REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Praca w pozycji stojącej przy kasie

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Tomasz Zalewski
Praca w pozycji stojącej przy kasie. / Fot. Fotolia
Praca w pozycji stojącej przy kasie. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskie przepisy regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie przewidują norm wykonywania pracy w pozycji stojącej. Czy można stać na kasie całą dniówkę?

Polskie prawo nie określa norm dotyczących czasu wykonywania pracy w pozycji stojącej, a każdy sklep może w dowolny sposób organizować sposób pracy kasjerów.

REKLAMA

Autopromocja

Tak wynika z odpowiedzi resortu pracy na interpelację poselską Mirosława Pluty (PO). Zasygnalizował w niej, że do jego biura poselskiego napływają pytania od klientów sklepów (w tym marketów) dotyczące tego, jaki przepis mówi o obowiązku pracy kasjerów na stojąco. Co więcej, z jego własnych obserwacji wynika, że niektórzy pracownicy placówek handlowych są wręcz zmuszani do obsługiwania klientów w tej pozycji, gdyż stanowiska kasowe w ogóle nie są wyposażone w miejsca do siedzenia. W związku z tym zapytał resort, czy pracodawca indywidualnie reguluje liczbę godzin, które jego podwładny musi spędzić na stojąco.

W odpowiedzi na interpelację resort pracy wyjaśnił, że przepisy dotyczące sposobu organizacji stanowisk pracy są określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). W myśl par. 45 ust. 1 miejsce wykonywania obowiązków pracowników powinno być urządzone stosownie do rodzaju wykonywanych na nim czynności i psychofizycznych właściwości podwładnego.

Polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

REKLAMA

– Przepisy bhp nie określają jednak norm dotyczących liczby godzin, jakie pracownicy mogą przepracować w pozycji stojącej lub siedzącej. Decyzja o sposobie organizacji stanowiska należy do pracodawcy i jest uwarunkowana procesem pracy występującym w miejscu wykonywania obowiązków. Organizacja pracy powinna się jednak odbywać zgodnie z przepisami i zasadami bhp – wyjaśnia Radosław Mleczko, wiceminister pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrócił on uwagę, że ograniczenia pracy stojącej dotyczą jedynie kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. Zgodnie z dz. 1 ust. 7 pkt 4 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545 ze zm.), ta grupa zatrudnionych nie może pracować w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej.

Zadaj pytanie: FORUM

Ponadto – jak podkreśla wiceminister Mleczko – w sytuacji, gdy proces pracy wymaga stałego wykonywania obowiązków w pozycji stojącej lub chodzenia, przedsiębiorca musi zapewnić podwładnemu możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej.

Kwestia warunków pracy kasjerów od lat jest podnoszona przez związki zawodowe działające w branży handlowej. Państwowa Inspekcja Pracy kilka lat temu na ich wniosek zleciła badania dotyczące m.in. nakładów pracy ponoszonych przez kasjerów. Okazało się, że w czasie zmiany taka osoba może przenosić nawet kilka ton produktów.

– Te badania i tak nie pokazują pełnego obciążenia pracowników sklepów. Dodatkowo składa się na nie praca w pozycji stojącej i brak przerw nawet na wyjście do toalety. Markety się tłumaczą, że praca na stojąco jest bezpieczniejsza, bo dzięki niej układ kostno-szkieletowy jest mniej narażony na obciążenia – zauważa Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlu NSZZ „Solidarność”. – Pracownicy jednak wolą pracować na siedząco, niestety pracodawcy rzadko uwzględniają ten postulat – dodaje.

Zobacz również: Bezpieczeństwo pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

REKLAMA

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

REKLAMA

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

HR w 2025 roku. Kluczowe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi [Najważniejsze informacje]

Rok 2025 stawia HR w roli kluczowego partnera w realizacji planów pracodawców. Jakie wyzwania czekają zarządzanie zasobami ludzkimi? Czy pracodawcy będą zatrudniać w pierwszej połowie 2025 roku? Oto najważniejsze informacje na najbliższy rok dla hr-owców.

REKLAMA