REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświetlenie przestrzeni biurowej a zróżnicowana specyfika pracy

 TRILUX Polska Sp. z o. o.
ekspert z zakresu BHP
Maciej Gronert
Oświetlenie przestrzeni biurowej a zróżnicowana specyfika pracy
Oświetlenie przestrzeni biurowej a zróżnicowana specyfika pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo znaczących różnic cechujących sale konferencyjne i stanowiska komputerowe, normy oświetleniowe dla każdego z tego typu pomieszczeń są bardzo podobne. Tymczasem, dokładne dostosowanie rozwiązań świetlnych do zadań może zwiększyć komfort i wydajność pracowników oraz przynieść wymierne korzyści.

Głównym założeniem, jakie przyświeca projektantom oświetlenia dla nowoczesnych biur, jest wybór rozwiązania emitującego przyjemne światło, gwarantujące wygodę wykonywania zadań wzrokowych. Dąży się również do wyeliminowania obniżającego komfort pracy efektu olśnienia. Określone w normach wytyczne, dotyczące najczęściej organizowanych w biurach stanowisk – sal konferencyjnych oraz miejsc indywidualnej pracy komputerowej – są tożsame. W takich przestrzeniach wymagane jest światło o natężeniu 500 lx, współczynniku oddawania barw Ra>80 oraz wskaźniku olśnieni UGR<19.

REKLAMA

Autopromocja

Jednak w praktyce, pomiędzy identycznymi w tym ujęciu stanowiskami pracy występują istotne różnice, wynikające zarówno z profilu działalności, jak i kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Uzyskanie optymalnej efektywności i zapewnienie komfortu pracowników będzie możliwe dzięki wykorzystaniu opraw, zaprojektowanych dla konkretnego typu przestrzeni biurowej. Co warto wziąć pod uwagę przy aranżacji wnętrz?

Open space, czyli od ogółu do szczegółu

Jednym z największych biurowych wyzwań, zarówno pod względem zarządzania zasobami ludzkimi, jak i wdrażania rozwiązań aranżacyjnych są tzw. „open space”, czyli obszerne przestrzenie bez wydzielonych, osobnych pomieszczeń. - By zapewnić komfort funkcjonowania w całym pomieszczeniu oraz na poszczególnych stanowiskach, trzeba z jednej strony zadbać o jednorodne oświetlenie ogólne, z drugiej – o dopełnienie norm oświetleniowych dla pracy z ekranem komputera w każdej ze stref roboczych – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. - Przydatne tu okazują się oprawy wykorzystujące technologię mikroodbłyśników (MRX). Dzięki unikalnej konstrukcji układu optycznego, nawet przy wysokim strumieniu świetlnym emitują one światło niepowodujące olśnień – dodaje. Nieprzyjemny efekt olśnienia, skutkujący w chwilowej utracie ostrości widzenia, powstaje w wyniku styku dwóch płaszczyzn znacząco różniących się pod względem natężenia światła. Celem eliminacji tego zjawiska, nowoczesne oprawy konstruowane są tak, by oświetlać nie tylko wydzielony obszar roboczy, ale i jego najbliższe otoczenie.

Sale konferencyjne, czyli dopasowanie do potrzeb

Decydującym dla wyboru oświetlenia do sal konferencyjnych aspektem jest dopasowanie parametrów do zróżnicowanych zadań. Maksymalną efektywność działania możemy osiągnąć dostosowując światło do ich charakteru. I tak, chłodne światło zwiększy zdolność koncentracji przy wzmożonym wysiłku psychicznym, wymagającym ciągłego skupienia. Luźne formy aktywności, np. dyskusje, przeprowadzać możemy przy świetle cieplejszym. Odpowiedzią na zróżnicowane wymagania są oprawy aktywne, pozwalające na kontrolę temperatury barwowej w zależności od bieżących potrzeb. - Oprawy aktywne zyskują coraz większą popularność wśród właścicieli i zarządców biur – mówi Maciej Gronert. - Tego typu rozwiązania oświetleniowe są wyposażone jednocześnie w diody emitujące światło o temperaturze barwowej 3000 K, jak i 6500 K. Pozwalają tym samym na dostosowanie bieli światła do preferencji użytkowników, oszczędną optymalizację oświetlenia oraz symulowanie światła dziennego, wpływającego stymulująco na aktywność pracowników – uzupełnia projektant.

Biura konwencjonalne, czyli komfort i estetyka

Projektując oświetlenie do biur konwencjonalnych warto wziąć pod uwagę nie tylko przyszły komfort pracy i wykonywania obowiązków, ale i kwestie estetyczne. Wydzielone gabinety, w których przyjmowani są kontrahenci czy klienci, powinny pełnić rolę reprezentacyjną. W takich przestrzeniach sprawdzą się eleganckie oprawy stojące. Ich oryginalne wzornictwo podkreśli wyszukany wystrój wnętrza, a dzięki wyeliminowaniu efektu olśnienia doskonale uzupełnią oświetlenie ogólne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA