REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie?

Duże Odszkodowania
Kancelaria odszkodowawcza
Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie? /Fot. Fotolia
Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz wypadków przy pracy wyróżniamy wypadki w drodze do pracy i z pracy. Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu takiego nagłego zdarzenia? Czy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

REKLAMA

Autopromocja

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy lub z pracy?

Należy pamiętać, że w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie przysługuje poszkodowanemu jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Kiedy można mówić o wypadku w drodze do pracy lub z pracy?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc droga najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Definicja wypadku w drodze do pracy lub z pracy jest zawiła i nieoczywista.

Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną

Zdarzenie będące przyczyną wypadku musi być nagłe. Ta przesłanka nie budzi większych wątpliwości. Za przyczynę zewnętrzną rozumie się okoliczność pozostającą poza wolą i świadomością pracownika, która nie tkwi w organizmie poszkodowanego (np. przewrócenie na chodniku, potrącenia przez samochód, kolizja drogowa, upadek w środkach transportu miejskiego).

Droga

Droga pracownika do pracy lub z pracy zaczyna się w momencie opuszczenia zakładu pracy lub miejsca zamieszkania i kończy się w momencie przekroczenia drzwi mieszkania lub bram zakładu pracy. W przypadku pracownika zamieszkującego dom jednorodzinny, droga rozpoczyna się i kończy po przekroczeniu progu budynku, a nie granicy działki. W przypadku mieszkania np. w bloku, wypadek na klatce schodowej będzie uznany za wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Postępowanie w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy

Droga z pracy lub do pracy nie musi zaczynać się i kończyć w miejscu zamieszkania pracownika. Przepisy przewidują, że wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy jest również wypadek, który miał miejsce w drodze do miejsca lub z miejsca:

  1. innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
  2. zwykłego wykonywania funkcjo lub zdań zawodowych albo społecznych;
  3. zwykłego spożywania posiłków;
  4. odbywania nauki lub studiów.

Droga - najkrótsza

Zgodnie z pierwszym zdaniem definicji wypadku w drodze do pracy lub z pracy, droga w czasie której nastąpił wypadek, musi być najkrótszą z możliwych. Zgodnie z drugim zdaniem, pracownik może poruszać się drogą najdogodniejszą ze względów komunikacyjnych. Względy komunikacyjne rozumiane są najczęściej jako wybór drogi dłuższej ale wbrew pozorom szybszej lub bardziej komfortowej, np. ze względu na konieczność dokonywania mniejszej liczby przesiadek przez pracownika.

Jak uzyskać świadczenia z tytułu wypadku czy pracy?

Droga - nieprzerwana

Przepisy nakładają na pracownika obowiązek nieprzerywania drogi do pracy lub z pracy. W drugim zdaniu definicji dopuszczalny jest wyjątek. Mianowicie, przerwa musi być życiowo uzasadniona. Problemem jest natomiast zrozumienie tego co oznacza „uzasadniona życiowo przerwa”. Sądy uznają powszechnie, że przerwa w drodze do pracy lub z pracy, która nastąpiła w celu zrobienia zakupów spożywczych czy leków, jest życiowo uzasadniona. Przerwa, która nastąpiła w celu odbycia spotkania towarzyskiego np. w kawiarni nie będzie już zdaniem sądów życiowo uzasadniona.

Świadczenia dla poszkodowanego pracownika

Pracownik poszkodowany w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli stał się niezdolny do pracy, ma prawo do pełnego wynagrodzenia w okresie niezdolności przez łączny okres 215 dni.

Świadczenia od pracodawcy

W tym czasie, przez 33 dni pracodawca wypłaca pełne wynagrodzenia.

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy - orzecznictwo Sądu Najwyższego

Świadczenia z ZUS

Od 34 dnia niezdolności, to ZUS wypłaca poszkodowanemu tzw. zasiłek chorobowy, przez okres kolejnych 182 dni. Po upływie tego okresu, a w przypadku dalszej niezdolności do pracy, pracownik otrzyma z ZUS tzw. świadczenie rehabilitacyjne, o ile lekarz orzecznik ZUS uzna, że niezdolność o pracy wciąż trwa. Pracownik ma możliwość pobierania świadczenia przez okres kolejnych 12 miesięcy. Przez pierwsze 3 miesiące jego wysokość będzie równa 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W okresie pozostałych 9 miesięcy, wynosić będzie zaledwie 75% tego wymiaru.  Ostatnim etapem, po wyczerpaniu rocznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, jest możliwość ubiegania się o rentę z ZUS.  Przed przyznaniem przez ZUS prawa do renty, o niezdolności do pracy musi wypowiedzieć się również lekarz orzecznik ZUS.

Dlaczego poszkodowany pracownik nie otrzyma z ZUS odszkodowania?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi, od 2002 r. przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych „Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.” Przepisy nie uwzględniają konsekwencji wypadków w drodze do pracy.

Jak dostać odszkodowanie?

Pracownicy często mają wykupione dodatkowe tzw. grupowe ubezpieczenie pracownicze. Zdarzają się sytuacje, w którym Ogólne Warunki Ubezpieczenia przewidują odszkodowanie również za szkodę wynikającą  wypadku, do którego doszło w drodze do pracy lub z pracy. O szczegóły należy dopytywać pracodawcę.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli do wypadku w drodze do pracy lub z pracy doszło w wyniku wypadku komunikacyjnego lub np. na śliskiej niezabezpieczonej nawierzchni, poszkodowany może dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia niezależnie, od sprawcy wypadku czy zarządcy drogi. Nie traci on wtedy uprawnienia do pobierania pełnego wynagrodzenia w ww. okresach ani prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy renty.

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej - konsekwencje prawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA