Kategorie

Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Jeżeli osoba osiągała zarobki w okresie trwania postępowania przed sądem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, to po przyznaniu renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem przychodów za okres od dnia uprawomocnienia się wyroku przyznającego rentę (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 2/08).

Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z lipca 2004 r. przyznał Piotrowi S. rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy za okres od grudnia 2002 r. do lutego 2004 r., oraz od lutego 2004 r. na okres 3 lat - z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Apelacja ZUS została oddalona wyrokiem Sądu Apelacyjnego w G. Wyrok ten uprawomocnił się, a decyzję w sprawie wypłaty renty ZUS wydał 21 lutego 2006 r.

Reklama

Jednak w okresie od początku 2003 r. do listopada 2004 r. Piotr S. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w jednym z urzędów na niepełny etat. Otrzymał wynagrodzenie za pracę łącznie w 2003 r. ponad 20 tys. zł, a w 2004 r. prawie 18,3 tys. zł.

W związku z tym po rozliczeniu renty i przychodów ZUS zdecydował o obniżeniu uzyskanego świadczenia za 2003 r. i 2004 r. oraz wypłaceniu - na podstawie decyzji z lutego 2006 r. - renty w obniżonej kwocie. Piotr S. odwołał się od tej decyzji do sądu, wskazując, że organ rentowy bezzasadnie obniżył jego świadczenie rentowe, gdyż nie otrzymywał go w latach, za które zostało wypłacone (2003-2004). Ponadto Piotr S. w listopadzie 2004 r. ukończył 65 lat i od tej daty otrzymywał świadczenia emerytalno-rentowe stosownie do art. 103 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Rozpatrujący sprawę Sąd Okręgowy w S. również przyznał rację Piotrowi S. i zasądził na jego rzecz rentę w pełnej wysokości. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że ubezpieczony w latach 2003-2004 nie otrzymywał renty. Nie ma więc podstaw do rozliczenia świadczenia z tytułu przekroczenia kwot granicznych za te lata.

Apelację złożył ZUS. Rozpatrujący sprawę Sąd Apelacyjny nie był już tak kategoryczny i uznał, że w sprawie istnieje złożony problem prawny. Skierował więc do Sądu Najwyższego pytanie prawne:

Reklama

„Czy świadczenie rentowe, do którego prawo ustalono mocą wyroku sądowego, a które wypłacono po uprawomocnieniu się tego orzeczenia, winno być rozliczane w trybie art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS przy uwzględnieniu przychodu w latach, za jakie zostało przyznane, czy z roku jego (świadczenia rentowego) wypłaty?”

Sąd Najwyższy, odpowiadając na powyższe pytanie, wydał 7 maja 2008 r. uchwałę (II UZP 2/08) stwierdzającą, że świadczenie rentowe, do którego prawo zostało ustalone wyrokiem sądu i wypłacone po uprawomocnieniu się tego orzeczenia, podlega zmniejszeniu z tytułu osiągania przychodu, o którym stanowi art. 104 ust. 8 ustawy o emeryturach i rentach z FUS za okres następujący po ustaleniu prawa do tego świadczenia.

Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że art. 104 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS nakazuje zawieszenie lub zmniejszenie prawa do emerytury lub renty w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Przepis ten nie odnosi się zatem do przychodu z tytułu renty, ale do prawa. Stąd należy uznać, że stanowisko sądu I instancji było błędne.

Przepisy posługują się pojęciem emeryta lub rencisty. Rencistą jest osoba, która ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do renty rodzinnej. Prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa (art. 100 ust. 1 ustawy emerytalnej). Prawo do wypłaty świadczenia łączy się z uzyskaniem przychodów, które nie przekraczają określonych limitów. Prawo do renty Piotr S. uzyskał na podstawie wyroku z lipca 2004 r. ale to nie był wyrok prawomocny.

„Apelacja ZUS została oddalona wyrokiem Sądu Apelacyjnego w G. Wyrok ten uprawomocnił się, a decyzję w sprawie wypłaty renty ZUS wydał 21 lutego 2006 r.” - podstawą więc będzie wyrok sądu okręgowego, skoro nie został on zmieniony w wyniku apelacji, a skoro istniało prawo do renty, gdy uprawniony uzyskiwał przychody z tytułu stosunku pracy, to renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem tych przychodów. Wynagrodzenie uzyskane przez Piotra S. przekroczyło obowiązujące limity, dlatego wypłacona renta powinna zostać obniżona, jednak wyłącznie za okres po ustaleniu prawa do renty. Dopiero od momentu ustalenia prawa do renty wnioskodawca staje się rencistą i ma prawo wyboru, czy nadal chce równocześnie być osobą zatrudnioną, czy wyłącznie otrzymywać rentę wypłacaną przez ZUS.

Michał Culepa

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?