reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Bezpieczeństwo pracy w firmie

Bezpieczeństwo pracy w firmie

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Jak prowadzić bezpieczną firmę?

W zawodowym życiu każdego przedsiębiorcy przychodzi taki moment, gdy musi zmierzyć się z uregulowaniem spraw dotyczących bezpieczeństwa jego pracowników. Oczywiście każdy pracodawca powinien dbać o zdrowie i życie swojego pracownika od momentu jego zatrudnienia. Jednak jak pokazuje życie oraz statystyki Inspekcji Pracy, niewielu spośród nich dba o to należycie.

Bhp w oczach pracodawcy

Większość przedsiębiorców, z którymi miałem przyjemność pracować, traktuje przepisy BHP jako zło konieczne. Świadomość, jak odpowiednie warunki pracy mają wpływ na pracownika – niestety, jest bardzo znikoma. Konieczność przeprowadzania regularnych szkoleń okresowych BHP postrzegana jest jako uciążliwy obowiązek, sprowadzający się jedynie do wystawienia zaświadczenia.

Pomimo obowiązku dokumentowania ryzyka zawodowego, pracodawcy nie zapoznają pracowników z występującymi przy wykonywaniu danej pracy zagrożeniami. Wynika to z nieznajomości lub ignorowania przepisów kodeksu pracy, który w sposób jasny określa konieczność analizowania ryzyka związanego z wykonywaną pracą (art. 226 kodeksu pracy).

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Bhp w świetle prawa

Podstawowy dokument regulujący obowiązki pracodawcy wobec pracownika czyli kodeks pracy, jasno określa, iż NIE WOLNO dopuścić pracownika do pracy bez uprzedniego szkolenia wstępnego z dziedziny BHP.

Ponadto rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szkoleń z dziedziny BHP mówi o tym, iż istotnym elementem w/w szkolenia jest INSTRUKTAŻ STANOWISKOWY, prowadzony przez bezpośredniego przełożonego. Tak więc o właściwym przeszkoleniu pracownika decyduje sam pracodawca lub osoba przez niego wyznaczona. Podczas tegoż instruktażu pracownik zostaje zapoznany z rodzajem robót, jakie będzie wykonywać, a następnie sam – pod okiem przełożonego – wykonuje pracę. Jeśli osoba nadzorująca pracownika stwierdzi, iż jest on w stanie bezpiecznie wykonywać powierzone zadanie, pozwala na samodzielne działanie. W/w fakt potwierdzony jest oczywiście w karcie szkolenia wstępnego. Przygotowanie do pracy w powyższy sposób nie gwarantuje bezwypadkowego wykonywania powierzonej pracy, ale istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy.

Zadaj pytanie: FORUM

2 K, czyli Kontroluj i Koryguj

Pomimo wytycznych jakie przygotował ustawodawca, najważniejsza jest wrażliwość przedsiębiorców na kruchość ludzkiego życia. To w rękach pracodawców leży zdrowie i życie ich pracowników. Prowadząc firmę, powinniśmy nie tylko dbać o jakoś usług lub produktów, ale także o warunki w jakich są wytwarzane. Jeśli będziemy mieć świadomość, że na KAŻDYM stanowisku występują zagrożenia dla zdrowia lub życia – przepisy BHP staną się standardem.

Zatem… Pracodawco – kontroluj i koryguj sposób pracy swoich pracowników!

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama