REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niezbędna biurokracja

Stopień trudności podczas starania się o dotację w porównaniu z etapem rozliczenia jest raczej niski, co potwierdzi większość doświadczonych beneficjentów. Czy to oznacza, że lepiej zrezygnować ze wsparcia? Nie, ale trzeba pogodzić się z faktem, że tak, jak nie ma róży bez kolców, tak nie ma funduszy unijnych bez biurokracji. Dlatego należy jak najlepiej przygotować się na ich faktyczne nadejście w 2008 roku.

Pracodawca ma prawo do krytyki pracownika

Ochrona godności i innych dóbr osobistych pracownika stanowi jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 111 k.p.). Wręczenie pracownikowi wypowiedzenia w obecności innych pracowników czy badanie alkomatem zawartości alkoholu we krwi nie stanowi jednak jej naruszenia.

Przy potrąceniach z wynagrodzeń odliczamy składkę zdrowotną

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy o ochronie wynagrodzenia za pracę, potrąceń z wynagrodzenia pracownika dokonuje się po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Jak wynika z najnowszej interpretacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, nie jest to pełny katalog obowiązkowych odliczeń. Przy wyliczaniu kwoty wolnej należy bowiem uwzględnić także składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Nie taki diabeł straszny

Nowy okres programowania wiąże się dla przedsiębiorstw z szeroką ofertą finansowania ich działań inwestycyjnych. Dotyczy to zarówno inwestycji w środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, jak i zasoby ludzkie. Łącznie w ramach finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności do Polski wpłynie ponad 67,3 mld euro. Duża część tych środków przeznaczona będzie na wsparcie zasobów ludzkich w przedsiębiorstwie - pracowników oraz samych przedsiębiorców. Preferowane będą małe i średnie firmy, choć i duże skorzystają z zaprogramowanej oferty.

REKLAMA

Czy uwzględnić zleceniobiorcę w liczbie ubezpieczonych

Zleceniobiorcy wynagrodzenie jest wypłacane w następnym miesiącu za miesiąc poprzedni, np. za styczeń w lutym. Jednak za grudzień 2006 r. otrzymał je w grudniu. Natomiast wynagrodzenie za styczeń 2007 r. otrzymał w lutym 2007 r. Czy ustalając liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w styczniu, należy tę osobę uwzględnić w liczbie osób podlegających temu ubezpieczeniu?

PFRON refunduje składki na ZUS niepełnosprawnych pracowników

Najprostszą formą finansowego wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest niewątpliwie dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków publicznych. Pracodawcy nie ponoszą części kosztów zatrudnienia - składek na ZUS.

Wojna na łączach

W polskim prawie nie ma przepisów o kontroli prywatnych e-maili i rozmów telefonicznych pracowników.

25-letni staż uprawnia do renty z tytułu niezdolności do pracy

Mężczyźnie całkowicie niezdolnemu do pracy przysługuje z tego tytułu renta , jeśli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.

REKLAMA

Rezygnacja z tworzenia funduszu

Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia.

Kodeksowe dodatki do wynagrodzeń (cz.2)

Prawo do dodatków przewidzianych w Kodeksie pracy przysługuje ściśle określonym kategoriom pracowników.

Czy można opłacać składki od niższej podstawy

Od 5 czerwca 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Z działalności zgłosiłem się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż równocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i moje wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego. Z końcem stycznia moja umowa o pracę zostanie rozwiązana i z działalności będę opłacał za siebie także składki na ubezpieczenia społeczne. Dowiedziałem się, że będę mógł opłacać składki od niższej podstawy. Czy uprawnienie to jest ograniczone czasowo? Jakie druki powinienem złożyć do ZUS?

Gdy fortuna kołem się toczy

Grupa Kapitałowa Redan jest jednym z nielicznych polskich przedsiębiorstw, które na własnej skórze przekonały się, że dzisiejszy lider może się stać jutrzejszym przegranym. Może, ale nie musi. Redan przeszedł twardą szkołę, aby w praktyce sprawdzić maksymę: „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

Wyłączenie się z ubezpieczenia z datą wsteczną jest niemożliwe

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może wyłączyć się z obowiązku przymusowego ubezpieczenia.

Nieuzasadnione zwolnienie dyscyplinarne pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym w ściśle określonych sytuacjach przy zachowaniu odpowiedniego trybu. Co mu grozi, gdy naruszy przepisy w tym zakresie?

Kodeksowe dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)

W Kodeksie pracy polski ustawodawca zawarł wiele dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, które niejednokrotnie znacząco powiększają dochód pracownika.

Czy można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę pracownika na okres przerwy w prowadzeniu jej własnej działalności

Pracownik poprosił o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego żony. Żona pracownika ma własną działalność gospodarczą, ale teraz faktycznie jej nie prowadzi. Czy mąż może ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, mimo że żona nie wyrejestrowała działalności gospodarczej?

Do czytania w małych dawkach

Nie wierzę, że można skutecznie współdziałać lub kierować ludźmi bez ciągłego doskonalenia umiejętności czytania ze zrozumieniem. Bez korzystania z dostępnych wspomagających rozwój treści.

Obowiązki pracodawcy wobec ZUS po rozstaniu się z pracownikiem

Zakończenie współpracy między pracodawcą a pracownikiem może przybierać różne formy. Bez względu na przyczynę i formę rozwiązania umowy o pracę każdy pracownik powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego) i z ubezpieczenia zdrowotnego.

Ile można potrącić z wynagrodzenia w 2008 roku

Sposób dokonywania potrąceń zależy głównie od rodzaju należności. Od ich charakteru uzależnione jest, ile maksymalnie pracodawca może zabrać i jakie minimum powinno pracownikowi pozostać.

Czy zmiana liczby ubezpieczonych w trakcie roku ma wpływ na składkę wypadkową

Jaką składkę wypadkową powinien płacić w 2008 roku płatnik, który prowadzi działalność gospodarczą od stycznia 2006 r. i w 2006 roku zatrudniał średnio 15 osób. Następnie stan zatrudnienia został zmniejszony. Płatnik opłacał za rok składkowy od 1 kwietnia 2007 r. składkę w wysokości 1,20 proc., zgodnie z przynależnością do sekcji K. Czy płatnik postąpił prawidłowo, opłacając składkę w wysokości 1,20 proc. pomimo zmniejszenia stanu zatrudnienia?

Jak pogodzić różne interesy pracowników?

PROBLEMJestem szefem działu księgowości w firmie handlowej. Zauważyłem ostatnio, że pomiędzy jednym z moich pracowników a jednym z handlowców pojawiło się napięcie. Współpracują oni ze sobą bezpośrednio. Mój pracownik prowadzi rozliczenia kosztów sprzedaży tego handlowca, który nie dostarcza dokumentów na czas. Jak rozwiązać konflikt powstały pomiędzy nimi?

Z członkiem zarządu umowę zawiera cała rada nadzorcza

Wypłata odszkodowania z zawartej umowy o zakazie konkurencji stanowi istotne obciążenie dla finansów spółki. O zaciągnięciu takiego zobowiązania powinna decydować cała rada nadzorcza.

Jakie są zmiany od 1 stycznia 2008 r. w zakresie czasu pracy pracowników służby zdrowia

Od 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy pracowników służby zdrowia. Nowe uregulowania dostosowały przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do unijnych wymagań odnoszących się do czasu pracy. Zmiany przepisów powodują, że od 1 stycznia br. szpitale muszą inaczej zorganizować czas pracy lub przyjąć do pracy dodatkowe osoby.

Kto zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego studentów

Obowiązek zgłoszenia studenta do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma on innego tytułu do tego ubezpieczenia i nie może być zgłoszony do niego jako członek rodziny.

Przezorny zabezpieczony

Rozwój gospodarczy, konkurencja na rynku pracy spowodowały, że coraz częściej do zawarcia umowy o pracę lub umowy będącej jej pochodną dochodzi w wyniku negocjacji. Najczęściej strony chciałyby, aby wynegocjowane warunki zostały utrwalone jeszcze przed zawarciem umowy stanowczej. Umożliwia im to umowa przedwstępna.

Nie można orzekać o innym roszczeniu niż zgłoszone

Jeżeli powód jednoznacznie formułuje żądanie, to sąd pracy nie ma obowiązku pouczać go o bezzasadności powództwa i możliwości skutecznego dochodzenia innych roszczeń.

Działalność niepożądana

Prawo pracy nie określa wprost, na czym może polegać działalność konkurencyjna pracownika. Zdefiniowanie jej należy do stron umowy, a więc pracodawcy i pracownika. To oni muszą w umowie sprecyzować jasno i wyraźnie, na czym może ta działalność polegać, jakiego rodzaju działalności pracownik nie może podjąć, aby nie stać się konkurentem swego pracodawcy.

Rzeczoznawcy do spraw bhp

Ochrona przeciwpożarowa w firmie - obowiązki właścicieli i administratorów obiektów

Dbałość o właściwy poziom bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z istotniejszych, choć stosunkowo często zaniedbywanych, obowiązków spoczywających na właścicielach, zarządcach czy użytkownikach obiektów.

Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy

 Od 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 73, poz. 645).

Nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia do całego dnia wolnego

Przepisy kodeksu pracy ograniczają możliwość wykonywania pracy w niedziele i święta. Jeżeli jednak pracownik musi w takie dni pracować, za ten czas przysługuje mu inny dzień wolny od pracy albo dodatek do wynagrodzenia.

Składka zdrowotna w 2008 r. (cz. 4)

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Ocenić dobrze urzędnika

Do 10 października 2007 r. jednostki samorządu terytorialnego były zobowiązane dokonać ocen kwalifikacyjnych swoich pracowników. Ocena dotyczyła wszystkich pracowników, w tym także kadry kierowniczej urzędów. Zasady oceniania zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 marca 2007 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych. Praktyka pokazuje jednak, że ocena kwalifikacji może okazać się trudna nawet wtedy, gdy zasady ocen są przedstawione w sposób tak szczegółowy, jak te zamieszczone w rozporządzeniu.

Jak prawidłowo utworzyć regulamin działalności socjalnej

Niniejsze opracowanie ma na celu ułatwienie stworzenia regulaminu działalności socjalnej pracodawcom, którzy 1 stycznia 2008 r. osiągnęli próg zatrudnienia (20 etatów) i w związku z tym mają obowiązek utworzenia w 2008 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Jak rozliczyć składki od wypłaconego wynagrodzenia, gdy sąd uznał umowę zlecenia za umowę o pracę

Do 30 kwietnia 2007 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który po rozwiązaniu umowy zlecenia złożył pozew do sądu pracy o uznanie, że świadczył pracę na podstawie umowy o pracę. Zawarliśmy z nim ugodę przed sądem. Wydaliśmy mu świadectwo pracy, a do końca stycznia 2008 r. wypłacimy mu wyrównanie wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat oraz wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak rozliczyć tę wypłatę w ZUS? Czy składkę na ubezpieczenia rentowe naliczyć w wysokości 6,5% czy 1,5%?

Jak udzielać pochwał i reprymend?

PROBLEMJestem początkującym menedżerem, kieruję kilkunastoosobowym zespołem w dużej firmie usługowej. Największy problem sprawia mi udzielanie pochwał i reprymend moim podwładnym. Nie chcę być dla nich niesprawiedliwy, ale i nie wiem, jakie stosować zasady, aby obiektywnie oceniać ich pracę. Samo przekazywanie im moich uwag, szczególnie tych krytycznych, jest dla mnie bardzo nieprzyjemne.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe

Z końcem stycznia 2008 r. mija termin na złożenie informacji ZUS IWA za 2007 r., w której pracodawcy powinni wykazać informacje pozwalające na ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. W tekście udzielamy instrukcji, jak wypełnić ZUS IWA.

Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe

Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe - czym są? Dlaczego podział godzin nadliczbowych na dobowe i średniotygodniowe ma znaczenie? Różnią się one w szczególności sposobem rekompensaty.

Czy obniżyć składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek

Od 26 listopada 2007 r. zatrudniliśmy pracownika na cały etat z wynagrodzeniem wyższym od minimalnego. W listopadzie zostało mu wypłacone wynagrodzenie za cztery dni pracy w wysokości 200 zł. W raporcie ZUS RCA składanym za listopad składka zdrowotna została za niego obliczona od kwoty 168,60 zł i wyniosła 15,17 zł. Składka ta w całości została potrącona z dochodu pracownika. Naliczyliśmy również za niego składkę na Fundusz Pracy. Czy dopuściliśmy się jakichś uchybień?

Pracownik powinien wiedzieć o planowanej zmianie właściciela firmy

O przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę pracownicy powinni zostać poinformowani na co najmniej 30 dni wcześniej. Obowiązek ich zawiadomienia spoczywa na obydwu pracodawcach uczestniczących w transferze.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Nieszczęśliwe zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli było nagłe, zostało wywołane przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności będącej podstawą ubezpieczenia.

Czy zleceniodawca ma obowiązek informować zleceniobiorcę o obowiązku wybrania OFE

Zatrudniamy na zlecenie osobę, która 20 grudnia 2007 r. obroniła pracę magisterską. Od 21 grudnia ta osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Wiem, że teraz zleceniobiorca powinien wybrać otwarty fundusz emerytalny. Ile ma czasu na wybranie OFE i czy o dokonanym wyborze powinien poinformować za naszym pośrednictwem ZUS? Co się stanie, jeśli nie wybierze funduszu?

W okresie wypowiedzenia można zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym

Powództwo o odszkodowanie za bezprawne rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym w okresie jej wypowiedzenia nie wyklucza kwestionowania dokonanego wcześniej wypowiedzenia.

Czy emeryt zleceniobiorca może być zwolniony od opłacania składek

Na podstawie umowy zlecenia od 1 czerwca 2007 r. zatrudniamy emeryta. Został on przez nas zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. W grudniu poinformował nas, iż od 1 października wykonuje równocześnie umowę o pracę na pół etatu i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 500 zł miesięcznie. Czy fakt zatrudnienia emeryta także na podstawie umowy o pracę wpływa na podleganie ubezpieczeniom z umowy zlecenia?

Motywacja kompleksowa

Jak zadbać o odpowiednią efektywność pracowników - odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy XXI konferencji w cyklu Konwent HR, zorganizowanej w Warszawie 21 listopada 2007 r. przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy (cz. 2)

Przepisy o telepracy nakładają na pracodawcę wiele dodatkowych obowiązków. Pozostawiają jednak stronom umowy pewien margines swobody w zakresie ich doprecyzowania.

Za pracę w wolną sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny

Pracodawca, który zlecił pracownikowi wykonywanie pracy w dniu, który miał być dla niego wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, musi dać mu inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

Czy zawsze przysługuje dodatek wyrównawczy

W zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniony, niedługo mają ulec zmianie zasady wynagradzania wszystkich pracowników. Prawdopodobnie mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2008 r. Brakuje mi dwóch lat do uzyskania prawa do emerytury, więc korzystam z ochrony przedemerytalnej. Czy będę miał prawo do dodatku wyrównawczego, jeżeli moje wynagrodzenie ulegnie obniżeniu?

Składka zdrowotna w 2008 r. (cz. 3)

Od 1 października 2007 r. płatnik składki, który obniżył składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy - nie ma już obowiązku przekazywania do NFZ zestawienia składek.

REKLAMA