REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświetlenie przestrzeni biurowej a zróżnicowana specyfika pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 TRILUX Polska Sp. z o. o.
ekspert z zakresu BHP
Maciej Gronert
Oświetlenie przestrzeni biurowej a zróżnicowana specyfika pracy
Oświetlenie przestrzeni biurowej a zróżnicowana specyfika pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo znaczących różnic cechujących sale konferencyjne i stanowiska komputerowe, normy oświetleniowe dla każdego z tego typu pomieszczeń są bardzo podobne. Tymczasem, dokładne dostosowanie rozwiązań świetlnych do zadań może zwiększyć komfort i wydajność pracowników oraz przynieść wymierne korzyści.

Głównym założeniem, jakie przyświeca projektantom oświetlenia dla nowoczesnych biur, jest wybór rozwiązania emitującego przyjemne światło, gwarantujące wygodę wykonywania zadań wzrokowych. Dąży się również do wyeliminowania obniżającego komfort pracy efektu olśnienia. Określone w normach wytyczne, dotyczące najczęściej organizowanych w biurach stanowisk – sal konferencyjnych oraz miejsc indywidualnej pracy komputerowej – są tożsame. W takich przestrzeniach wymagane jest światło o natężeniu 500 lx, współczynniku oddawania barw Ra>80 oraz wskaźniku olśnieni UGR<19.

REKLAMA

Autopromocja

Jednak w praktyce, pomiędzy identycznymi w tym ujęciu stanowiskami pracy występują istotne różnice, wynikające zarówno z profilu działalności, jak i kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Uzyskanie optymalnej efektywności i zapewnienie komfortu pracowników będzie możliwe dzięki wykorzystaniu opraw, zaprojektowanych dla konkretnego typu przestrzeni biurowej. Co warto wziąć pod uwagę przy aranżacji wnętrz?

Open space, czyli od ogółu do szczegółu

Jednym z największych biurowych wyzwań, zarówno pod względem zarządzania zasobami ludzkimi, jak i wdrażania rozwiązań aranżacyjnych są tzw. „open space”, czyli obszerne przestrzenie bez wydzielonych, osobnych pomieszczeń. - By zapewnić komfort funkcjonowania w całym pomieszczeniu oraz na poszczególnych stanowiskach, trzeba z jednej strony zadbać o jednorodne oświetlenie ogólne, z drugiej – o dopełnienie norm oświetleniowych dla pracy z ekranem komputera w każdej ze stref roboczych – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. - Przydatne tu okazują się oprawy wykorzystujące technologię mikroodbłyśników (MRX). Dzięki unikalnej konstrukcji układu optycznego, nawet przy wysokim strumieniu świetlnym emitują one światło niepowodujące olśnień – dodaje. Nieprzyjemny efekt olśnienia, skutkujący w chwilowej utracie ostrości widzenia, powstaje w wyniku styku dwóch płaszczyzn znacząco różniących się pod względem natężenia światła. Celem eliminacji tego zjawiska, nowoczesne oprawy konstruowane są tak, by oświetlać nie tylko wydzielony obszar roboczy, ale i jego najbliższe otoczenie.

Sale konferencyjne, czyli dopasowanie do potrzeb

Decydującym dla wyboru oświetlenia do sal konferencyjnych aspektem jest dopasowanie parametrów do zróżnicowanych zadań. Maksymalną efektywność działania możemy osiągnąć dostosowując światło do ich charakteru. I tak, chłodne światło zwiększy zdolność koncentracji przy wzmożonym wysiłku psychicznym, wymagającym ciągłego skupienia. Luźne formy aktywności, np. dyskusje, przeprowadzać możemy przy świetle cieplejszym. Odpowiedzią na zróżnicowane wymagania są oprawy aktywne, pozwalające na kontrolę temperatury barwowej w zależności od bieżących potrzeb. - Oprawy aktywne zyskują coraz większą popularność wśród właścicieli i zarządców biur – mówi Maciej Gronert. - Tego typu rozwiązania oświetleniowe są wyposażone jednocześnie w diody emitujące światło o temperaturze barwowej 3000 K, jak i 6500 K. Pozwalają tym samym na dostosowanie bieli światła do preferencji użytkowników, oszczędną optymalizację oświetlenia oraz symulowanie światła dziennego, wpływającego stymulująco na aktywność pracowników – uzupełnia projektant.

Biura konwencjonalne, czyli komfort i estetyka

Projektując oświetlenie do biur konwencjonalnych warto wziąć pod uwagę nie tylko przyszły komfort pracy i wykonywania obowiązków, ale i kwestie estetyczne. Wydzielone gabinety, w których przyjmowani są kontrahenci czy klienci, powinny pełnić rolę reprezentacyjną. W takich przestrzeniach sprawdzą się eleganckie oprawy stojące. Ich oryginalne wzornictwo podkreśli wyszukany wystrój wnętrza, a dzięki wyeliminowaniu efektu olśnienia doskonale uzupełnią oświetlenie ogólne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA