REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania lekarskie po urlopach związanych z macierzyństwem

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Badania lekarskie po urlopach związanych z macierzyństwem. / Fot. Fotolia
Badania lekarskie po urlopach związanych z macierzyństwem. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica pod koniec ciąży z powodu choroby przebywała na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, w trakcie którego urodziła dziecko. Obecnie korzysta z urlopu macierzyńskiego. Termin badań okresowych upływa w czasie urlopu macierzyńskiego. Na jakie badania profilaktyczne (okresowe czy kontrolne) powinien ją skierować pracodawca po zakończeniu urlopów związanych z macierzyństwem? – pyta Czytelnik z Konina.

Czy po urlopach związanych z macierzyństwem pracownicę należy skierować na badania profilaktyczne

Jeżeli zaszły okoliczności uzasadniające przeprowadzenie badań kontrolnych i jednocześnie upłynął termin badań okresowych w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, to po zakończeniu wszystkich urlopów związanych z macierzyństwem pracownica powinna przeprowadzić zarówno badania kontrolne, jak też okresowe na podstawie jednego skierowania.

REKLAMA

Autopromocja

Badania okresowe i kontrolne

Pracownicy zobowiązani są przeprowadzać badania okresowe oraz kontrolne. Te pierwsze są przeprowadzane np. co 2, 3 czy 5 lat, w zależności od warunków pracy na danym stanowisku. Natomiast badania kontrolne pracownik musi zaliczyć w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą. Zatem badania okresowe są wykonywane w wyznaczonych przez lekarza medycyny pracy terminach, a badania kontrolne są badaniami dodatkowymi i mogą być przeprowadzane częściej, w zależności od tego, jak często pracownik długotrwale choruje. Jednak cel badania kontrolnego i okresowego jest wspólny. Oba badania są wykonywane po to, by ustalić zdolność pracownika do świadczenia pracy na zajmowanym stanowisku.

Zbieg badań kontrolnych z okresowymi

Może się zdarzyć, że badania kontrolne zbiegną się w czasie z terminem kolejnych badań okresowych. Taka sytuacja ma miejsce w opisanym przypadku. Generalnie, powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim nie musi być poprzedzony badaniami kontrolnymi, bowiem okres ciąży przed urlopem nie jest niezdolnością do pracy, a ciąża nie jest chorobą. Jednak często w czasie ciąży orzekana jest niezdolność do pracy z powodu choroby. Jeśli taka niezdolność trwa nieprzerwanie ponad 30 dni i w czasie zwolnienia lekarskiego pracownica urodzi dziecko, to od dnia porodu rozpoczyna urlop macierzyński, a następnie kolejne urlopy, tj. dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski (na swój wniosek). Oznacza to, że badanie kontrolne pracownica może przeprowadzić dopiero po zakończeniu wszystkich tych urlopów. Pod koniec trwania ostatniego urlopu (macierzyńskiego lub rodzicielskiego) lub najpóźniej w pierwszym dniu po takim urlopie pracodawca powinien przekazać pracownicy skierowanie na badania.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Zarówno badanie okresowe, jak i kontrolne wykonuje się w celu ustalenia zdolności do pracy pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzór skierowania na badania

Jest jeden wzór skierowania, który obowiązuje zarówno dla badań wstępnych, jak też kontrolnych i okresowych. Został on zamieszczony w rozporządzeniu w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie). Jeżeli w trakcie urlopu związanego z macierzyństwem przypadnie termin kolejnego badania okresowego, to takie badanie również może być przeprowadzone dopiero po zakończeniu urlopu. Wówczas w treści skierowania pracodawca powinien skreślić tylko wyrazy „badanie wstępne”, a pozostawić jako konieczne do przeprowadzenia – „badanie kontrolne i okresowe”.

Zapraszamy na FORUM

Wynik badania kontrolnego, a więc orzeczenie o zdolności do pracy jest podstawą do dopuszczenia pracownika do pracy i zachowuje ważność aż do nowo wskazanego przez lekarza terminu badania okresowego, chyba że lekarz określił tę samą datę, jaka widniała na poprzednim zaświadczeniu o zdolności. Jednak skoro po zakończeniu urlopów związanych z macierzyństwem nałożyły się zarówno badania kontrolne, jak też okresowe, to pracodawca powinien zaznaczyć oba badania na skierowaniu, by w ten sposób wypełnić swój obowiązek w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia. Lekarz, mając takie skierowanie, otrzymuje informację o rodzaju badań, jakie ma przeprowadzić.

Wzory orzeczeń lekarskich

Rozporządzenie określa również 2 wzory orzeczeń wydanych na podstawie skierowania na badania lekarskie:

  1. orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy,
  2. orzeczenie o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy ze względu na jej szkodliwy wpływ na zdrowie, podejrzenie powstania choroby zawodowej lub z powodu wypadku przy pracy.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

W pierwszym orzeczeniu lekarz wpisuje również datę następnego badania okresowego.

Jeżeli pracownikowi nałożyły się badania okresowe i kontrolne, to na skierowaniu na badania lekarskie pracodawca powinien zaznaczyć, że należy przeprowadzić oba te badania.

Urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie na dziecko

Jeśli bezpośrednio po zakończeniu urlopu na dziecko, np. rodzicielskiego (lub zakończeniu zwolnienia lekarskiego), pracownik złoży wniosek o urlop wypoczynkowy, to w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego, przed udzieleniem tego urlopu nie musi być kierowany na badania kontrolne czy okresowe. Wykona je dopiero po powrocie z urlopu wypoczynkowego (wyrok SN z 20 marca 2008 r., sygn. akt II PK 214/07, OSNP 2009/15–16/194; wyrok SN z 9 marca 2011 r., sygn. akt II PK 240/10, OSNP 2012/9–10/113, stanowisko Komisji Prawnej GIP z 23 kwietnia 2009 r., zn. KPGIP 2009/04/23).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA