reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Zasady ewakuacji

Zasady ewakuacji

Jakie zasady obowiązują przy ewakuacji i czy polscy pracownicy są ich świadomi? Choć wiedza ta w wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków jest właściwie zbędna, nie może zostać zignorowana zarówno przez pracowników jak i pracodawców.

Zorganizowane przemieszczenie ludzi z miejsca, w którym występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny to ewakuacja. Pod pojęciem zagrożenia może kryć się pożar, wybuch bomby lub gazu. Niewielu pracowników wie, jak się w takiej sytuacji zachować…

Podstawowe zasady ewakuacji

Jednym z podstawowych obowiązków osób znajdujących się w ewakuowanym budynku jest podporządkowanie się i współpraca z osobą kierującą akcją, czyli w przypadku miejsca pracy – z kierownikiem lub osobą przez niego wyznaczoną. Z chwilą uzyskania informacji o ewakuacji, jako pracownik, zobowiązany jesteś wyłączyć lub zabezpieczyć urządzenia i materiały, które stwarzają zagrożenie. Upewnij się, że osoby, które znajdują się w pobliżu również słyszały alarm! Następnie udaj się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Pamiętaj, że należy korzystać z najbliższej, optymalnej i oznakowanej drogi ewakuacyjnej - nie zawsze jest to wyjście główne. Idąc korytarzem, należy otwierać drzwi do mijanych pomieszczeń w celu upewnienia się, czy nie ma tam innych pracowników i czy aby na pewno wszyscy słyszeli o alarmie. Osoby kierujące ewakuacją powinny pamiętać, iż zgodnie z zasadami, ewakuację rozpoczyna się od tych pomieszczeń, w których powstał pożar lub inne zagrożenie, bądź z których wyjście lub dotarcie do bezpiecznych dróg ewakuacji może być odcięte. Jeśli w czasie drogi napotkasz na drzwi ewakuacyjne zamknięte, ale z kluczem w kasetce obok, nie bój się konsekwencji - zbij szybkę i otwórz drzwi.

Ewakuacja - osoby odpowiedzialne

W trakcie ewakuacji zabronione jest korzystanie z wind. Znajdując się w pomieszczeniach silnie zadymionych, należy przyjąć pochyloną pozycję, jak najbliżej podłogi, a drogi oddechowe zabezpieczyć, np. zmoczonym w wodzie materiałem. Przed poparzeniem możemy ochronić się mokrym kocem, płaszczem itp. W zadymionym pomieszczeniu należy również poruszać się wzdłuż ścian, aby nie stracić orientacji. W czasie ewakuacji nie należy otwierać okien i blokować drzwi wyposażonych w samozamykacze w pozycji otwartej, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia.

Po wyjściu z budynku pracownicy powinni w bezpiecznych miejscach pogrupować się według komórek organizacyjnych, co ułatwi ustalenie, czy wszyscy wydostali się z budynku.

Co w sytuacji, gdy nie możemy się ewakuować?

Jeśli pożar uniemożliwia nam ewakuację z budynku, w oczekiwaniu na ratowników powinniśmy zamknąć drzwi. Następnie trzeba uszczelnić je materiałem, np. kocem, bluzą, aby ograniczyć przedostawanie się dymu do pomieszczenia, w którym przebywamy. Do uszczelnienia najlepiej, o ile to możliwe, użyć mokrych materiałów. W dalszej kolejności powinniśmy otworzyć okno i wezwać pomoc. Pamiętajmy, iż najpierw należy zamknąć drzwi, a następnie otworzyć okno. Uchroni to nas przed szybszym dostaniem się dymu lub dalszym rozprzestrzenianiem pożaru.

Szkolenia przeciwpożarowe

Ważne jest, aby podczas ewakuacji zachowywać się spokojnie, poruszać szybko, ale nie biec, nie wyprzedzać innych, ponieważ utrudnia to wyjście nie tylko innym, ale i nam samym.

Należy pamiętać, iż w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone życie ludzkie.

Stosowanie się do tych kilku prostych i logicznych rad zapewni nam optymalne zabezpieczenie w sytuacji kryzysowej, jaka może się pojawić w budynku, w którym się znajdujemy.

Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady ewakuacji. /Fot. Fotolia
Zasady ewakuacji. /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama