Kategorie

Czy funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej wykonujący umowę zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym

Małgorzata Kozłowska
Od 1 sierpnia br. chcemy zawrzeć umowę zlecenia z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. Czy z tytułu umowy zlecenia należy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?
RADA

Funkcjonariusz Straży Pożarnej z umowy zlecenia obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Może przystąpić dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (zostanie wówczas objęty obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym, jeśli pracę będzie wykonywał w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę).

UZASADNIENIE

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej należą do grupy osób pozostających w stosunku służby. Jeżeli osoby te podejmują dodatkową działalność zarobkową (np. na podstawie umowy zlecenia), podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko ze stosunku służby. Z tytułu dodatkowej działalności mogą podlegać dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 9 ust. 8 ustawy systemowej). Dodatkowa działalność zarobkowa, poza stosunkiem służby, jest objęta jedynie obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE!

Osoba pozostająca w stosunku służby, która wykonuje jednocześnie pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z obu tytułów (art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Reklama

Zatrudnionego funkcjonariusza powinni Państwo zgłosić tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA, chyba że postanowi on, że chce przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu wykonywania umowy zlecenia - wówczas może powstać konieczność zgłoszenia go do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego. Obowiązek ubezpieczenia wypadkowego powstaje dla zleceniobiorcy wtedy, gdy podlega on ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (obowiązkowo lub dobrowolnie) i jednocześnie wykonuje zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Funkcjonariusz nie będzie miał natomiast możliwości przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, bo mogą do niego przystąpić jedynie osoby objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (art. 11 ustawy systemowej). Zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego należy sporządzić na druku ZUS ZUA.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy stanowi przychód osiągnięty z tego tytułu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wynagrodzenie zostało określone kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. Jeśli wynagrodzenie zostanie określone w odmienny sposób, podstawę wymiaru składek stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia (art. 18 ust. 3 i 7 ustawy systemowej).

PRZYKŁAD

Firma zawarła umowę zlecenia z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej.

I wariant- w umowie zlecenia firma określiła miesięczne wynagrodzenie w wysokości 900 zł. Z tytułu umowy zlecenia funkcjonariusz przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz został objęty obowiązkiem ubezpieczenia wypadkowego i zdrowotnego:

• podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne: 900 zł,

• podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 900 zł - [(900 zł × 9,76%) + (900 zł × 1,5%)] = 900 zł - (87,84 zł + 13,50 zł) = 798,66 zł.

II wariant- w umowie zlecenia firma określiła wynagrodzenie w miesięcznej wysokości 900 zł. Z tytułu umowy zlecenia funkcjonariusz podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie przystąpił dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych:

• podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 900 zł.

Podstawa prawna:

• art. 4 pkt 9, art. 8 ust. 15 pkt 4, art. 9 ust. 8, art. 12 ust. 1 i ust. 3, art. 18 ust. 3 i ust. 7 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e i pkt 13, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?