reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Jeżeli osoba osiągała zarobki w okresie trwania postępowania przed sądem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, to po przyznaniu renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem przychodów za okres od dnia uprawomocnienia się wyroku przyznającego rentę (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 2/08).

Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z lipca 2004 r. przyznał Piotrowi S. rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy za okres od grudnia 2002 r. do lutego 2004 r., oraz od lutego 2004 r. na okres 3 lat - z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Apelacja ZUS została oddalona wyrokiem Sądu Apelacyjnego w G. Wyrok ten uprawomocnił się, a decyzję w sprawie wypłaty renty ZUS wydał 21 lutego 2006 r.

Jednak w okresie od początku 2003 r. do listopada 2004 r. Piotr S. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w jednym z urzędów na niepełny etat. Otrzymał wynagrodzenie za pracę łącznie w 2003 r. ponad 20 tys. zł, a w 2004 r. prawie 18,3 tys. zł.

W związku z tym po rozliczeniu renty i przychodów ZUS zdecydował o obniżeniu uzyskanego świadczenia za 2003 r. i 2004 r. oraz wypłaceniu - na podstawie decyzji z lutego 2006 r. - renty w obniżonej kwocie. Piotr S. odwołał się od tej decyzji do sądu, wskazując, że organ rentowy bezzasadnie obniżył jego świadczenie rentowe, gdyż nie otrzymywał go w latach, za które zostało wypłacone (2003-2004). Ponadto Piotr S. w listopadzie 2004 r. ukończył 65 lat i od tej daty otrzymywał świadczenia emerytalno-rentowe stosownie do art. 103 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Rozpatrujący sprawę Sąd Okręgowy w S. również przyznał rację Piotrowi S. i zasądził na jego rzecz rentę w pełnej wysokości. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że ubezpieczony w latach 2003-2004 nie otrzymywał renty. Nie ma więc podstaw do rozliczenia świadczenia z tytułu przekroczenia kwot granicznych za te lata.

Apelację złożył ZUS. Rozpatrujący sprawę Sąd Apelacyjny nie był już tak kategoryczny i uznał, że w sprawie istnieje złożony problem prawny. Skierował więc do Sądu Najwyższego pytanie prawne:

„Czy świadczenie rentowe, do którego prawo ustalono mocą wyroku sądowego, a które wypłacono po uprawomocnieniu się tego orzeczenia, winno być rozliczane w trybie art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przy uwzględnieniu przychodu w latach, za jakie zostało przyznane, czy z roku jego (świadczenia rentowego) wypłaty?”

Sąd Najwyższy, odpowiadając na powyższe pytanie, wydał 7 maja 2008 r. uchwałę (II UZP 2/08) stwierdzającą, że świadczenie rentowe, do którego prawo zostało ustalone wyrokiem sądu i wypłacone po uprawomocnieniu się tego orzeczenia, podlega zmniejszeniu z tytułu osiągania przychodu, o którym stanowi art. 104 ust. 8 ustawy o emeryturach i rentach z FUS za okres następujący po ustaleniu prawa do tego świadczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama