REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo pracy w firmie

 Inspektor Bhp Siedlce
ekspert z zakresu BHP
Bezpieczeństwo pracy w firmie. / Fot. Fotolia
Bezpieczeństwo pracy w firmie. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Jak prowadzić bezpieczną firmę?

W zawodowym życiu każdego przedsiębiorcy przychodzi taki moment, gdy musi zmierzyć się z uregulowaniem spraw dotyczących bezpieczeństwa jego pracowników. Oczywiście każdy pracodawca powinien dbać o zdrowie i życie swojego pracownika od momentu jego zatrudnienia. Jednak jak pokazuje życie oraz statystyki Inspekcji Pracy, niewielu spośród nich dba o to należycie.

Bhp w oczach pracodawcy

Większość przedsiębiorców, z którymi miałem przyjemność pracować, traktuje przepisy BHP jako zło konieczne. Świadomość, jak odpowiednie warunki pracy mają wpływ na pracownika – niestety, jest bardzo znikoma. Konieczność przeprowadzania regularnych szkoleń okresowych BHP postrzegana jest jako uciążliwy obowiązek, sprowadzający się jedynie do wystawienia zaświadczenia.

Pomimo obowiązku dokumentowania ryzyka zawodowego, pracodawcy nie zapoznają pracowników z występującymi przy wykonywaniu danej pracy zagrożeniami. Wynika to z nieznajomości lub ignorowania przepisów kodeksu pracy, który w sposób jasny określa konieczność analizowania ryzyka związanego z wykonywaną pracą (art. 226 kodeksu pracy).

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Autopromocja

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Kup książkę:

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Bhp w świetle prawa

Podstawowy dokument regulujący obowiązki pracodawcy wobec pracownika czyli kodeks pracy, jasno określa, iż NIE WOLNO dopuścić pracownika do pracy bez uprzedniego szkolenia wstępnego z dziedziny BHP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szkoleń z dziedziny BHP mówi o tym, iż istotnym elementem w/w szkolenia jest INSTRUKTAŻ STANOWISKOWY, prowadzony przez bezpośredniego przełożonego. Tak więc o właściwym przeszkoleniu pracownika decyduje sam pracodawca lub osoba przez niego wyznaczona. Podczas tegoż instruktażu pracownik zostaje zapoznany z rodzajem robót, jakie będzie wykonywać, a następnie sam – pod okiem przełożonego – wykonuje pracę. Jeśli osoba nadzorująca pracownika stwierdzi, iż jest on w stanie bezpiecznie wykonywać powierzone zadanie, pozwala na samodzielne działanie. W/w fakt potwierdzony jest oczywiście w karcie szkolenia wstępnego. Przygotowanie do pracy w powyższy sposób nie gwarantuje bezwypadkowego wykonywania powierzonej pracy, ale istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy.

Zadaj pytanie: FORUM

Autopromocja

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców (PDF)

Kup ebook:

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców (PDF)

2 K, czyli Kontroluj i Koryguj

Pomimo wytycznych jakie przygotował ustawodawca, najważniejsza jest wrażliwość przedsiębiorców na kruchość ludzkiego życia. To w rękach pracodawców leży zdrowie i życie ich pracowników. Prowadząc firmę, powinniśmy nie tylko dbać o jakoś usług lub produktów, ale także o warunki w jakich są wytwarzane. Jeśli będziemy mieć świadomość, że na KAŻDYM stanowisku występują zagrożenia dla zdrowia lub życia – przepisy BHP staną się standardem.

Zatem… Pracodawco – kontroluj i koryguj sposób pracy swoich pracowników!

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA