reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy ze środków zfśs można dofinansować koszty udziału w pielgrzymce

Czy ze środków zfśs można dofinansować koszty udziału w pielgrzymce

Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o dofinansowanie udziału jego i jego dzieci w pielgrzymce na Jasną Górę. Mamy wątpliwości, czy pielgrzymkę można potraktować jako wypoczynek i wypłacić dofinansowanie z funduszu socjalnego? Wypłacamy dofinansowania (z zachowaniem kryteriów socjalnych) na dzieci na podstawie dowodów poniesienia płatności za zorganizowany wypoczynek (np. kolonie, obozy), a pracownikom wypłacamy dofinansowania na wypoczynek organizowany we własnym zakresie.

RADA

Mogą Państwo dofinansować koszty udziału pracownika i jego dzieci w pielgrzymce, jeśli nie jest to sprzeczne z obowiązującym w Państwa firmie regulaminem zfśs. Udział w pielgrzymce można uznać za udział w zorganizowanej wycieczce.

UZASADNIENIE

 Działalność socjalna finansowana z zfśs obejmuje m.in. usługi wypoczynkowe, a więc w pierwszej kolejności wskazuje na zorganizowane formy wypoczynku, nie precyzując jednak konkretnych rodzajów wypoczynku. Oznacza to, że dopuszcza się wszelkie usługi wypoczynkowe dostępne na rynku turystycznym. Organizatorzy wypoczynku oferują różnorodne usługi turystyczne, które w zależności od czasu trwania, programu, pakietu usług, wieku adresatów tych usług noszą różne nazwy: wczasy, wczasy w mieście, pobyty sanatoryjne połączone z nauką lub leczeniem, wycieczki, kolonie, półkolonie, obozy, rajdy, oazy, zielone szkoły, zimowiska itp.

Organizatorami wypoczynku są zwykle podmioty prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie (agencje turystyczne, biura podróży, wyspecjalizowane agendy). Jednak nie zawsze organizacja wypoczynku jest przedmiotem działalności gospodarczej. Niektórzy organizatorzy wypoczynku, np. szkoły, fundacje, organizacje pozarządowe, organizacje pożytku publicznego, zakłady pracy posiadające obiekty wypoczynkowe, są statutowo uprawnione do organizowania wypoczynku, mimo że nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.

Organizatorem wypoczynku są także struktury kościelne, np. parafie lub kościelne biura turystyczne. Niejednokrotnie w ich ofercie można znaleźć usługę turystyczną pod nazwą pielgrzymka, na którą składa się wiele usług jednostkowych, np. noclegi, wyżywienie, usługi przewodnika, bilety wstępu do miejsc kultu religijnego, muzeów itp. Pielgrzymka jest pewną formą aktywnego wypoczynku, połączonego z realizacją celów religijnych. W tym znaczeniu pielgrzymka może być kwalifikowana jako forma wypoczynku, zwłaszcza gdy organizator jest w stanie wystawić nabywcy dokument potwierdzający poniesienie wydatków związanych z organizacją takiego wypoczynku.

Pracodawcy, którzy tworzą zfśs, mogą świadczyć usługi w zakresie różnych form wypoczynku oraz działalności sportowo-rekreacyjnej w trybie i na zasadach określonych w regulaminie funduszu.

WAŻNE!

Od 18 kwietnia 2007 r. z zfśs można dofinansowywać zarówno krajowy, jak i zagraniczny wypoczynek osób uprawnionych do korzystania z dofinansowania zfśs.

Istotne jest to, że szczegółowe zasady przyznawania dopłat do wypoczynku w warunkach konkretnego zakładu określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym ze związkami zawodowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Oznacza to, że to regulamin funduszu stanowi podstawę prawną przyznawania świadczeń socjalnych. Jego regulacje wiążą pracowników i pracodawcę. Zatem mogą Państwo dofinansować udział pracownika i jego dzieci w pielgrzymce, jeśli nie będzie to sprzeczne z zasadami przyznawania dopłat do wypoczynku określonymi w regulaminie zfśs.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Webinarium: Sprawozdania finansowe w czasie COVID-19149.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama