| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Skierowanie pracownika na badania lekarskie

Skierowanie pracownika na badania lekarskie

Regularne badanie stanu zdrowia pracownika jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Zdrowi pracownicy pracują efektywniej i sprawniej. Na jakie badania należy kierować pracowników?

Badania lekarskie do pracy

Pracodawca jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad bezpiecznej i higienicznej pracy. To w jego geście leży ochrona zdrowia pracowników. Kodeks pracy zabrania rozpoczęcia pracy bez aktualnego orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do objęcia danego stanowiska. Oprócz badań wstępnych wykonywane są również badania okresowe oraz kontrolne.

Jedynym wyjątkiem braku przeprowadzenia badań lekarskich jest kontynuacja pracy u tego samego pracodawcy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Obowiązkowe badania lekarskie w firmie

Badania okresowe

Badania okresowe to takie badania, które należy regularnie powtarzać w trakcie zatrudnienia. Ich częstotliwość zależy od stanowiska pracy, jakie się zajmuje i wynosi od 2 do 5 lat.

Badania kontrolne

Pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż 30 dni ma obowiązek poddać się takim badaniom. Są one przeprowadzane w celu sprawdzenia zdolności do kontynuowania pracy na zajmowanym stanowisku.

Skierowanie na badania

Pracodawca zobowiązany jest do wydania pracownikowi imiennego skierowania. Takie skierowanie powinno zawierać:

  • stanowisko pracy, na jakim dana osoba jest zatrudniona
  • rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma zostać wykonane
  • informację o występowaniu na stanowisku czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Kto może przeprowadzić takie badania?

Do przeprowadzenie badań stwierdzających zdolność do pracy nie są uprawnieni wszyscy lekarze, a jedynie tacy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Są to między innymi lekarze medycyny pracy, medycyny kolejowej czy przemysłowej. Na zakończenie badania pracownik otrzymuje od lekarza zaświadczenie stwierdzające jego zdolność bądź niezdolność do pracy.

Opłaty i wynagrodzenie

Wszelkie koszty przeprowadzenia badań pokrywa pracodawca. Powinny być one przeprowadzone możliwie w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzonymi badaniami pracownikowi przysługuje pełne prawo do wynagrodzenia. Jeśli pracownik nie ma możliwości przeprowadzenia badań we własnej miejscowości, to pracodawca zobowiązany jest zwrócić mu pieniądze za przejazd.

Badania lekarskie w stosunku pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »