reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki w pracy > Wypadek przy pracy na umowie zlecenie

Wypadek przy pracy na umowie zlecenie

Wiele osób obawia się, że będąc zatrudnionym na umowie zlecenie, będzie na straconej pozycji. Dotyczy to m.in. sytuacji wypadku przy wykonywaniu zleconych czynności. W praktyce sytuacja zleceniobiorcy wygląda dużo lepiej niż się powszechnie przyjmuje. Na co można liczyć w razie wypadku przy pracy, pracując na umowie zlecenie?

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Umowa zlecenie

Po pierwsze, należy rozróżnić umowę zlecenie od umowy o dzieło. W przypadku drugiej umowy (o dzieło), nie podlegamy żadnemu ubezpieczeniu społecznemu. Innymi słowy, jeśli ulegniemy wypadkowi, ZUS niczego nam nie zapłaci. Inaczej wygląda sytuacja osób zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Zgodnie natomiast z art. 12 tej samej ustawy, osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie podlegają również ubezpieczeniu wypadkowemu.

Osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie nie mają co do zasady ubezpieczenia chorobowego. W tych przypadkach jest to ubezpieczenie dobrowolne.

Fakt, że osoby pracujące na umowie zlecenie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu obowiązkowo, a chorobowemu dobrowolnie ma kluczowe znacznie. W przypadku zwykłej choroby bądź wypadku, który nie jest związany z wykonywaniem pracy, osoby te są pozbawione jakichkolwiek świadczeń z ZUS. W przypadku, kiedy dojdzie jednak do wypadku przy pracy, osobom zatrudnionym na umowie zlecenie przysługuje ten sam pakiet świadczeń socjalnych,  co pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Kiedy wypadek jest wypadkiem przy pracy?

Niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy jesteśmy zatrudnieni, należy wiedzieć kiedy wypadek, można uznać za wypadek przy pracy. Wypadek w pracy nie zawsze jest „wypadkiem przy pracy”, dlatego warto zapoznać się szczegółowo z tym zagadnieniem.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Za wypadek przy pracy (nawet na umowie zlecenie) uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Na co może liczyć zleceniobiorca w razie wypadku?

Przede wszystkim, zleceniobiorcy należne są wszystkie świadczenia okresowe, tak samo jak w przypadku osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę. Rozumiemy przez to możliwość uzyskania zasiłku chorobowego (w wysokości  100% podstawy wymiaru), świadczenia rehabilitacyjnego, renty.

Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy?

Osobie pracującej na umowie zlecenie należy się również jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Co zrobić, aby uzyskać świadczenia z tytułu wypadku przy pracy?

Kluczowe dla sprawy jest zgłoszenie wypadku zleceniodawcy. Zleceniodawca ma obowiązek sporządzenia tzw. karty wypadku. W tym celu musi od poszkodowanego i świadków uzyskać wyjaśnienia.  Zasadniczo, zleceniodawca ma obowiązek sporządzenia karty wypadku oraz zgłoszenia zdarzenia do ZUS w terminie 14 dni od wypadku. Zleceniodawca zajmuje się ustaleniem okoliczności wypadku i zgłoszeniem sprawy do ZUS. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać dodatkowe tzw. jednorazowe odszkodowanie, to poszkodowany w wypadku musi zgłosić do ZUS odpowiedni wniosek.

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama