reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki w pracy > Wypadek przy pracy a wypadek na imprezie integracyjnej

Wypadek przy pracy a wypadek na imprezie integracyjnej

Zdarza się, że pracodawcy organizują obowiązkowe szkolenia wyjazdowe dla pracowników. Czy wypadek na takiej imprezie integracyjnej może być uznany za wypadek przy pracy?

PROBLEM

Pracodawca przeprowadził wyjazdowe szkolenie pracowników. Obecność pracowników na szkoleniu była obowiązkowa. Na miejsce szkolenia zostali oni zawiezieni wynajętym autokarem. W przerwie szkolenia pracodawca zorganizował dla zatrudnionych grilla i integracyjne zajęcia w parku linowym. Jeden z pracowników spadł z liny i złamał nogę. Czy to zdarzenie może zostać uznane za wypadek przy pracy?

RADA

Tak. Zdarzenie, w którym uczestniczył Państwa pracownik, należy uznać za zdarzenie traktowane na równi z wypadkiem przy pracy. Pracownik przebywał bowiem w podróży służbowej na szkoleniu, które było dla niego obowiązkowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

UZASADNIENIE

Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika i nastąpiło w związku z pracą. Na równi z wypadkiem przy pracy należy traktować wypadek, który nastąpił podczas podróży służbowej.

Przesądzenie, czy dany wyjazd był podróżą służbową pracownika, czy miał charakter wyjazdu prywatnego, wymaga ustalenia, czy odbywał się on w wyniku polecenia wydanego przez pracodawcę. Takie polecenie nie będzie nawet musiało być wydane na piśmie, wystarczy, że bezpośredni przełożony przekaże je pracownikowi ustnie.

Wyjazd integracyjny organizowany przez pracodawcę, w którym udział jest dobrowolny i który służy wyłącznie rekreacji i wypoczynkowi, nie będzie mógł być zwykle uznany za podróż służbową. Podobnie szkolenie, w którym pracownik bierze udział na zasadzie całkowitej dobrowolności, eliminuje możliwość zakwalifikowania wypadku, który zaistniałby podczas takiego wyjazdu, jako wypadku przy pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 1998 r. (II UKN 80/98, OSNP 1999/11/380) wyraził pogląd, że wypadek, jakiemu uległ pracownik podczas podróży na kurs specjalizacyjny, mający na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, nie jest wypadkiem podczas podróży służbowej, jeżeli w związku z tym kursem pracodawca nie wydał pracownikowi polecenia wyjazdu służbowego, a jedynie uznał za usprawiedliwioną nieobecność pracownika spowodowaną uczestniczeniem w kursie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

W omawianym przypadku nie ma wątpliwości co do tego, że polecenie udziału w zajęciach integracyjnych, które były częścią służbowego wyjazdu szkoleniowego, zostało w sposób wyraźny przekazane pracownikom. Dlatego powinni Państwo zakwalifikować to zdarzenie jako wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama