Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika powinni Państwo ustalić na podstawie przychodu za okres od lutego do czerwca 2008 r. Do podstawy wymiaru nie należy wliczać przychodu pracownika z umowy o pracę, która rozwiązała się 30 listopada 2007 r. Nawet jednodniowa przerwa między kolejnymi umowami o pracę powoduje, że do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie z umowy, która trwa.
UZASADNIENIE
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków płatnik świadczenia wylicza z uwzględnieniem przychodu pracownika, który uzyskał w trakcie trwającego zatrudnienia. Oznacza to, że przerwa między kolejnymi umowami o pracę zawartymi z tym samym pracownikiem powoduje wyłącznie z podstawy wymiaru świadczenia przychód uzyskany przed przerwą. Nie ma różnicy między przerwą trwającą jeden tydzień, jeden miesiąc czy jeden rok. Wyjątkowo traktuje się przerwę między kolejnymi umowami o pracę, która przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, np. w niedzielę.
WAŻNE!
W podstawie wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy sumuje się przychód z kolejno zawartych umów o pracę, jeżeli przerwa przypada na dzień ustawowo wolny od pracy.
PRZYKŁAD
Zawarta z pracownikiem umowa o pracę na 3-miesięczny okres próbny rozwiązała się 31 grudnia 2007 r. Kolejną umowę o pracę, już na czas nieokreślony, zawarto z tym pracownikiem od 2 stycznia 2008 r. Pracownik zachorował w lipcu 2008 r. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika przyjęto przychód, który uzyskał w okresie od października 2007 r. do czerwca 2008 r. Przerwa między kolejnymi umowami o pracę wypadła 1 stycznia 2008 r., który w każdym roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dlatego ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić przychód z kolejnych umów o pracę zawartych z pracownikiem.
Pracownik zachorował w trakcie trwania umowy o pracę zawartej od 14 stycznia 2008 r., czyli podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia, które uzyskał w okresie od lutego do czerwca 2008 r.
Łącznie z wcześniejszą umową o pracę pracownik ma ponad 12 miesięcy zatrudnienia u Państwa na podstawie umowy o pracę. Jednak z powodu przerwy od 1 grudnia 2007 r. do 13 stycznia 2008 r. nie mogą Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika przychodu, który uzyskał do 30 listopada 2007 r. Między kolejno zawieranymi z Państwem umowami była przerwa, dlatego przychodu z wcześniejszej umowy o pracę nie można uwzględnić.
Podstawa prawna:
• art. 36 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Edyta Pisarczyk
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat