Badania lekarskie w stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Przepis dotyczący badań lekarskich ma zastosowanie do wszystkich pracowników, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy lub zajmowane stanowisko.
REKLAMA
Badania wstępne
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwskazań do pracy na określonym stanowisku. Badaniom wstępnym podlegają wszystkie osoby przyjmowane do pracy. Wyjątek stanowią tylko pracownicy, którzy przyjmowani są ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko bądź stanowisko o tych samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej.
Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich - zmiana prawa 2014/2015
W związku z powyższym, zanim osoba zatrudniona przystąpi do pracy, pracodawca zobowiązany jest wydać jej imienne skierowanie na badania lekarskie, które powinno zawierać: rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane, stanowisko, na którym osoba ma być zatrudniona oraz informacje o występowaniu na stanowisku czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych. Koszt badań pokrywa pracodawca.
Badania wstępne do pracy muszą być przeprowadzone przed przyjęciem pracownika do pracy, dlatego też wykonywane są poza czasem pracy. Omawiane badania mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje, np. posiadającego specjalizację w dziedzinie medycyny pracy. Po badaniu lekarz wydaje orzeczenie, w którym wskazuje również termin kolejnych badań – okresowych.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Badania okresowe
Pracodawca, przechowując badania wstępne, powinien pamiętać o umieszczonej tam dacie badań okresowych i w terminie wystawić skierowanie dla pracownika. Badania okresowe pracownik wykonuje już w czasie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jeśli wykonanie badań wiąże się z kosztami dojazdu do placówki wykonującej badania, pracodawca zobowiązany jest zwrócić koszty.
Częstotliwość badań uzależniona jest od zajmowanego stanowiska. Może wynosić od 2 do 5 lat.
Badania kontrolne
Na badania kontrolne kierowani są pracownicy, których niezdolność do pracy z powodu choroby trwała dłużej niż 30 dni. Tak jak poprzednie, wykonywane są na koszt pracodawcy i w czasie pracy.
Dodatkowe badania
Pracownik, który kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych, nie jest zaś tzw. kierowcą zawodowym, powinien przejść dodatkowe badania, takie jak np.: okulistyczne, widzenia zmierzchowego.
Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest zlecić wykonanie badań lekarskich poza wskazanymi terminami badań okresowych w przypadku, gdy stwierdzi szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika i zajdzie konieczność przeniesienia go do innej pracy lub stwierdzenia u pracownika niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy na skutek wypadku przy pracy bądź stwierdzenia u pracownika objawów choroby zawodowej. Obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań spoczywa również na pracodawcy zatrudniającego ciężarną, której stan uniemożliwia wykonywanie dotychczasowej pracy.
Co pracodawca powinien wiedzieć kierując pracownika na badania?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat