| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy można zatrudnić pracownika młodocianego w sklepie spożywczym?

Czy można zatrudnić pracownika młodocianego w sklepie spożywczym?

Chcemy w okresie letnim zatrudnić pracownika młodocianego, który ma ukończone 17 lat, na stoisku z warzywami i owocami w sklepie spożywczym. Pracownik sprzedawałby owoce i warzywa. Dotychczas nie zatrudnialiśmy młodocianych pracowników. Jakie wymagania musimy spełnić, aby móc go zatrudnić? Czy musimy mieć zgodę rodziców na zatrudnienie?


RADA

Pracownik młodociany, który ukończył 17 lat, może sam, bez zgody przedstawiciela ustawowego (rodziców), podpisać umowę o pracę. Może on być w Państwa sklepie zatrudniony wyłącznie przy wykonywaniu lekkich prac, których wykaz po uzgodnieniu z lekarzem medycyny pracy musi ostatecznie zatwierdzić właściwy inspektor pracy. Praca przy sprzedaży warzyw i owoców może zostać zaliczona do tego rodzaju prac.

UZASADNIENIE

Pracownik młodociany może być zatrudniony w celu przygotowania zawodowego (nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy) lub przy wykonywaniu prac lekkich. Obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości zatrudniania pracowników młodocianych w innych sytuacjach. Dlatego w Państwa przypadku jedyną możliwą formą zatrudnienia osoby młodocianej w celu obsługi stoiska z warzywami i owocami w sklepie spożywczym jest jej zatrudnienie przy pracach lekkich. Aby móc legalnie zatrudnić pracownika w ten sposób, powinni Państwo opracować obowiązujący w zakładzie wykaz prac lekkich, na który musi wyrazić zgodę lekarz wykonujący zadania służby medycyny pracy.

Wykaz prac lekkich nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym określonych w obowiązujących w tym zakresie przepisach. Praca na stoisku owocowo-warzywnym mogłaby być młodocianym zabroniona, gdyby polegała na przenoszeniu dużych ciężarów.

Ponadto wykaz prac lekkich dozwolonych młodocianym musi zatwierdzić właściwy miejscowo inspektor pracy. Zatwierdzenie to następuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez inspektora. Dopiero po przejściu tej procedury mogą Państwo zatrudnić pracownika młodocianego przy wykonywaniu prac lekkich określonych w wykazie. Wykaz prac lekkich powinien być zawarty w treści obowiązującego w zakładzie regulaminu pracy. W przypadku braku obowiązku tworzenia regulaminu może on zostać określony w odrębnym akcie.

Osoba, która ukończyła 17 lat, lecz nie ukończyła 18 lat, należy, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, do tzw. grupy osób posiadających ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Należą do nich bowiem osoby między 13 a 18 rokiem życia. Zasadą jest, że taka osoba do zaciągania zobowiązań lub rozporządzania swoim prawem potrzebuje zgody jej przedstawiciela ustawowego. Od tej zasady przewidziano wyjątek właśnie w zakresie nawiązywania stosunków pracy przez młodocianych. Osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności, które dotyczą tego stosunku (art. 22 § 3 Kodeksu pracy). Dlatego pracownik młodociany, z którym chcą Państwo podpisać umowę o pracę, nie będzie potrzebował zgody rodziców na zawarcie takiej umowy.

WAŻNE!

Pracodawca nie musi występować do rodziców młodocianego o zgodę na jego zatrudnienie.

W przypadku nawiązania stosunku pracy przez młodocianego jego przedstawiciel ustawowy, np. rodzic, może jedynie rozwiązać zawartą umowę za zezwoleniem sądu opiekuńczego w przypadku, gdyby taki stosunek sprzeciwiał się dobru małoletniego. Nie może zatem zrobić tego samodzielnie, według własnego uznania, a jedynie po zbadaniu całokształtu okoliczności faktycznych przez sąd opiekuńczy, który zezwoli na takie rozwiązanie.

• art. 22 § 3, art. 2001 Kodeksu pracy,

• art. 15, art. 17 Kodeksu cywilnego,

• rozporządzenie z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »