reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich – zmiana prawa 2015

Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich – zmiana prawa 2015

Zwolnienie z przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich do pracy czekają zmiany od 1 kwietnia 2015 r. Możliwość przystąpienia do pracy bez odbycia wstępnych badań lekarskich zostanie rozszerzona. Na czym będzie polegała zmiana w Kodeksie pracy?

Uzasadnienie zmian w prawie pracy

Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przewiduje zmianę wielu aktów prawnych w celu dostosowania ich do przepisów nowej ustawy. W związku z tym przewiduje się także zmianę niektórych przepisów Kodeksu pracy. Według uzasadnienia projektu celem wejścia w życie nowej ustawy, a co za tym  idzie również zmiany przepisów innych ustaw, ma być poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Zmiana w Kodeksie pracy

Zmiana w prawie pracy dotyczy art. 229 §1 Kodeksu pracy. Wprowadza drobne modyfikacje numerologiczne. Dodano również art. 229 § 11 oraz, co najważniejsze, rozszerzono zwolnienie ze wstępnych badań lekarskich na osoby przyjmowane do pracy u nowego pracodawcy. Zwolnienie z tego obowiązku może nastąpić tylko w ściśle określonych przypadkach.

Wstępne badania lekarskie

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

  • osoby przyjmowane do pracy,
  • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska oraz pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Bądź na bieżąco ze zmianami: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich

Zgodnie z obecnym stanem prawnym badaniom wstępnym  nie podlegają natomiast osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Na tym wyliczeniu kończy się dotychczasowy katalog zwolnień z obowiązku przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich do pracy. Tymczasem propozycja zmiany Kodeksu pracy dotyczy rozszerzenia tego katalogu.

Przewiduje się zwolnienie z wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy, jeżeli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę). Orzeczenie lekarskie musi stwierdzać brak przeciwwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku pracy. Dzięki wnioskowanym  zmianom nowy pracodawca nie będzie musiał kierować osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania lekarskie, jeżeli osoba ta przedstawi orzeczenie lekarskie odnoszące się do stanowiska pracy u poprzedniego pracodawcy i na stanowisku tym występowały czynniki środowiska pracy takie same jak u nowego pracodawcy, a poziom tych czynników w środowisku pracy był co najmniej taki jak na nowym stanowisku pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama