Przeciwwskazania zdrowotne do pracy a zapewnienie innej pracy przez pracodawcę
REKLAMA
REKLAMA
Inna praca dla pracownika z przeciwwskazaniami zdrowotnymi
Czy po stronie pracodawcy istnieje obowiązek zaoferowania pracy pracownikowi, który otrzyma zaświadczenie o zdolności do pracy z przeciwwskazaniami np. do pracy w nocy? Czy brak zaoferowania takiemu pracownikowi pracy stanowi ryzyko dla pracodawcy?
REKLAMA
Definitywne rozwiązanie umowy
Pracodawca w swojej dotychczasowej praktyce był w stanie znaleźć inne miejsca pracy dla osób z ograniczeniami zdrowotnymi dotyczącymi możliwości pracy np. w nocy. Jednakże od pewnego czasu firma nie ma już takiej możliwości i rozważa możliwość składania takim pracownikom oświadczeń o definitywnym rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Takie postępowanie pracodawcy będzie zgodne z prawem, jednakże powstaje pytanie czy taka sytuacja nie stanowi ryzyka dla pracodawcy i nie będzie mogło być potraktowane jako zła wola pracodawcy lub chęć pozbycia się osób z ograniczeniami.
Spór sądowy
W szczególności ma to znaczenie w kontekście ewentualnych sporów sądowych i podnoszenia takiego zarzutu przez pracownika. W takim przypadku można potwierdzić, iż dopuszczalne i zgodne z prawem będzie rozwiązanie takiej umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę z przyczyn dotyczących pracownika, ale przez niego niezawinionych. Skoro bowiem w zakładzie pracy nie istnieje stanowisko odpowiadające kwalifikacjom pracownika, na które można byłoby go zatrudnić, to taka przyczyna w sposób konkretny i rzeczywisty będzie uzasadniać złożenie przez pracodawcę takiego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Rekomendowany produkt: Przyczyny rozwiązywania umów o pracę w praktyce i orzecznictwie sądowym
Ostateczność wypowiedzenia definitywnego
Należy podkreślić, iż w polskim systemie prawnym pracodawca nie ma obowiązku tworzyć nowych stanowisk pracy celem zatrudniania pracownika, wobec którego istnieją przeciwwskazania do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Jednakże pracodawca powinien być w stanie wykazać, iż wypowiedzenie definitywne było tu ostatecznością i że rzeczywiście nie posiadał możliwości zatrudnienia pracownika na żadnym innym stanowisku pracy. Nie jest to obowiązek prawny, ale na pewno w razie sporu przed sądem pracy wykazanie przez pracodawcę, iż podejmował takie próby znalezienia pracownikowi miejsca pracy byłoby przydatne.
Wypadek przy pracy lub choroba zawodowa
Jedyny wyjątek, gdy pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy w związku ze stanem zdrowia związanym z chorobą przewiduje art. 231 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zapraszamy na FORUM
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 nr 153 poz. 1227 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat