Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Skierowanie na badania lekarskie 2015
Od 1 kwietnia 2015 r. został wprowadzony nowy wzór skierowania na badania lekarskie. Pracownik będzie też otrzymywał dla siebie jedno skierowanie na takie badania. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia dotyczącego procedury przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich pracowników.
REKLAMA
Od 1 kwietnia br. obowiązuje znowelizowany art. 229 Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym przeprowadzania wstępnych badań lekarskich. Badaniom tym nie podlegają osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy. Warunkiem zwolnienia z badań wstępnych jest:
- przedstawienie pracodawcy aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie,
- stwierdzenie przez pracodawcę, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.
Zwolnienie z badań wstępnych nie dotyczy osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Redakcja poleca produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy
Dostosowaniem do nowych przepisów jest obowiązująca od 1 kwietnia 2015 r. nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
Skierowanie na badania lekarskie
Jedną z najważniejszych dla pracodawców zmian wprowadzoną nowelizacją rozporządzenia jest wzór skierowania na badania lekarskie. Jest to nowość, bowiem przed 1 kwietnia 2015 r. przepisy nie określały wzoru takiego dokumentu.
Skierowanie na badania lekarskie powinno zawierać:
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane (tj. wstępne, okresowe, kontrolne),
- w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona. Pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
- w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
- opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, na których osoba kierowana ma być zatrudniona lub na którym jest zatrudniona, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy. Pracodawca powinien podać wielkości narażenia oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonane na tych stanowiskach.
Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Obecnie przepisy jednoznacznie już stanowią, że badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
Rozporządzenie przewiduje także, że skierowanie na badania lekarskie jest wydawane w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania. Takie rozwiązanie spowoduje, że pracownik będzie posiadał skierowanie na badania lekarskie, na podstawie którego nowy pracodawca, który zatrudni go w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniego stosunku pracy, będzie mógł ocenić, czy trzeba przeprowadzać dla pracownika wstępne badania lekarskie, czy nie.
Zadaj pytanie: FORUM
Wzór skierowania na okresowe badania lekarskie
Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?
Orzeczenie lekarskie
Odnośnie do orzeczenia lekarskiego kończącego badania profilaktyczne zmienione przepisy rozporządzenia również doprecyzowują, iż orzeczenie lekarskie stwierdzające:
- brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo
- istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku
dotyczy warunków pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wydanym przez pracodawcę.
Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie osobie badanej oraz pracodawcy. Orzeczenie wydawane jest zgodnie z jednym z 2 wzorów orzeczeń, będących załącznikami do rozporządzenia.
Lekarz medycyny pracy przeprowadzający badania profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie w 2 egzemplarzach: dla pracodawcy i dla osoby badanej.
Odwołanie od orzeczenia
W rozporządzeniu nowelizującym na nowo zostały określone procedury odwoławcze od orzeczenia wydanego przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.
Odwołanie od takiego orzeczenia przysługuje osobie badanej oraz pracodawcy, który wydał skierowanie na badania lekarskie. Odwołanie, które powinno zawierać uzasadnienie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Pracodawca lub pracownik powinni to zrobić za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie do jednego z podmiotów odwoławczych. Podmiotami odwoławczymi są:
- wojewódzkie ośrodki medycyny pracy właściwe ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik;
- instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy lub Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy;
- Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej, jeżeli odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego przez Kolejowy Zakład Medycyny Pracy;
- podmioty lecznicze utworzone i wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej.
Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.
Po otrzymaniu odwołania lekarz, za pośrednictwem którego jest ono składane w terminie 7 dni, przekazuje je wraz z dokumentacją stanowiącą podstawę wydanego orzeczenia lekarskiego do podmiotu odwoławczego. Podmiot taki badania w trybie odwoławczym musi przeprowadzić w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania. Wydane w tym trybie ponowne orzeczenie lekarskie jest ostateczne.
Pozostałe regulacje
W pozostałym zakresie przepisy rozporządzenia obowiązują w dotychczasowym kształcie. Na jego podstawie każdy pracodawca musi ustalić częstotliwość okresowych badań lekarskich. Zależy ona od tego, z jakiego rodzaju czynnikami szkodliwymi lub uciążliwymi pracownik ma do czynienia na swoim stanowisku pracy i określają je wskazówki metodyczne zawarte w rozporządzeniu. W przypadku pracy bez określonego czynnika narażenia badania okresowe przeprowadza się raz na 5 lat. Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne może także poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne oraz inne badania, a także wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika.
Podstawa prawna:
- § 2–5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 69, poz. 332; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 457),
- § 1 i § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 457)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat