REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona kobiet w ciąży

Ochrona kobiet w ciąży/fot. Fotolia
Ochrona kobiet w ciąży/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona pracy kobiet może przejawiać się w kilku aspektach: w ochronie kobiet w ciąży, pracownic korzystających z uprawnień związanych z rodziciel­stwem czy zakazie zatrudniania na stanowiskach wzbronionych kobietom pracownicom w ciąży. Pracownicy w ciąży nie można wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę. Dopuszczalne jest to tylko wówczas, gdy następuje z przyczyn przez nią zawinionych i zakładowa organizacja związko­wa wyraziła na to zgodę oraz jeżeli pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca.

Warunki szkodliwe

Jeżeli pra­cownica w ciąży jest zatrudniona na stanowisku, gdzie występują szkodliwe lub niebezpieczne dla zdrowia warunki pracy, pracodawca ma obowią­zek przenieść ją na inne stanowisko (niezagraża­jące jej zdrowiu) bądź - gdy nie ma takiej możli­wości - zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Takiej pracownicy pracodawca nie może zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

Autopromocja

Delegowanie

Poza tym - bez jej zgody - nie wolno delegować pracownicy w ciąży do pracy poza stałe miejsce zamieszkania. Jeśli pracownica nie może wykonać niezbędnych badań zaleconych przez lekarza poza godzinami pracy, pracodawca powinien zwolnić ją z pracy na czas niezbędny do ich przeprowadzenia.

Umowa na czas określony

Pracownica, która jest zatrudniona na podstawie terminowej umowy o pracę (na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, okres próbny przekraczający 1 miesiąc), której umowa miałaby się rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, korzy­sta z ochrony przez okres do dnia porodu.

Taka gwarancja nie jest stosowana do pracownic w ciąży zatrudnionych na podstawie umowy zawartej na zastępstwo za nieobecnego pracownika.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlopy rodzicielskie

Z ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem korzysta również pracownica w okresie przebywa­nia na urlopach związanych z rodzicielstwem oraz w razie obniżenia wymiaru etatu w związku z korzy­staniem z takich uprawnień. W czasie korzystania przez pracownicę/pracownika z urlopów macie­rzyńskiego, wychowawczego i rodzicielskiego pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę (może to zrobić tylko bez wypowie­dzenia z winy pracownicy i za zgodą reprezentu­jącej ją organizacji związkowej). W razie obniżenia wymiaru etatu przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, jest on przez rok chro­niony przed zwolnieniem. Pracodawca powinien w miarę możliwości zagwarantować pracowni­kom powracającym z urlopu związanego z rodzi­cielstwem zatrudnienie na stanowisku pracy, jakie zajmowali przed skorzystaniem z tych uprawnień.

Karmienie piersią

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dodatkowych przerw w pracy lub na jej wniosek do wcześniejszego kończenia pracy. Ponadto taką osobę pracodawca może przenieść do innej pracy, jeżeli poprzednio pracowała na stanowisku, na któ­rym występują czynniki szkodliwe lub niebezpiecz­ne dla zdrowia.

Opieka nad dzieckiem

Pracownicy (lub pracownika) opiekującej się dzie­ckiem do 4 lat nie wolno bez jej zgody zatrudniać w porze nocnej, godzinach nadliczbowych, w syste­mie przerywanego czasu pracy ani delegować poza miejsce zamieszkania. Pracownik(ca) opiekujący(a) się przynajmniej jednym dzieckiem do 14 lat ma prawo do dodatkowych dni wolnych z tytułu opie­ki na dziecko.

Z ochroną pracy kobiet jest również związany wymiar urlopu macierzyńskiego. Pracownica musi skorzystać co najmniej z 14 tygodni tego urlopu po porodzie. Z pozostałej części urlopu może zrezyg­nować, jeżeli zamierza go przejąć ojciec dziecka.

Ochrona kobiet dotycząca korzystania przez nie z uprawnień związanych z rodzicielstwem jest wyłą­czona w razie likwidacji, upadłości pracodawcy bądź przeprowadzania przez niego zwolnień grupowych.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA