REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania okresowe pracownika biurowego

Anna Kos
Badania okresowe pracownika biurowego. / Fot. Fotolia
Badania okresowe pracownika biurowego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy głównie pracowników biurowych. Czy dopuszczalne jest poddawanie pracownika biurowego częstszym badaniom okresowym, niż jest to przewidziane dla pozostałych pracowników? Czy pracodawca może skierować takiego pracownika na badania okresowe bez jego zgody – pyta Czytelniczka z Łodzi.

Obowiązujące przepisy nie uprawniają pracodawcy wprost do skierowania pracownika na badania lekarskie bez zgody tego pracownika, jeżeli nie zbiega się to z terminem kolejnego badania okresowego.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca może skierować pracownika na wcześniejsze badania okresowe jedynie w przypadku:

● zmiany charakteru pracy pracownika (stanowisko, obowiązki),
● uznania za konieczne przeprowadzenie takich badań wcześniej niż zaplanowano (np. ze względu na stan jego zdrowia).

W takich sytuacjach pracownik powinien zastosować się do polecenia pracodawcy i zrobić zlecone mu badania. Skierowanie na badania wydawane jest w formie polecenia służbowego pracodawcy, a pracownik zobowiązany jest je wykonywać. Badania przeprowadzane są w czasie pracy i na koszt pracodawcy – nie stanowią więc dla pracownika dodatkowych obciążeń.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotne jest, aby przedterminowe skierowanie pracownika na badania okresowe było przez pracodawcę wyczerpująco uzasadnione. Podstawą wcześniejszego skierowania może być np. kontuzja pracownika, pogarszający się stan jego zdrowia. Pracodawca ma obowiązek dbać o bezpieczne warunki pracy swoich podwładnych – powinien zatem móc sprawdzić stan ich zdrowia, gdy ma co do niego uzasadnione wątpliwości.

Badaniom okresowym podlegają wszyscy pracownicy, ale ich częstotliwość i zakres zależy od charakteru wykonywanej pracy. Im więcej czynników szkodliwych lub uciążliwych, na które narażony jest pracownik, tym częściej przeprowadzane są badania. W przypadku pracy bez określonego czynnika narażenia (tak jak ma to miejsce przy pracach biurowych) częstotliwość badań okresowych została określona raz na 5 lat (co 4 lata w razie pracy z komputerem). O innym terminie badania okresowego zdecydować może lekarz lub pracodawca.

Zapraszamy na FORUM

Częstsze badania okresowe pracownika, który nie zmienia stanowiska lub charakteru pracy na bardziej uciążliwą, zleca lekarz przeprowadzający badanie. Może on nie tylko poszerzyć zakres przeprowadzanych badań, ale również wyznaczyć krótszy termin następnego badania (np. za 3, a nie 5 lat). Nie oznacza to jednak przypisania danemu pracownikowi innego terminu badań okresowych na stałe. Termin następnego badania okresowego jest każdorazowo określany przez lekarza – w zależności od stanu zdrowia pracownika oraz warunków pracy na zajmowanym przez niego stanowisku. Powinien on zatem zostać wskazany w zaświadczeniu lekarskim wydanym po przeprowadzonym badaniu okresowym.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

REKLAMA

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

REKLAMA