REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Rafał Krawczyk
Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. / Fot. Fotolia
Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. wystawia się na nowym wzorze, a jedno skierowanie na badania otrzymuje dla siebie także pracownik. To efekty zmiany rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Skierowanie na badania lekarskie 2015

Od 1 kwietnia 2015 r. został wprowadzony nowy wzór skierowania na badania lekarskie. Pracownik będzie też otrzymywał dla siebie jedno skierowanie na takie badania. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia dotyczącego procedury przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 kwietnia br. obowiązuje znowelizowany art. 229 Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym przeprowadzania wstępnych badań lekarskich. Badaniom tym nie podlegają osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy. Warunkiem zwolnienia z badań wstępnych jest:

  • przedstawienie pracodawcy aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie,
  • stwierdzenie przez pracodawcę, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.

Zwolnienie z badań wstępnych nie dotyczy osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Redakcja poleca produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Dostosowaniem do nowych przepisów jest obowiązująca od 1 kwietnia 2015 r. nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skierowanie na badania lekarskie

Jedną z najważniejszych dla pracodawców zmian wprowadzoną nowelizacją rozporządzenia jest wzór skierowania na badania lekarskie. Jest to nowość, bowiem przed 1 kwietnia 2015 r. przepisy nie określały wzoru takiego dokumentu.

Skierowanie na badania lekarskie powinno zawierać:

  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane (tj. wstępne, okresowe, kontrolne),
  • w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona. Pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
  • w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, na których osoba kierowana ma być zatrudniona lub na którym jest zatrudniona, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy. Pracodawca powinien podać wielkości narażenia oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonane na tych stanowiskach.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Obecnie przepisy jednoznacznie już stanowią, że badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Rozporządzenie przewiduje także, że skierowanie na badania lekarskie jest wydawane w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania. Takie rozwiązanie spowoduje, że pracownik będzie posiadał skierowanie na badania lekarskie, na podstawie którego nowy pracodawca, który zatrudni go w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniego stosunku pracy, będzie mógł ocenić, czy trzeba przeprowadzać dla pracownika wstępne badania lekarskie, czy nie.

Zadaj pytanie: FORUM

Wzór skierowania na okresowe badania lekarskie

Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

Orzeczenie lekarskie

Odnośnie do orzeczenia lekarskiego kończącego badania profilaktyczne zmienione przepisy rozporządzenia również doprecyzowują, iż orzeczenie lekarskie stwierdzające:

  1. brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo
  2. istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku

dotyczy warunków pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wydanym przez pracodawcę.

Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie osobie badanej oraz pracodawcy. Orzeczenie wydawane jest zgodnie z jednym z 2 wzorów orzeczeń, będących załącznikami do rozporządzenia.

Lekarz medycyny pracy przeprowadzający badania profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie w 2 egzemplarzach: dla pracodawcy i dla osoby badanej.

Odwołanie od orzeczenia

W rozporządzeniu nowelizującym na nowo zostały określone procedury odwoławcze od orzeczenia wydanego przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.

Odwołanie od takiego orzeczenia przysługuje osobie badanej oraz pracodawcy, który wydał skierowanie na badania lekarskie. Odwołanie, które powinno zawierać uzasadnienie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Pracodawca lub pracownik powinni to zrobić za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie do jednego z podmiotów odwoławczych. Podmiotami odwoławczymi są:

  1. wojewódzkie ośrodki medycyny pracy właściwe ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik;
  2. instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy lub Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy;
  3. Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez Kolejowy Zakład Medycyny Pracy;
  4. podmioty lecznicze utworzone i wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej.

Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Po otrzymaniu odwołania lekarz, za pośrednictwem którego jest ono składane w terminie 7 dni, przekazuje je wraz z dokumentacją stanowiącą podstawę wydanego orzeczenia lekarskiego do podmiotu odwoławczego. Podmiot taki badania w trybie odwoławczym musi przeprowadzić w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania. Wydane w tym trybie ponowne orzeczenie lekarskie jest ostateczne.

Pozostałe regulacje

W pozostałym zakresie przepisy rozporządzenia obowiązują w dotychczasowym kształcie. Na jego podstawie każdy pracodawca musi ustalić częstotliwość okresowych badań lekarskich. Zależy ona od tego, z jakiego rodzaju czynnikami szkodliwymi lub uciążliwymi pracownik ma do czynienia na swoim stanowisku pracy i określają je wskazówki metodyczne zawarte w rozporządzeniu. W przypadku pracy bez określonego czynnika narażenia badania okresowe przeprowadza się raz na 5 lat. Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne może także poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne oraz inne badania, a także wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika.

Podstawa prawna:

  • § 2–5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 457),
  • § 1 i § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 457)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA