REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo pracy w firmie

 Inspektor Bhp Siedlce
ekspert z zakresu BHP
Bezpieczeństwo pracy w firmie. / Fot. Fotolia
Bezpieczeństwo pracy w firmie. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Jak prowadzić bezpieczną firmę?

W zawodowym życiu każdego przedsiębiorcy przychodzi taki moment, gdy musi zmierzyć się z uregulowaniem spraw dotyczących bezpieczeństwa jego pracowników. Oczywiście każdy pracodawca powinien dbać o zdrowie i życie swojego pracownika od momentu jego zatrudnienia. Jednak jak pokazuje życie oraz statystyki Inspekcji Pracy, niewielu spośród nich dba o to należycie.

REKLAMA

Autopromocja

Bhp w oczach pracodawcy

Większość przedsiębiorców, z którymi miałem przyjemność pracować, traktuje przepisy BHP jako zło konieczne. Świadomość, jak odpowiednie warunki pracy mają wpływ na pracownika – niestety, jest bardzo znikoma. Konieczność przeprowadzania regularnych szkoleń okresowych BHP postrzegana jest jako uciążliwy obowiązek, sprowadzający się jedynie do wystawienia zaświadczenia.

Pomimo obowiązku dokumentowania ryzyka zawodowego, pracodawcy nie zapoznają pracowników z występującymi przy wykonywaniu danej pracy zagrożeniami. Wynika to z nieznajomości lub ignorowania przepisów kodeksu pracy, który w sposób jasny określa konieczność analizowania ryzyka związanego z wykonywaną pracą (art. 226 kodeksu pracy).

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Bhp w świetle prawa

Podstawowy dokument regulujący obowiązki pracodawcy wobec pracownika czyli kodeks pracy, jasno określa, iż NIE WOLNO dopuścić pracownika do pracy bez uprzedniego szkolenia wstępnego z dziedziny BHP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szkoleń z dziedziny BHP mówi o tym, iż istotnym elementem w/w szkolenia jest INSTRUKTAŻ STANOWISKOWY, prowadzony przez bezpośredniego przełożonego. Tak więc o właściwym przeszkoleniu pracownika decyduje sam pracodawca lub osoba przez niego wyznaczona. Podczas tegoż instruktażu pracownik zostaje zapoznany z rodzajem robót, jakie będzie wykonywać, a następnie sam – pod okiem przełożonego – wykonuje pracę. Jeśli osoba nadzorująca pracownika stwierdzi, iż jest on w stanie bezpiecznie wykonywać powierzone zadanie, pozwala na samodzielne działanie. W/w fakt potwierdzony jest oczywiście w karcie szkolenia wstępnego. Przygotowanie do pracy w powyższy sposób nie gwarantuje bezwypadkowego wykonywania powierzonej pracy, ale istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy.

Zadaj pytanie: FORUM

2 K, czyli Kontroluj i Koryguj

Pomimo wytycznych jakie przygotował ustawodawca, najważniejsza jest wrażliwość przedsiębiorców na kruchość ludzkiego życia. To w rękach pracodawców leży zdrowie i życie ich pracowników. Prowadząc firmę, powinniśmy nie tylko dbać o jakoś usług lub produktów, ale także o warunki w jakich są wytwarzane. Jeśli będziemy mieć świadomość, że na KAŻDYM stanowisku występują zagrożenia dla zdrowia lub życia – przepisy BHP staną się standardem.

Zatem… Pracodawco – kontroluj i koryguj sposób pracy swoich pracowników!

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA