REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena ryzyka zawodowego - kto powinien ją posiadać?

 Inspektor Bhp Siedlce
ekspert z zakresu BHP
Ocena ryzyka zawodowego - kto powinien ją posiadać? / Fot. Fotolia
Ocena ryzyka zawodowego - kto powinien ją posiadać? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest do oceny i udokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną na danym stanowisku pracą, do stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko oraz do informowania pracowników o ryzyku zawodowym i zasadach ochrony przed zagrożeniami. Czym jest ocena ryzyka zawodowego i kto powinien ją posiadać?

Ocena ryzyka zawodowego

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy, oprócz zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, badanie i zapoznanie pracowników z grożącymi im niebezpieczeństwami na stanowisku pracy. Kodeks pracy w art. 226 nakazuje pracodawcy:

REKLAMA

Autopromocja
  1. oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko,
  2. informować pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Służy do tego ocena ryzyka zawodowego, z którą zapoznaje się każdy nowo zatrudniony pracownik. Powinien ten fakt potwierdzić własnoręcznym podpisem, iż został poinformowany o zagrożeniach występujących na jego stanowisku pracy.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe + CD

Co powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego?

Ocenę ryzyka zawodowego sporządza się w formie pisemnej. Powinna opisywać miejsce znajdowania się stanowiska w zakładzie pracy, jego powierzchnię, wysokość, stosunek powierzchni okien do podłogi oraz wszystkie pomieszczenia do jakich dostęp ma pracownik. Jeśli firma ma stworzony wewnątrzzakładowy regulamin pracy lub regulamin poruszania się po zakładzie - analogiczne informacje powinny pojawić się w karcie oceny.

Kolejnym elementem, dobrze sporządzonej oceny ryzyka zawodowego są czynności, które wykonywane są codziennie na stanowisku pracy. Jest to na tyle istotne, gdyż będą one występowały także w badaniu każdego czynnika stanowiącego zagrożenie dla zdrowia lub życia. Ponieważ nie każdy czynnik ryzyka występuje podczas całego procesu pracy, a jedynie podczas niektórych czynności (np. porażenie prądem - podczas korzystania z urządzeń elektrycznych). Powinno się także w tym miejscu określić, z jakich urządzeń, maszyn i narzędzi korzysta zatrudniony, aby dostosować działania profilaktyczne, zmierzające do zmniejszenia ryzyka występowania wypadków przy pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Jednak najważniejszą składową części opisowej, jest wybranie jednej z metod oceny ryzyka zawodowego. Do wyboru mamy co najmniej kilka: metoda RISC SCORE, PHA lub wg polskiej normy PN-N-18002. Każda z nich trochę w inny sposób pozwala na zbadanie ryzyka występującego na danym stanowisku. Ważne jest, aby zawsze korzystać z tej samej metody, w jednym zakładzie pracy, ponieważ stanowi dobry punkt odniesienia.

Ostatnim ogniwem oceny powinno być wyszczególnienie każdego czynnika stanowiącego ryzyko pojawienia się zagrożenia. Należy podać, podczas jakich czynności może występować oraz przedstawić środki profilaktyczne, które pozwolą zmniejszyć groźbę doznania urazu.

Czy przedsiębiorca może sam stworzyć ocenę ryzyka zawodowego?

Ustawodawca nie precyzuje, kto może badać i oceniać ryzyko. Obowiązek prowadzenia dokumentacji spada na pracodawcę. Zatem każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nie musi tworzyć służby BHP, może samodzielnie przeprowadzić badanie i ocenę ryzyka zawodowego. Natomiast jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy i praktyki w tym zakresie - warto zlecić to zadania specjaliście. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pewność, iż żadna z instytucji kontrolnych nie będzie miała podstaw do ukarania nas mandatem.

Choroba zawodowa - wykaz

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielki Piątek 15. dniem wolnym od pracy? Ustawowo jak Wigilia? Wielkanoc przypada między 22 marca a 25 kwietnia

W Sejmie trwają prace nad ustawą wprowadzającą wolne w Wigilię. Jest chyba już przesądzone, że ustawa wejdzie w życie. Ale przecież większa część z nas ma wolną Wigilię (albo pracuje kilka godzin, a potem wolna reszta dnia). Celna jest uwaga DGP, że większym problemem jest ustawowe zwolnienie z pracy w Wielki Piątek. Najbliższy 18 kwietnia 2025 r. 

Zmiany w prawie pracy w 2025 r. Nie tylko powiązane z minimalnym wynagrodzeniem

Zapowiadają się naprawdę poważne zmiany w prawie pracy w 2025 r. Zmiany związane z minimalnym wynagrodzeniem są już pewne. Pozostałe są w trakcie prac legislacyjnych, ale jest spore prawdopodobieństwo, że wejdą w życie w przyszłym roku. Jakie to zmiany?

Czy 10 listopada to niedziela handlowa?

Czy przed świętem 11 listopada jest niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Refleksja i działanie – pomiędzy operą i neuronauką. Bezpłatny warsztat inspiracyjny

Serdecznie zapraszamy na warsztat inspiracyjny Refleksja i działanie – pomiędzy operą i neuronauką, którego celem jest pokazanie, że siłami kształtującymi świat przeżyć człowieka jest wielowariantowe kształtowanie się cyklu nieustannego przechodzenia od refleksji do działania i doprowadzanie działania do portu refleksji.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7000 zł. Będzie coroczna waloryzacja!

Rząd pracuje nad przepisami mającymi zmienić wysokość zasiłku pogrzebowego. Projekt ustawy zakłada wzrost do 7000 zł. Zasiłek będzie też corocznie waloryzowany.

Za pracę w święto przysługuje wynagrodzenie. Oprócz tego dzień wolny lub dodatek – albo dodatki - do wynagrodzenia

Przepisy jasno określają, kiedy możliwa jest praca w święto. Pracownikowi przysługuje wtedy, oprócz wynagrodzenia, czas wolny od pracy lub dodatek – albo dodatki - do wynagrodzenia. Jakie są zasady rekompensaty pracownikowi pracy w święto?

Podwyżki 10%: Tylko świadczenie pielęgnacyjne (3287 zł) i pensja minimalna (4666 zł). Pozostali 5% albo brak podwyżki [Zmiany 2025 r.]

W trakcie kolejnych miesięcy 2024 r. okazało się, że sytuacja budżetu nie jest tak dobra jak wydawało się jeszcze na początku roku. Budżet dobiły koszty powodzi. W efekcie rząd wstrzymał większość podwyżek, które były zależne od decyzji premiera (np. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenia rodzinne) i zaproponował 5% podwyżki sferze budżetowej. W tej sytuacji najwięcej w 2025 r. zyskają osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne i pensję minimalną - pieniądze dla nich zostaną zwaloryzowane o 10% (bo wynika to z przepisów prawa). 

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do strony eskladka.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniu w dostępie do strony eskladka.pl.

REKLAMA

Czy uwzględniać dodatek motywacyjny w podstawie zasiłku chorobowego i trzynastki

Czy dodatek motywacyjny dla pracowników pomocy społecznej powinien być uwzględniany w podstawie zasiłku chorobowego? Czy ten dodatek należy uwzględniać w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. „trzynastki”?

Rodzice będą składali oświadczenia o niekaralności. Odpowiedzialność karna za brak oświadczenia

Będzie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby rodzice biorący udział w wycieczkach szkolnych składali oświadczenia o niekaralności. Oświadczenie zastąpi zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.

REKLAMA