REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Centrum Szkoleń Koncept
Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze. / Fot. Fotolia
Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ergonomia w miejscu pracy to sposób na niższe koszty pracownicze. Przyczynia się do uzyskania przez pracodawcę oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów.

Przeciążenia związane z pracą

W minionym roku lekarze wystawili Polakom ponad 2,1 mln zwolnień z powodu chorób układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (dane ZUS). Autorzy projektu „Biuro Bez Bólu” przekonują, że dzięki prewencji i edukacji ból nie musi nierozerwalnie wiązać się z wykonywaniem obowiązków służbowych. Dla pracodawców oznacza to bardzo konkretny zysk dzięki wzrostowi wydajności pracowników i obniżeniu ich absencji chorobowych nawet o kilkadziesiąt procent.

REKLAMA

Każdy rodzaj pracy – biurowa, na stanowisku produkcyjnym, na stojąco i na siedząco, w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu – może wiązać się z przeciążeniami. Najczęściej wywołują je nieodpowiednio wykonywane czynności lub powtarzanie bardzo podobnych ruchów przez wiele godzin. A to skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu narządu ruchu. W ich efekcie u większości osób po 30. roku życia dochodzi do zmian zwyrodnieniowych.

Nie godzić się na ból

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że już 2/3 pracujących Polaków, deklarujących dolegliwości zdrowotne, sygnalizuje problemy z układem mięśniowo-szkieletowym - najczęściej z karkiem, plecami i nadgarstkami. W Europie co czwarta nieobecność w pracy łączy się z dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi. To cierpienie milionów ludzi i straty rzędu 600 mln dni roboczych rocznie!

Zapobieganie chorobom zawodowym przez pracodawcę

Wszystko zaczyna się od zwykłego bólu, który zazwyczaj leczymy objawowo, nie próbując wyeliminować jego przyczyny. – Może on minąć nawet samoistnie, jednak zazwyczaj wraca ze zdwojoną siłą, by przejść w stan przewlekły. Większość z nas, bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania, z czasem godzi się na taki los i „uczy się” żyć z bólem, bez nadziei na trwałą poprawę - twierdzi Dariusz Tokarczyk, właściciel Centrum Szkoleń Koncept. Stworzyło ono projekt „Biuro Bez Bólu”, którego celem jest poprawa zdrowia i efektywności pracy poprzez edukację oraz wdrożenie ergonomii w polskich firmach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze: samoświadomość i motywacja

Ergonomia zajmuje się związkami zachodzącymi pomiędzy człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i otoczeniem, włączając w to zarówno pracę, jak i czas wolny. Projekt „Biuro Bez Bólu” to owoc wieloletnich doświadczeń specjalistów CS Koncept w dziedzinie wdrożeń ergonomii w polskich firmach. Opiera się na trzech filarach: edukacji, doradztwie i bezpośredniej pomocy w dolegliwościach bólowych. Zakres jego realizacji w konkretnej firmie zależy od potrzeb i możliwości pracodawcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Szczególny nacisk kładziony jest na zmianę myślenia i przekonanie uczestników projektu, że ból nie musi być i nie jest nieodzownym elementem pracy. A zatem warto zmienić złe nawyki, które w efekcie skutkują bólem. Zajęcia, które prowadzą m.in. fizjoterapeuci, zakładają duże zaangażowanie uczestników, naukę prawidłowych działań, a przede wszystkim ukierunkowanie na myślenie o prewencji swojego zdrowia. – Niezwykle ważna jest samoświadomość dotycząca tego, jak działa nasz organizm. Pokazujemy, jakim przeciążeniom jest poddawany w pracy, i uczymy, jak należy się zachowywać oraz czego unikać, by zniwelować negatywny wpływ stanowiska i środowiska pracy. Bez zmotywowania pracowników do zachowań prozdrowotnych, w tym wykonywania w przerwach oraz przed i po pracy odpowiednich ćwiczeń, nie ma mowy o sukcesie – dodaje Dariusz Tokarczyk.

Kwadrans wiele zmienia

„Biuro Bez Bólu” to także działania doradcze - jak zaaranżować środowisko pracy, by było bardziej przyjazne dla zdrowia. Aby jak najlepiej dopasować stanowisko pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika warto przeprowadzić miniaudyt ergonomiczny. W przypadku stanowiska biurowego trwa on zaledwie 15 minut, a będące jego efektem poprawa stanu zdrowia i wzrost efektywności pracy naprawdę mogą zaskoczyć.

Kiedy pracownik może powstrzymywać się od pracy ze względów bezpieczeństwa?

Opłaca się wszystkim

REKLAMA

Korzyści z wdrożenia ergonomii w przypadku pracownika są oczywiste – lepsze samopoczucie, brak wydatków na leczenie czy rehabilitację. Specjaliści z CS Koncept zorganizowali w ciągu roku dwa szkolenia dla 300 pracowników produkcyjnych światowego koncernu spożywczego posiadającego siedem zakładów na terenie Polski. To – w połączeniu ze zmotywowaniem do odpowiednich ćwiczeń przed oraz po pracy – wystarczyło, by zredukować poziom odczucia bólu pleców aż o 64 procent. W amerykańskich korporacjach współczynnik zachorowań na choroby układu mięśniowo-szkieletowego spowodowane pracą po wdrożeniu ergonomii zmniejszył się o 60-80%.

Zadowoleni i bardziej wydajni pracownicy nie są jedyną korzyścią, jaką może odczuć pracodawca. Ergonomia w miejscu pracy oznacza również konkretne, policzalne zyski, będące rezultatem większej wydajności. To również oszczędności, wynikające ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów. Jeśli pracownik uzna, że do wystąpienia schorzeń narządów ruchu przyczyniły się zaniedbania pracodawcy w zakresie ergonomii, może skutecznie dochodzić swoich roszczeń w sądzie. Skutkiem dla pracodawcy mogą być dalsze koszty – nie tylko finansowe, ale i wizerunkowe. - Wdrożenie ergonomii w miejscu pracy to najlepszy dowód na to, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Odpowiednio prowadzone działania prewencyjne są znacznie skuteczniejsze i tańsze od częstokroć długiego i skomplikowanego leczenia, nie mówiąc już o stratach związanych z absencjami pracowników – podsumowuje Dariusz Tokarczyk, właściciel Centrum Szkoleń Koncept, realizującego projekt „Biuro Bez Bólu”

Działania prozdrowotne w zakładzie pracy z korzyścią dla pracodawcy

Centrum Szkoleń Koncept prowadzi projekt „Biuro Bez Bólu”, którego celem jest poprawa zdrowia i efektywności pracy poprzez edukację oraz wdrożenie ergonomii w polskich firmach.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie weekendy z wolnym piątkiem: ta grupa gotowa przejść na czterodniowy tydzień pracy natychmiast

90 proc. profesjonalistów chce pracować w modelu czterodniowego tygodnia pracy, o ile nie wpłynie to na ich zarobki. Jako największe korzyści skróconego tygodnia pracy specjaliści wskazują więcej czasu wolnego oraz poprawę ogólnej satysfakcji z życia Jako największe zagrożenia – obniżenie wynagrodzenia oraz pracę w nadgodzinach.

Najmłodsi pracownicy niechętnie idą na zwolnienie lekarskie, dlaczego

Pracownicy z pokolenia Z czyli do 29. roku życia) rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich starsi współpracownicy. Dane z audytów absencji chorobowej przeprowadzonych w przedsiębiorstwach na terenie całej Polski w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują jasno, że najmłodsza grupa pracowników charakteryzuje się najniższym poziomem nieobecności z powodów zdrowotnych.

Zetki chcą pracować z sensem, w dobrej atmosferze i za dużą kasę

Dla pokolenia Z zaangażowanie w pracę naprawdę ma znaczenie. Z kolei 40 procent młodych mówi, że bardzo się stara w codziennych obowiązkach, a kolejne 42 procent twierdzi, że nie zawsze wszystko wychodzi im idealnie. 57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy i motywacji. Ale to nie wystarczy.

Ksiądz: 6000 zł, biskup: 10000 zł, a zakonnica ...300 zł? Zarobki i emerytury duchownych 2025

Jak wyglądają finanse duchowieństwa w Polsce? Najnowsze dane pokazują, że zarobki i świadczenia kapłanów oraz sióstr zakonnych są bardzo zróżnicowane. Prześwietlamy ich miesięczne dochody i zasady przyznawania emerytur, ujawniając pełen obraz finansowy osób duchownych.

REKLAMA

Zaufanie pracowników: jaką jest dla firmy wartością, co zrobić by ją budować

Stwierdzenie, że zaufanie pracowników zwiększa wyniki firmy, nie budzi kontrowersji. Firmy radzą sobie lepiej, gdy ich pracownicy im ufają. Czy można jednak przeliczyć zaufanie na konkretny wynik finansowy?

Czy będą zmiany dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu umiarkowanym czują się dyskryminowane. Z tego powodu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano kilka ważnych pytań. Wątpliwości na temat ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach rozwiewa Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Czas pracy kadry zarządzającej (kierownicy, dyrektorzy i inni). Czy wszyscy menadżerowie nie mają prawa do nadgodzin? Co wynika z kodeksu pracy i orzecznictwa?

Czas pracy kadry zarządzającej w Polsce podlega szczególnym regulacjom prawnym, które różnią się od zasad obowiązujących pracowników wykonujących zadania operacyjne. Przepisy kodeksu pracy wskazują możliwość wyłączenia menadżerów pełniących funkcje kierownicze z norm dotyczących limitów czasu pracy i rozliczania nadgodzin. W praktyce pojawiają się liczne pytania, jak te zasady stosować, a orzecznictwo sądowe dostarcza cennych wskazówek.

Od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie w mocy, po nowemu zarabiają do 23 000 zł a dodatki do 3 400 zł

W wielu tekstach skupiamy się na podwyżkach dla pracowników samorządowych, dla pracowników w budżetówce, w tym nauczycieli, policjantów czy w służbie zdrowia, a warto też pamiętać o innych grupach zawodowych, może bardziej niszowych, ale jednak istniejących od dawna na polskim rynku pracy. Już od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie jest w mocy i po nowemu pracownicy zarabiają do 23 000 zł a dodatki do wynagrodzenia to nawet do 3 400 zł. Dla wielu takie stawki to tylko marzenie. Zatem ile zarabia się w KSSiP?

REKLAMA

Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

REKLAMA