkolenia okresowe?

Szkolenie wstępne bhp

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy zatrudniającego nowego pracownika jest skierowanie go na szkolenie bhp. To tzw. wstępne szkolenie bhp. Jakie rodzaje szkoleń się wyróżnia?

Szkolenie okresowe z bhp

Przeprowadzenie szkolenia BHP przez pracodawcę to jego obowiązek nie tylko przed rozpoczęciem świadczenia pracy przez pracownika. Jest ono bowiem ważne tylko przez jakiś czas.

Choroba zawodowa

Choroba zawodowa to choroba, która spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub powstała w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Powoływanie społecznych inspektorów pracy - potrzebne zmiany

Zasady powoływania, przez związki zawodowe, społecznych inspektorów pracy w żaden sposób nie są dostosowane do obecnej rzeczywistości - uważa Konfederacja Lewiatan.

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp przez pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Ostateczny termin mija 30 czerwca tego roku.

Wypadek przy pracy? Oto świadczenia wypłacane przez pracodawcę

Gdy pracownik ulegnie wypadkowi w miejscu pracy, jego pracodawca musi niezwłocznie ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia. W tym celu powołuje zespół powypadkowy, który podejmuje niezbędne czynności w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia, dokonuje jego oględzin, zbiera informacje od świadków, zasięga opinii lekarza i dokonuje prawnej kwalifikacji wypadku zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Poszkodowanemu w wypadku przy pracy należy się jednorazowe odszkodowanie z tego tytułu. Kiedy jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy zostanie przyznane ubezpieczonemu pracownikowi?

Zapobieganie chorobom zawodowym przez pracodawcę

Pracodawca musi zapobiegać powstawaniu chorób zawodowych. Choroba zawodowa, jest to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, o ile została spowodowana działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy lub wywołał ją sposób wykonywania pracy.

Czy okresowe szkolenie BHP może być przeprowadzone po godzinach pracy?

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń BHP. Czy szkolenia BHP mogą być przeprowadzane poza godzinami pracy pracowników?

Jak często trzeba przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?

Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w czasie trwania stosunku pracy pracowników. Częstotliwość ich przeprowadzania uzależniona jest od stanowiska zajmowanego przez pracownika w zakładzie pracy. Jak często muszą być organizowane okresowe szkolenia BHP?

Okresowe szkolenie BHP dla pracowników

Okresowe szkolenia BHP mają na celu przypomnienie i rozwój wiedzy z zakresu BHP wśród zatrudnionych pracowników. Czym charakteryzuje się okresowe szkolenie BHP dla pracowników?

Jak przebiega wstępne szkolenie BHP?

Szkolenia BHP to nieodłączny element funkcjonowania firmy. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Skrócony czas pracy przy szkodliwych warunkach pracy

W przypadku, gdy praca jest wykonywana w szkodliwych lub szczególnie uciążliwych warunkach pracy, pracodawca ma obowiązek skrócenia czasu pracy swoim pracownikom. Kiedy trzeba skrócić czas pracy z powodu szkodliwych warunków pracy?

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Każdy pracownik powinien mieć dostęp do odpowiednio wyposażonej apteczki oraz pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Czego kobiety w pracy wykonywać nie powinny

Kobiety ze względu na swe predyspozycje fizyczne nie mogą wykonywać prac związanych z wykorzystaniem znacznej siły. Rozporządzenie Rady Ministrów zawiera katalog czynności wzbronionych kobietom w miejscu pracy.

REKLAMA