REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania lekarskie do pracy

Sylwia Rudek
Badania lekarskie do pracy /Fot. Fotolia
Badania lekarskie do pracy /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy jednoznacznie określają kiedy i jakim badaniom musi poddać się pracownik przed przystąpieniem do pracy i w czasie trwania umowy. Za badania lekarskie zawsze płaci pracodawca, a aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracodawca musi archiwizować przez cały czas trwania umowy.

Badania wstępne do pracy

Zanim pracownik przystąpi do pracy, musi posiadać aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia pracownika na określonym stanowisku. Kandydat musi poddać się wstępnym badaniom lekarskim, na które kieruje go pracodawca i dostarczyć pracodawcy opinię lekarską, z której wynika, że może tę pracę rozpocząć. Zgodnie z art. 229 § 1 K.p. wstępnym badaniom lekarskich podlegają osoby przyjmowane do pracy lub pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

REKLAMA

Autopromocja

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich - zmiana prawa 2014/2015

Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie musi mieć badania lekarskie?

Wstępne badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca u dwóch pracodawców - obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich

Badania okresowe

Zgodnie z  Art. 229 § 2 K.p. pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą oraz  kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania okresowe wykonywane są na koszt pracodawcy, na podstawie wystawionego przez niego skierowania. Częstotliwość badań okresowych zależy od zajmowanego stanowiska. Pracownik powinien być skierowany na badania okresowe:

  • nie rzadziej niż co 2 lata, jeżeli jest narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów
  • nie rzadziej niż  co 3 lata, jeżeli pracuje w gorącym mikroklimacie (po 45. roku co 2 lata)
  • nie rzadziej niż co 4 lata, jeżeli stale korzysta z komputera
  • nie rzadziej niż  co 5 lat, jeżeli jest pracownikiem biura, ale nie korzysta z komputera

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Badania okresowe wykazujące przeciwwskazania do zajmowania dotychczasowego stanowiska

Czy badania lekarskie zawsze trzeba przeprowadzać w godzinach pracy

Kiedy należy przeprowadzić badania okresowe?

Badania kontrolne

Badaniom kontrolnym podlegają pracownicy, którzy niezdolni byli do pracy dłużej niż 30 dni. Badanie mają ustalić zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (Art. 229 § 2 K.p.)

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Kontrolne badania lekarskie

Bez badań kontrolnych nie można udzielić urlopu

Badania okresowe i kontrolne jako część akt osobowych pracownika

Kiedy pracownik musi stawić się na badania kontrolne

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA