Kategorie

Długie okresy rozliczeniowe w podstawowym systemie czasu pracy

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Firma, w której pracuję, prowadzi działalność rolną. Chcielibyśmy wprowadzić w systemie podstawowego czasu pracy, w którym pracują nasi pracownicy, maksymalne możliwe okresy rozliczeniowe czasu pracy. Co daje nam wydłużony czas rozliczania pracy pracowników?

RADA

Dłuższy okres rozliczeniowy daje możliwość takiego ułożenia harmonogramu pracy, by pracownik nawet przez kilka miesięcy z rzędu pracował po 6 dni w tygodniu, a następnie odebrał nadpracowane dni w pozostałej części okresu rozliczeniowego. W ten sposób pracodawca może uniknąć obowiązku rekompensowania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. „Oddanie” dni przepracowanych ponad 5 dni w tygodniu może nastąpić przez ustanowienie np. całych tygodni wolnych od pracy.

UZASADNIENIE

Reklama

Czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.). Nie ma w tym przypadku możliwości stosowania wydłużeń dobowego czasu pracy. Praca ponad 8 godzin w danej dobie zawsze będzie stanowić pracę w godzinach nadliczbowych.

Przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy oznacza, że praca nie musi być wykonywana każdego tygodnia przez równo 5 dni, ale że musi zostać zachowana średnio taka właśnie liczba dni pracy tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym.

WAŻNE!

Wydłużenie liczby dni pracy w pewnych tygodniach ponad 5 dni nie jest planowaniem pracy w godzinach nadliczbowych.

Reklama

Dni pracy powyżej 5 dni w tygodniu są zwykłymi dniami pracy, gdyż tydzień pracy nie jest sztywno ograniczony co do swojej długości. Będzie tak jednak tylko wówczas, gdy dni pracy wykraczające poza 5 dni w tygodniu (dni nadpracowane) zostaną zrównoważone odpowiednią liczbą dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Taka możliwość występuje jednak wówczas, gdy pracodawca nie ograniczył siebie w tym zakresie. Jeżeli np. regulamin pracy zawiera zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie pracy jest wykonywana od poniedziałku do piątku, bez zaznaczenia określonych wyjątków (np. „pracodawca może na dany okres rozliczeniowy ustalić inne dni pracy”), pracodawca ma zamkniętą drogę do ustalania harmonogramów pracy przewidujących 6 dni pracy w tygodniu. Ustalenie pracy przez 6 dni w tygodniu byłoby w takim przypadku niezgodne z regulaminem pracy.

W rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób może być wprowadzony okres rozliczeniowy nieprzekraczający 6 miesięcy, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy - okres rozliczeniowy nieprzekraczający 12 miesięcy (art. 129 § 2 k.p.).

Przy okresie rozliczeniowym „do 6 miesięcy” ustawodawca nie wprowadził żadnych dodatkowych przesłanek poza określonym rodzajem działalności. W konsekwencji, tej długości okres rozliczeniowy w podstawowym systemie czasu pracy może stosować każdy pracodawca, który prowadzi któryś ze wskazanych rodzajów działalności.

Okres maksymalnie 12-miesięczny można stosować tylko wówczas, gdy poza spełnieniem przesłanki rodzaju działalności dodatkowo występują nietypowe warunki organizacyjne lub techniczne mające wpływ na przebieg procesu pracy. Nie wystarczy w tym przypadku np. samo wprowadzenie szczególnej organizacji pracy, ale konieczność jej wprowadzenia.

Wydłużony okres rozliczeniowy umożliwia wykonywanie pracy przez długi okres przez 6 dni w tygodniu. Zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy musi bowiem zostać spełniona w czasie całego okresu rozliczeniowego.

PRZYKŁAD

Przy obowiązującym w zakładzie półrocznym okresie rozliczeniowym pracodawca ułożył rozkład czasu pracy pracownika w drugim półroczu 2008 r. w ten sposób, że w okresie:

lipiec - październik pracownik będzie pracował każdego tygodnia po 6 dni (wyłączając niedziele i święta). W tym okresie pracownik nadpracuje 17 dni, które do końca okresu rozliczeniowego powinny mu zostać oddane,

listopad i grudzień - pracownik odbierze 17 nadpracowanych dni za wcześniejsze 4 miesiące okresu rozliczeniowego.

Tym samym pracodawca wyrównał liczbę dni pracy w taki sposób, by pracownik uzyskał w tym półrocznym okresie rozliczeniowym łącznie 26 dni wolnych od pracy, innych niż niedziele i święta.

Przy stosowaniu zwiększenia liczby dni pracy musimy pamiętać o minimalnym nieprzerwanym wypoczynku tygodniowym (35 godzin, w pewnych sytuacjach możliwość skrócenia do 24 godzin), który pracownik musi mieć zapewniony w każdym tygodniu. Nie jest zatem możliwe stosowanie wydłużeń do 7 dni pracy w tygodniu i odpowiedniego skrócenia liczby dni pracy w kolejnym. Wypoczynek tygodniowy musi przypadać bowiem w każdym tygodniu, a nie po upływie każdego tygodnia.

Wydłużone do 6 lub 12 miesięcy okresy rozliczeniowe można stosować po uzyskaniu zgody związku zawodowego, a jeżeli taki nie wyrazi zgody lub nie działa w zakładzie pracy - po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy (art. 150 § 2 k.p.).

Podstawa prawna:

• art. 129, art. 133 § 1, § 2, art. 150 § 2 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?