REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstępne badania lekarskie pracowników 2015

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Wstępne badania lekarskie pracowników 2015. / fot. Fotolia
Wstępne badania lekarskie pracowników 2015. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasady dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników zmieniają się od 1 kwietnia 2015 r. Od tej daty pracodawcy nie mają obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników dysponujących aktualnymi badaniami profilaktycznymi z poprzedniej pracy. Warunkiem jest podjęcie pracy przez pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania ostatniej umowy w takich samych bądź zbliżonych warunkach pracy.

Badania lekarskie - zmiany od 1 kwietnia 2015 r.

Po zmianach przepisów od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy nie muszą kierować na badania wstępne pracowników, którzy mają aktualne badania profilaktyczne od dotychczasowego pracodawcy i podejmą u nich pracę w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. Dotyczy to jednak podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy takich samych lub zbliżonych do wcześniejszych, w których była wykonywana praca.

REKLAMA

Autopromocja

Dotychczasowa regulacja w zakresie badań lekarskich zabraniała pracodawcy dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Nowe przepisy są znacznie bardziej precyzyjne, ponieważ odwołują się do warunków pracy na określonym stanowisku opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Badania wstępne – nowe zasady

Obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie pracownika na badania wstępne w celu uzyskania zaświadczenia o dopuszczeniu do pracy na określonym stanowisku pracy.

Redakcja poleca produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Porównując dotychczasowe zasady przeprowadzania badań wstępnych, należy w pierwszej kolejności zauważyć, że niezmieniony pozostał katalog osób podlegających badaniom wstępnym. Do tych osób zaliczamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoby przyjmowane do pracy,
  • pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy,
  • innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Modyfikacji i uzupełnieniu uległ katalog osób niepodlegających wstępnym badaniom lekarskim.

Zgodnie z nowymi zasadami badaniom wstępnym nie będą podlegały osoby przyjmowane do pracy u nowego pracodawcy. Muszą być jednak spełnione następujące warunki:

  • przyjęcie do pracy u nowego pracodawcy powinno nastąpić w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy,
  • pracownik powinien przedstawić nowemu pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie,
  • nowy pracodawca musi stwierdzić, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy,
  • pracownik nie jest przyjmowany do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Po zmianie przepisów na wstępne badania lekarskie nie trzeba będzie również kierować, na wskazanych powyżej zasadach, pracowników pozostających jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.

REKLAMA

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku księgowego. Przeszedł u pracodawcy wstępne badania lekarskie na nowych zasadach obowiązujących od 1 kwietnia 2015 r. Od 4 maja br. zamierza podjąć dodatkową pracę na stanowisku księgowego u innego pracodawcy w wymiarze 1/3 etatu. W takim przypadku pracodawca, u którego pracownik podejmie dodatkową pracę, nie będzie musiał kierować go na wstępne badania lekarskie.

Wstępnych badań lekarskich nadal nie trzeba będzie przeprowadzać dla pracowników ponownie przyjmowanych do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą (art. 229 § 1 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Zgodnie z nowymi przepisami odstąpienie od przeprowadzania wstępnych badań lekarskich nie będzie dotyczyło przypadku przyjmowania pracownika do prac szczególnie niebezpiecznych. Do tego typu prac należą prace stwarzające duże zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Zaliczają się do nich np. prace na wysokości, prace w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych (w tym o działaniu rakotwórczym lub mutagennym). Ze względu na fakt, że wykonywanie takich prac nawet przez krótki czas może powodować pogorszenie stanu zdrowia i wystąpienie przeciwwskazań do zatrudnienia przy określonych pracach, bardzo istotna jest kontrola stanu zdrowia wykonywana z odpowiednią częstotliwością. Z tego powodu pracodawca przyjmujący pracownika do prac niebezpiecznych będzie zobowiązany do skierowania go na badanie wstępne niezależnie od posiadania przez niego aktualnego orzeczenia z poprzedniego miejsca pracy.

Wstępne badania lekarskie - zmiany od 1 kwietnia 2015 r.

Wstępne badania lekarskie trzeba będzie przeprowadzać dla pracowników zatrudnionych przy pracach niebezpiecznych mimo posiadania przez nich aktualnych badań lekarskich.

REKLAMA

Przy podejmowaniu decyzji o zwolnieniu z wstępnych badań lekarskich osoby przyjmowanej do pracy u nowego pracodawcy istotne będzie porównanie warunków pracy w nowym miejscu pracy z warunkami pracy wykonywanej u poprzedniego pracodawcy (bez względu na nazwę stanowiska pracy). Warto zwrócić uwagę, że znowelizowane przepisy Kodeksu pracy posługują się zwrotem „warunki pracy”, ale nie wyjaśniają, co należy przez to rozumieć. Pojęcie „warunki pracy” może być bardzo szerokie. Może się odnosić do warunków pracy wynikających z umowy o pracę – np. czasu pracy, którego zwiększony wymiar w poszczególnych dniach nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa pracy. Z całą pewnością warunki pracy w kontekście omawianych zmian odnoszą się do środowiska pracy rozumianego jako ogół czynników materialnych i społecznych, z którymi pracownik ma styczność podczas wykonywania pracy i które mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.

Ze względu na potrzebę porównania poprzednich i nowych warunków pracy niezbędna była modyfikacja przepisów wykonawczych w zakresie obowiązkowych treści skierowania na badania lekarskie. Będące na etapie projektu w dniu oddawania bieżącego numeru MPPiU do druku rozporządzenie przewiduje, że w skierowaniu na badanie lekarskie pracodawca będzie zobowiązany zamieścić szczegółowe informacje o warunkach pracy, w tym narażeniach zawodowych. Są one niezbędne dla kolejnego pracodawcy do celów porównawczych, aby mógł skorzystać z możliwości zwolnienia z obowiązku kierowania pracownika na badania.

Pracodawca przyjmuje do pracy osobę na stanowisko pielęgniarki. Kandydatka do pracy legitymuje się orzeczeniem lekarskim wydanym zgodnie z nowymi zasadami. Pracownica zatrudniona na stanowisku pielęgniarki będzie również zastępowała osoby zatrudnione na innych stanowiskach personelu medycznego. Pracodawca porównał warunki pracy z poprzedniego miejsca pracy z warunkami występującymi u niego na stanowisku pielęgniarki. Uznał, że nie ma potrzeby wysyłania pracownicy na badania wstępne. Postępowanie pracodawcy należy uznać za nieprawidłowe. Fakt, że pracownica poza czynnościami wynikającymi ze stanowiska pracy zawartego w umowie ma wykonywać dodatkowo inne prace, powoduje, że obowiązkiem pracodawcy było (niezależnie od kontrowersji związanych z nadmiernym rozszerzeniem zakresu obowiązków) wysłanie pracownicy na badania lekarskie uwzględniające nie tylko zagrożenia występujące na stanowisku pielęgniarki, ale także inne zagrożenia, z jakimi może się zetknąć, zastępując w pracy inne osoby.

Cały artykuł przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA