Dofinansowanie okularów dla pracownika
REKLAMA
REKLAMA
W wynagrodzeniach
Podstawą przyznania pracownikowi prawa do refundacji okularów jest zaświadczenie lekarskie o konieczności używania do pracy okularów wystawiane w ramach opieki profilaktycznej (przy okazji badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych).
REKLAMA
Zasady przyznawania szkieł korekcyjnych (częstotliwość i rodzaj dokumentów potwierdzających prawo do nich oraz rozliczenie zakupu) z reguły określa regulamin pracy lub inne przepisy wewnętrzne obowiązujące w zakładzie pracy. Przyjmuje się jednak, że w sytuacji gdy nie upłynął jeszcze wskazany w regulaminie okres, pracodawca nie może odmówić refundacji, jeżeli konieczność wymiany okularów jest spowodowana pogorszeniem lub poprawą stanu wzroku pracownika.
Redakcja poleca produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)
W pewnych przypadkach pracodawca może zapewnić pracownikom również zwrot kosztów stosowania soczewek kontaktowych. Jest to dopuszczalne, jeżeli z powodu wady wzroku pracownika, której nie można skorygować za pomocą okularów, lekarz specjalista w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej zaleci stosowanie przy obsłudze monitora soczewek kontaktowych. W takich sytuacjach należy uznać, że soczewki (szkła) kontaktowe wykorzystywane przez pracownika przy obsłudze monitora spełniają ten sam cel co okulary korygujące wzrok.
W podatkach dochodowych
Zarówno forma rzeczowa zapewnienia przez pracodawcę uprawnionemu pracownikowi okularów lub soczewek kontaktowych, jak i zwrot zatrudnionemu kosztów powstałych z tytułu zakupu tych środków, co do zasady, są zwolnione z opodatkowania. Organy podatkowe prezentują w tym zakresie również inny pogląd. Pracownik, który otrzymał od pracodawcy okulary (lub zwrot kosztów ich zakupu) na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność ich używania podczas pracy przy monitorze ekranowym, wydanego pomiędzy badaniami okresowymi w wyniku skierowania zainicjowanego przez zatrudnionego, otrzymuje z tego tytułu przychód, który należy opodatkować. W takiej sytuacji przychodem pracownika jest również koszt badania. Tak przeprowadzone badanie nie jest bowiem uważane przez organy podatkowe za badanie przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników. Zdaniem fiskusa są to dodatkowe świadczenia na rzecz pracowników.
W ubezpieczeniach
Wartość refundacji kosztów zakupu okularów przyznanej pracownikowi na podstawie obowiązujących przepisów bhp jest wyłączona z podstawy oskładkowania.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat