REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki jawnej a status zakładu pracy chronionej

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych - www.niepelnosprawni.gov.pl
Przekształcenie spółki jawnej a status zakładu pracy chronionej. / Fot. Fotolia
Przekształcenie spółki jawnej a status zakładu pracy chronionej. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna może być pracodawcą, a więc przy spełnieniu określonych w prawie warunków może być jej przyznany status zakładu pracy chronionej. Czy przekształcenie spółki na podstawie KSH wpływa na utratę tego statusu?

Pracodawca - spółka jawna

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) pracodawca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej po spełnieniu przesłanek określonych w tym przepisem. Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Status zakładu pracy chronionej

Z powyższych przepisów wynika, że podmiotem prawnym, któremu przyznaje się status jest określony pracodawca (czyli podmiot występujący w przewidzianej prawem formach organizacyjno-prawnych np. spółdzielnia, spółka, fundacja, jak też osoby fizyczne), mający zdolność zatrudniania pracowników, o ile spełnia on określone cytowanym przepisem art. 28 ustawy o rehabilitacji (…) warunki.

Brak wpływu na status zakładu pracy chronionej

W omawianym przypadku, podmiotem, któremu przyznano status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej jest spółka jawna. Przepisy Kodeksu spółek handlowych umożliwiają każdej spółce handlowej (bez względu na to czy jest to spółka kapitałowa czy osobowa) dokonanie zmiany nazwy, siedziby, czy przekształcenia się w inną spółkę, bez względu na jej wspólników. Przekształcenie dokonane na podstawie art. 551 K.s.h. nie ma wpływu na posiadanie statusu zakładu pracy chronionej, albowiem zgodnie z art. 553 K.s.h. spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przekształcenia właściwe

Wskazać należy, że przepis art. 553 K.s.h. znajduje zastosowanie jedynie do przekształceń właściwych, tj. do przypadków zmiany formy organizacyjno-prawnej spółki przystępującej do przekształcenia, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości podmiotu przekształconego i przekształcanego. Przy czym, w przypadku zmiany polegającej na zmianie składu osobowego spółki jawnej (poszerzenia składu o nowych wspólników), w świetle orzecznictwa po spełnieniu warunku niezmienności dwóch wspólników z pierwotnego składu, uznaje się ciągłość podmiotu gospodarczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poinformowanie wojewody

Oznacza to, że pracodawca dokonujący przekształcenia na podstawie przepisów K.s.h., zobowiązany jest jedynie – na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy o rehabilitacji (…) poinformować wojewodę o zmianie formy prawnej i wystąpić z wnioskiem o jej uwzględnienie w decyzji przyznającej status zakładu pracy chronionej.

Nowe zasady dofinansowania dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA