Ochrona kobiet w ciąży
REKLAMA
REKLAMA
Warunki szkodliwe
Jeżeli pracownica w ciąży jest zatrudniona na stanowisku, gdzie występują szkodliwe lub niebezpieczne dla zdrowia warunki pracy, pracodawca ma obowiązek przenieść ją na inne stanowisko (niezagrażające jej zdrowiu) bądź - gdy nie ma takiej możliwości - zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Takiej pracownicy pracodawca nie może zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.
REKLAMA
Delegowanie
Poza tym - bez jej zgody - nie wolno delegować pracownicy w ciąży do pracy poza stałe miejsce zamieszkania. Jeśli pracownica nie może wykonać niezbędnych badań zaleconych przez lekarza poza godzinami pracy, pracodawca powinien zwolnić ją z pracy na czas niezbędny do ich przeprowadzenia.
Umowa na czas określony
Pracownica, która jest zatrudniona na podstawie terminowej umowy o pracę (na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, okres próbny przekraczający 1 miesiąc), której umowa miałaby się rozwiązać po upływie 3. miesiąca ciąży, korzysta z ochrony przez okres do dnia porodu.
Taka gwarancja nie jest stosowana do pracownic w ciąży zatrudnionych na podstawie umowy zawartej na zastępstwo za nieobecnego pracownika.
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Urlopy rodzicielskie
Z ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem korzysta również pracownica w okresie przebywania na urlopach związanych z rodzicielstwem oraz w razie obniżenia wymiaru etatu w związku z korzystaniem z takich uprawnień. W czasie korzystania przez pracownicę/pracownika z urlopów macierzyńskiego, wychowawczego i rodzicielskiego pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę (może to zrobić tylko bez wypowiedzenia z winy pracownicy i za zgodą reprezentującej ją organizacji związkowej). W razie obniżenia wymiaru etatu przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, jest on przez rok chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca powinien w miarę możliwości zagwarantować pracownikom powracającym z urlopu związanego z rodzicielstwem zatrudnienie na stanowisku pracy, jakie zajmowali przed skorzystaniem z tych uprawnień.
Karmienie piersią
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dodatkowych przerw w pracy lub na jej wniosek do wcześniejszego kończenia pracy. Ponadto taką osobę pracodawca może przenieść do innej pracy, jeżeli poprzednio pracowała na stanowisku, na którym występują czynniki szkodliwe lub niebezpieczne dla zdrowia.
Opieka nad dzieckiem
Pracownicy (lub pracownika) opiekującej się dzieckiem do 4 lat nie wolno bez jej zgody zatrudniać w porze nocnej, godzinach nadliczbowych, w systemie przerywanego czasu pracy ani delegować poza miejsce zamieszkania. Pracownik(ca) opiekujący(a) się przynajmniej jednym dzieckiem do 14 lat ma prawo do dodatkowych dni wolnych z tytułu opieki na dziecko.
Z ochroną pracy kobiet jest również związany wymiar urlopu macierzyńskiego. Pracownica musi skorzystać co najmniej z 14 tygodni tego urlopu po porodzie. Z pozostałej części urlopu może zrezygnować, jeżeli zamierza go przejąć ojciec dziecka.
Ochrona kobiet dotycząca korzystania przez nie z uprawnień związanych z rodzicielstwem jest wyłączona w razie likwidacji, upadłości pracodawcy bądź przeprowadzania przez niego zwolnień grupowych.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat