REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania wstepne do pracy - co się zmieni?

Wioleta Pietrzyk
Badania wstępne do pracy- co się zmieni? /fot. Fotolia
Badania wstępne do pracy- co się zmieni? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 1 stycznia 2015 roku będzie miała miejsce zmiana Kodeksu pracy w przedmiocie wstępnych badań do pracy. Zmiana ta będzie dotyczyć zwolnienia z wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy. Warto podkreślić, że to zwolnienie nie obejmie wszystkich nowo przyjmowanych pracowników.

Zapraszamy na szkolenie: Badania lekarskie na nowych zasadach od 1.04.2015 r. i planowane zmiany w prawie pracy na 2015 r.

Autopromocja

Wstępne badanie lekarskie

W świetle przepisów prawa pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Badania wstępne do pracy muszą być przeprowadzone przed przyjęciem pracownika do pracy, dlatego ich wykonanie ma miejsce poza czasem pracy. Co do zasady badania wstępne obowiązują wszystkich pracowników. Wyjątek stanowią tylko pracownicy, którzy przyjmowani są ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko bądź stanowisko o tych samych warunkach pracy, na podstawie umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

  1. osoby przyjmowane do pracy,
  2. pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Porozmawiaj na forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunkiem, który należy spełnić, aby być zwolnionym ze wstępnych badań lekarskich jest podjęcie pracy u nowego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w ciągu 30 dni od rozwiązania umowy z poprzednim pracodawcą.

Zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Od początku 2015 roku nowy pracodawca nie będzie musiał kierować osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania lekarskie. Zwolnienie z wstępnego badania lekarskiego będzie mogło nastąpić jednak tylko w przypadku, gdy pracownik przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę), które powinno stwierdzać brak przeciwwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku pracy. W tym celu konieczne będzie dokonanie porównania warunków pracy.

Przewidywana zmiana ma dotyczyć art. 229 § 1 Kodeksu pracy. Treść pierwszego zdania art. 229 ma pozostać taka sama (zmianie ulegnie tu numerologia, od 2015 roku zdanie to będzie oznaczone jako § 1). Nadal będzie on zawierał informację dotyczącą osób, które podlegają wstępnym badaniom lekarskim. Zmianie nie ulegnie także treść dotychczasowego drugiego zdania z art. 229 § 1 (jednak po zmianach będzie to art. 229 § 11 pkt 1), który traktuje o osobach niepodlegających wstępnym badaniom lekarskim. Celem wspomnianych zmian w Kodeksie pracy ma być poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Badania lekarskie w stosunku pracy

Wstępne badanie lekarskie konieczne przy pracach szczególnie niebezpiecznych

Dla osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne wstępne badanie lekarskie nadal będzie obowiązkowe. Za prace szczególnie niebezpieczne uważa się prace stwarzające duże zagrożenie wystąpienia wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, np. prace na wysokości, roboty budowlane, prace w warunkach narażenia na działanie czynników chemicznych lub szkodliwych czynników biologicznych, prace przy zbiornikach czy kanałach. Zdrowie osób pracujących w takich warunkach jest szczególnie narażone, nawet w przypadku wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych przez bardzo krótki okres. Ważne jest więc, aby w tych przypadkach wykonywane były systematyczne badania lekarskie.

Skierowanie pracownika na badania lekarskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA