reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Badania wstepne do pracy - co się zmieni?

Badania wstepne do pracy - co się zmieni?

Dnia 1 stycznia 2015 roku będzie miała miejsce zmiana Kodeksu pracy w przedmiocie wstępnych badań do pracy. Zmiana ta będzie dotyczyć zwolnienia z wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy. Warto podkreślić, że to zwolnienie nie obejmie wszystkich nowo przyjmowanych pracowników.

Zapraszamy na szkolenie: Badania lekarskie na nowych zasadach od 1.04.2015 r. i planowane zmiany w prawie pracy na 2015 r.

Wstępne badanie lekarskie

W świetle przepisów prawa pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Badania wstępne do pracy muszą być przeprowadzone przed przyjęciem pracownika do pracy, dlatego ich wykonanie ma miejsce poza czasem pracy. Co do zasady badania wstępne obowiązują wszystkich pracowników. Wyjątek stanowią tylko pracownicy, którzy przyjmowani są ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko bądź stanowisko o tych samych warunkach pracy, na podstawie umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

  1. osoby przyjmowane do pracy,
  2. pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Porozmawiaj na forum!

Warunkiem, który należy spełnić, aby być zwolnionym ze wstępnych badań lekarskich jest podjęcie pracy u nowego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w ciągu 30 dni od rozwiązania umowy z poprzednim pracodawcą.

Zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Od początku 2015 roku nowy pracodawca nie będzie musiał kierować osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania lekarskie. Zwolnienie z wstępnego badania lekarskiego będzie mogło nastąpić jednak tylko w przypadku, gdy pracownik przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę), które powinno stwierdzać brak przeciwwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku pracy. W tym celu konieczne będzie dokonanie porównania warunków pracy.

Przewidywana zmiana ma dotyczyć art. 229 § 1 Kodeksu pracy. Treść pierwszego zdania art. 229 ma pozostać taka sama (zmianie ulegnie tu numerologia, od 2015 roku zdanie to będzie oznaczone jako § 1). Nadal będzie on zawierał informację dotyczącą osób, które podlegają wstępnym badaniom lekarskim. Zmianie nie ulegnie także treść dotychczasowego drugiego zdania z art. 229 § 1 (jednak po zmianach będzie to art. 229 § 11 pkt 1), który traktuje o osobach niepodlegających wstępnym badaniom lekarskim. Celem wspomnianych zmian w Kodeksie pracy ma być poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Badania lekarskie w stosunku pracy

Wstępne badanie lekarskie konieczne przy pracach szczególnie niebezpiecznych

Dla osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne wstępne badanie lekarskie nadal będzie obowiązkowe. Za prace szczególnie niebezpieczne uważa się prace stwarzające duże zagrożenie wystąpienia wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, np. prace na wysokości, roboty budowlane, prace w warunkach narażenia na działanie czynników chemicznych lub szkodliwych czynników biologicznych, prace przy zbiornikach czy kanałach. Zdrowie osób pracujących w takich warunkach jest szczególnie narażone, nawet w przypadku wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych przez bardzo krótki okres. Ważne jest więc, aby w tych przypadkach wykonywane były systematyczne badania lekarskie.

Skierowanie pracownika na badania lekarskie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 04.03.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Badania wstępne do pracy- co się zmieni? /fot. Fotolia
Badania wstępne do pracy- co się zmieni? /fot. Fotolia

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama