Kategorie

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Bogusław Nowakowski
Ustalamy prawo do wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który jest na zwolnieniu lekarskim od 20 sierpnia do 3 września 2008 r. Wynagrodzenie za pracę wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenia wypłacamy w miesiącu, za który przysługuje. Jak w przypadku pracownika prawidłowo ustalić podstawę wymiary wynagrodzenia chorobowego? ...

Pracownik w okresie od sierpnia 2007 r. do lipca 2008 r. otrzymał wynagrodzenie zasadnicze oraz inne składniki wynagrodzenia w następującej wysokości:

1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2400 zł, od stycznia br. podwyżka wynagrodzenie 2800 zł,

2) dodatek za wysługę lat i dodatek za pracę w szkodliwych warunkach jest wypłacany w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego,

3) nagroda miesięczna i dodatkowa nagroda roczna „trzynastka” jest proporcjonalnie pomniejszana za czas choroby (pracownik przepracował w 2007 r. 222 z 252 dni),

4) pracownik chorował przez:

• 29 dni października 2007 r., przepracował 2 z 23 dni,

• 13 dni listopada 2007 r., przepracował 12 z 21 dni,

• 7 dni stycznia 2008 r., przepracował 17 z 22 dni.

RADA

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę za okres od sierpnia do grudnia 2007 r. w kwocie 2400 zł oraz od stycznia do lipca 2008 r. - 2800 zł. W podstawie wymiaru powinni Państwo również uwzględnić nagrodę miesięczną i roczną „trzynastkę”. Składniki te należy uzupełnić - z wyłączeniem października 2007 r., gdyż w tym miesiącu pracownik nie miał prawa do nagrody miesięcznej. Dodatek za nadgodziny jest również składnikiem podstawy wymiaru, ale w kwocie faktycznie wypłaconej bez uzupełniania. W podstawie wymiaru nie powinni Państwo uwzględniać wynagrodzenia za październik 2007 r., ponieważ w tym miesiącu pracownik przepracował tylko 2 z 23 dni, które powinien przepracować.

UZASADNIENIE

Reklama

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika jest obliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pełne 12 miesięcy zatrudnienia. W przypadku pracownika podstawę wymiaru powinni Państwo ustalić na podstawie tych składników wynagrodzenia, które pracownik uzyskał w okresie od sierpnia 2007 r. do lipca 2008 r.

W okresie, z którego będą Państwo ustalali podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, pracownik od stycznia 2008 r. otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżka ma wpływ na wysokość podstawy wymiaru, a nie na prawo do świadczenia. Konieczność ustalenia podstawy wymiaru tylko na podstawie składników wynagrodzenia od miesiąca, w którym wynagrodzenie zostało podwyższone, jest związana tylko ze zmianą wymiaru czasu pracy pracownika.

Jeżeli w okresie przyjętym do ustalenia podstawy wymiaru pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku:

• wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,

• po wcześniejszym uzupełnieniu przyjmuje się wynagrodzenie z miesięcy, w których przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Reklama

Zatrudniony u Państwa pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w stałej miesięcznej wysokości, dlatego w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę. Równocześnie powinni Państwo pominąć wynagrodzenie w miesiącach, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy, czyli wynagrodzenie za październik 2007 r.

W listopadzie 2007 r. i styczniu 2008 r. pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, jednak przepracował więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Dlatego wynagrodzenie za pracę w tych miesiącach w podstawie wymiaru powinni Państwo przyjąć w wysokości wynikającej z umowy o pracę, w listopadzie 2007 r. - 2400 zł oraz w styczniu 2008 r. - 2800 zł.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków powinni Państwo uwzględnić również te składniki wynagrodzenia, które są podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe i są pomniejszane za czas choroby. Składnikiem podstawy wymiaru jest również dodatek za pracę w porze nocnej czy za nadgodziny.

Kolejnym składnikiem wynagrodzenia, do którego ma prawo pracownik, jest nagroda miesięczna oraz „trzynastka”, ponieważ jest ona pomniejszana za czas choroby.


WAŻNE!

Składniki wynagrodzenia za okresy miesięczne uwzględnia się w podstawie wymiaru w kwocie wypłaconej pracownikowi za ten miesiąc kalendarzowy, z którego wynagrodzenie przyjmuje się do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

Zasadę tę stosuje się również w odniesieniu do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Nagrodę roczną należy wliczyć do podstawy wymiaru w kwocie 1/12 za rok poprzedzający miesiąc niezdolności do pracy. Zarówno nagroda miesięczna, jak i roczna podlegają uzupełnieniu w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika z powodu choroby. Nie dotyczy to dodatku za nadgodziny. Podlega on doliczeniu w kwocie faktycznie wypłaconej do uzupełnionego wynagrodzenia za ten miesiąc.

Powinni Państwo pamiętać o zmianie stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej ze środków ubezpieczonego od 1 stycznia 2008 r.

Wynagrodzenie zatrudnionego u Państwa pracownika powinni Państwo przyjąć do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, po odliczeniu kwoty odpowiadającej:

• 15,71% tego przychodu, jeżeli przychód został wypłacony w okresie od lipca do grudnia 2007 r. oraz

• 13,71% tego przychodu, jeżeli przychód został wypłacony po 31 grudnia 2007 r.

W podstawie wymiaru nie powinni Państwo natomiast uwzględniać dodatku stażowego oraz dodatku za pracę w szkodliwych warunkach. Dodatki te są obliczane jako procent wynagrodzenia zasadniczego pracownika, które wynika z umowy o pracę. Oznacza to, że dodatki nie są pomniejszane w okresach, kiedy pracownik nie wykonuje pracy.

Obliczamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 11 miesięcy:

31 230 zł - 4487,02 zł : 11 = 2431,18 zł;

„trzynastka”:

2576,76 zł - 353,27 zł : 12 = 185,29 zł;

2431,18 zł + 185,29 zł = 2616,47 zł.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia za jeden dzień niezdolności do pracy:

2616,47 zł : 30 dni = 87,22 zł,

80% podstawy wymiaru wynagrodzenie za jeden dzień niezdolności do pracy wyniesie odpowiednio:

87,22 zł x 80% = 69,78 zł.

Wynagrodzenie chorobowe za okres orzeczonej niezdolności do pracy od 20 sierpnia do 3 września br. wyniesie brutto:

1046,70 zł (69,78 zł x 15 dni).

Podstawa prawna:

• art. 11, art. 36, art. 38, art. 40-42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?