reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. wystawia się na nowym wzorze, a jedno skierowanie na badania otrzymuje dla siebie także pracownik. To efekty zmiany rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Skierowanie na badania lekarskie 2015

Od 1 kwietnia 2015 r. został wprowadzony nowy wzór skierowania na badania lekarskie. Pracownik będzie też otrzymywał dla siebie jedno skierowanie na takie badania. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia dotyczącego procedury przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich pracowników.

Od 1 kwietnia br. obowiązuje znowelizowany art. 229 Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym przeprowadzania wstępnych badań lekarskich. Badaniom tym nie podlegają osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy. Warunkiem zwolnienia z badań wstępnych jest:

  • przedstawienie pracodawcy aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie,
  • stwierdzenie przez pracodawcę, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.

Zwolnienie z badań wstępnych nie dotyczy osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Redakcja poleca produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Dostosowaniem do nowych przepisów jest obowiązująca od 1 kwietnia 2015 r. nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Skierowanie na badania lekarskie

Jedną z najważniejszych dla pracodawców zmian wprowadzoną nowelizacją rozporządzenia jest wzór skierowania na badania lekarskie. Jest to nowość, bowiem przed 1 kwietnia 2015 r. przepisy nie określały wzoru takiego dokumentu.

Skierowanie na badania lekarskie powinno zawierać:

  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane (tj. wstępne, okresowe, kontrolne),
  • w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona. Pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
  • w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, na których osoba kierowana ma być zatrudniona lub na którym jest zatrudniona, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy. Pracodawca powinien podać wielkości narażenia oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonane na tych stanowiskach.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. / Fot. Fotolia
Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. / Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama