REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona kobiet w ciąży

Ochrona kobiet w ciąży/fot. Fotolia
Ochrona kobiet w ciąży/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona pracy kobiet może przejawiać się w kilku aspektach: w ochronie kobiet w ciąży, pracownic korzystających z uprawnień związanych z rodziciel­stwem czy zakazie zatrudniania na stanowiskach wzbronionych kobietom pracownicom w ciąży. Pracownicy w ciąży nie można wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę. Dopuszczalne jest to tylko wówczas, gdy następuje z przyczyn przez nią zawinionych i zakładowa organizacja związko­wa wyraziła na to zgodę oraz jeżeli pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca.

Warunki szkodliwe

Jeżeli pra­cownica w ciąży jest zatrudniona na stanowisku, gdzie występują szkodliwe lub niebezpieczne dla zdrowia warunki pracy, pracodawca ma obowią­zek przenieść ją na inne stanowisko (niezagraża­jące jej zdrowiu) bądź - gdy nie ma takiej możli­wości - zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Takiej pracownicy pracodawca nie może zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

Autopromocja

Delegowanie

Poza tym - bez jej zgody - nie wolno delegować pracownicy w ciąży do pracy poza stałe miejsce zamieszkania. Jeśli pracownica nie może wykonać niezbędnych badań zaleconych przez lekarza poza godzinami pracy, pracodawca powinien zwolnić ją z pracy na czas niezbędny do ich przeprowadzenia.

Umowa na czas określony

Pracownica, która jest zatrudniona na podstawie terminowej umowy o pracę (na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, okres próbny przekraczający 1 miesiąc), której umowa miałaby się rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, korzy­sta z ochrony przez okres do dnia porodu.

Taka gwarancja nie jest stosowana do pracownic w ciąży zatrudnionych na podstawie umowy zawartej na zastępstwo za nieobecnego pracownika.

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlopy rodzicielskie

Z ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem korzysta również pracownica w okresie przebywa­nia na urlopach związanych z rodzicielstwem oraz w razie obniżenia wymiaru etatu w związku z korzy­staniem z takich uprawnień. W czasie korzystania przez pracownicę/pracownika z urlopów macie­rzyńskiego, wychowawczego i rodzicielskiego pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę (może to zrobić tylko bez wypowie­dzenia z winy pracownicy i za zgodą reprezentu­jącej ją organizacji związkowej). W razie obniżenia wymiaru etatu przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, jest on przez rok chro­niony przed zwolnieniem. Pracodawca powinien w miarę możliwości zagwarantować pracowni­kom powracającym z urlopu związanego z rodzi­cielstwem zatrudnienie na stanowisku pracy, jakie zajmowali przed skorzystaniem z tych uprawnień.

Karmienie piersią

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dodatkowych przerw w pracy lub na jej wniosek do wcześniejszego kończenia pracy. Ponadto taką osobę pracodawca może przenieść do innej pracy, jeżeli poprzednio pracowała na stanowisku, na któ­rym występują czynniki szkodliwe lub niebezpiecz­ne dla zdrowia.

Opieka nad dzieckiem

Pracownicy (lub pracownika) opiekującej się dzie­ckiem do 4 lat nie wolno bez jej zgody zatrudniać w porze nocnej, godzinach nadliczbowych, w syste­mie przerywanego czasu pracy ani delegować poza miejsce zamieszkania. Pracownik(ca) opiekujący(a) się przynajmniej jednym dzieckiem do 14 lat ma prawo do dodatkowych dni wolnych z tytułu opie­ki na dziecko.

Z ochroną pracy kobiet jest również związany wymiar urlopu macierzyńskiego. Pracownica musi skorzystać co najmniej z 14 tygodni tego urlopu po porodzie. Z pozostałej części urlopu może zrezyg­nować, jeżeli zamierza go przejąć ojciec dziecka.

Ochrona kobiet dotycząca korzystania przez nie z uprawnień związanych z rodzicielstwem jest wyłą­czona w razie likwidacji, upadłości pracodawcy bądź przeprowadzania przez niego zwolnień grupowych.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  REKLAMA

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

  W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

  Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

  Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  REKLAMA

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  REKLAMA