Skierowanie pracownika na badania lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
Badania lekarskie do pracy
Pracodawca jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad bezpiecznej i higienicznej pracy. To w jego geście leży ochrona zdrowia pracowników. Kodeks pracy zabrania rozpoczęcia pracy bez aktualnego orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do objęcia danego stanowiska. Oprócz badań wstępnych wykonywane są również badania okresowe oraz kontrolne.
REKLAMA
Jedynym wyjątkiem braku przeprowadzenia badań lekarskich jest kontynuacja pracy u tego samego pracodawcy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Obowiązkowe badania lekarskie w firmie
Badania okresowe
Badania okresowe to takie badania, które należy regularnie powtarzać w trakcie zatrudnienia. Ich częstotliwość zależy od stanowiska pracy, jakie się zajmuje i wynosi od 2 do 5 lat.
Badania kontrolne
Pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż 30 dni ma obowiązek poddać się takim badaniom. Są one przeprowadzane w celu sprawdzenia zdolności do kontynuowania pracy na zajmowanym stanowisku.
Skierowanie na badania
Pracodawca zobowiązany jest do wydania pracownikowi imiennego skierowania. Takie skierowanie powinno zawierać:
- stanowisko pracy, na jakim dana osoba jest zatrudniona
- rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma zostać wykonane
- informację o występowaniu na stanowisku czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Kto może przeprowadzić takie badania?
Do przeprowadzenie badań stwierdzających zdolność do pracy nie są uprawnieni wszyscy lekarze, a jedynie tacy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Są to między innymi lekarze medycyny pracy, medycyny kolejowej czy przemysłowej. Na zakończenie badania pracownik otrzymuje od lekarza zaświadczenie stwierdzające jego zdolność bądź niezdolność do pracy.
Opłaty i wynagrodzenie
Wszelkie koszty przeprowadzenia badań pokrywa pracodawca. Powinny być one przeprowadzone możliwie w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzonymi badaniami pracownikowi przysługuje pełne prawo do wynagrodzenia. Jeśli pracownik nie ma możliwości przeprowadzenia badań we własnej miejscowości, to pracodawca zobowiązany jest zwrócić mu pieniądze za przejazd.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat