REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie?

Duże Odszkodowania
Kancelaria odszkodowawcza
Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie? /Fot. Fotolia
Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz wypadków przy pracy wyróżniamy wypadki w drodze do pracy i z pracy. Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu takiego nagłego zdarzenia? Czy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Autopromocja

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy lub z pracy?

Należy pamiętać, że w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie przysługuje poszkodowanemu jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Kiedy można mówić o wypadku w drodze do pracy lub z pracy?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc droga najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Definicja wypadku w drodze do pracy lub z pracy jest zawiła i nieoczywista.

Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną

Zdarzenie będące przyczyną wypadku musi być nagłe. Ta przesłanka nie budzi większych wątpliwości. Za przyczynę zewnętrzną rozumie się okoliczność pozostającą poza wolą i świadomością pracownika, która nie tkwi w organizmie poszkodowanego (np. przewrócenie na chodniku, potrącenia przez samochód, kolizja drogowa, upadek w środkach transportu miejskiego).

Droga

Droga pracownika do pracy lub z pracy zaczyna się w momencie opuszczenia zakładu pracy lub miejsca zamieszkania i kończy się w momencie przekroczenia drzwi mieszkania lub bram zakładu pracy. W przypadku pracownika zamieszkującego dom jednorodzinny, droga rozpoczyna się i kończy po przekroczeniu progu budynku, a nie granicy działki. W przypadku mieszkania np. w bloku, wypadek na klatce schodowej będzie uznany za wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Postępowanie w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy

Droga z pracy lub do pracy nie musi zaczynać się i kończyć w miejscu zamieszkania pracownika. Przepisy przewidują, że wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy jest również wypadek, który miał miejsce w drodze do miejsca lub z miejsca:

  1. innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
  2. zwykłego wykonywania funkcjo lub zdań zawodowych albo społecznych;
  3. zwykłego spożywania posiłków;
  4. odbywania nauki lub studiów.

Droga - najkrótsza

Zgodnie z pierwszym zdaniem definicji wypadku w drodze do pracy lub z pracy, droga w czasie której nastąpił wypadek, musi być najkrótszą z możliwych. Zgodnie z drugim zdaniem, pracownik może poruszać się drogą najdogodniejszą ze względów komunikacyjnych. Względy komunikacyjne rozumiane są najczęściej jako wybór drogi dłuższej ale wbrew pozorom szybszej lub bardziej komfortowej, np. ze względu na konieczność dokonywania mniejszej liczby przesiadek przez pracownika.

Jak uzyskać świadczenia z tytułu wypadku czy pracy?

Droga - nieprzerwana

Przepisy nakładają na pracownika obowiązek nieprzerywania drogi do pracy lub z pracy. W drugim zdaniu definicji dopuszczalny jest wyjątek. Mianowicie, przerwa musi być życiowo uzasadniona. Problemem jest natomiast zrozumienie tego co oznacza „uzasadniona życiowo przerwa”. Sądy uznają powszechnie, że przerwa w drodze do pracy lub z pracy, która nastąpiła w celu zrobienia zakupów spożywczych czy leków, jest życiowo uzasadniona. Przerwa, która nastąpiła w celu odbycia spotkania towarzyskiego np. w kawiarni nie będzie już zdaniem sądów życiowo uzasadniona.

Świadczenia dla poszkodowanego pracownika

Pracownik poszkodowany w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli stał się niezdolny do pracy, ma prawo do pełnego wynagrodzenia w okresie niezdolności przez łączny okres 215 dni.

Świadczenia od pracodawcy

W tym czasie, przez 33 dni pracodawca wypłaca pełne wynagrodzenia.

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy - orzecznictwo Sądu Najwyższego

Świadczenia z ZUS

Od 34 dnia niezdolności, to ZUS wypłaca poszkodowanemu tzw. zasiłek chorobowy, przez okres kolejnych 182 dni. Po upływie tego okresu, a w przypadku dalszej niezdolności do pracy, pracownik otrzyma z ZUS tzw. świadczenie rehabilitacyjne, o ile lekarz orzecznik ZUS uzna, że niezdolność o pracy wciąż trwa. Pracownik ma możliwość pobierania świadczenia przez okres kolejnych 12 miesięcy. Przez pierwsze 3 miesiące jego wysokość będzie równa 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W okresie pozostałych 9 miesięcy, wynosić będzie zaledwie 75% tego wymiaru.  Ostatnim etapem, po wyczerpaniu rocznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, jest możliwość ubiegania się o rentę z ZUS.  Przed przyznaniem przez ZUS prawa do renty, o niezdolności do pracy musi wypowiedzieć się również lekarz orzecznik ZUS.

Dlaczego poszkodowany pracownik nie otrzyma z ZUS odszkodowania?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi, od 2002 r. przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych „Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.” Przepisy nie uwzględniają konsekwencji wypadków w drodze do pracy.

Autopromocja

Jak dostać odszkodowanie?

Pracownicy często mają wykupione dodatkowe tzw. grupowe ubezpieczenie pracownicze. Zdarzają się sytuacje, w którym Ogólne Warunki Ubezpieczenia przewidują odszkodowanie również za szkodę wynikającą  wypadku, do którego doszło w drodze do pracy lub z pracy. O szczegóły należy dopytywać pracodawcę.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli do wypadku w drodze do pracy lub z pracy doszło w wyniku wypadku komunikacyjnego lub np. na śliskiej niezabezpieczonej nawierzchni, poszkodowany może dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia niezależnie, od sprawcy wypadku czy zarządcy drogi. Nie traci on wtedy uprawnienia do pobierania pełnego wynagrodzenia w ww. okresach ani prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy renty.

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej - konsekwencje prawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Fundusz premiowy dla pracowników Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Rząd przyjął projekt zmian przepisów

    Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Zamiast funduszu premiowego środki finansowe będą mogły być przeznaczone na regulację wynagrodzeń pracowników.

    Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

    Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

    9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

    W dniu 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Korupcja to dość ogólne sformułowanie. Zjawisko to przybiera różne postaci. Często też korupcja występuję w miejscu pracy, np. w państwowych urzędach, jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach skarbowych, w policji czy prokuraturze. Jak zapobiegać korupcji i jaką rolę pełni Centralne Biuro antykorupcyjne?

    Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

    Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

    REKLAMA

    Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

    Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

    Stawka godzinowa netto 2024

    Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

    Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

    „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

    Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

    REKLAMA

    Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

    Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

    Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

    Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

    REKLAMA