reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Zatrudnienie w szkole nauczyciela, u którego stwierdzono chorobę zawodową

Zatrudnienie w szkole nauczyciela, u którego stwierdzono chorobę zawodową

Chcemy zatrudnić w naszej szkole od 1 września br. nauczyciela, który ma już uprawnienia emerytalne. Ponadto posiada on orzeczenie lekarskie stwierdzające chorobę zawodową. Czy możemy go zatrudnić w szkole na stanowisku nauczyciela?


RADA

Nauczyciela posiadającego uprawnienia emerytalne, u którego stwierdzono chorobę zawodową związaną z wykonywaniem zawodu, można zatrudnić na stanowisku nauczyciela. Jednak warunkiem zatrudnienia nauczyciela jest uzyskanie przez niego orzeczenia lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na tym stanowisku.

UZASADNIENIE

 Stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która łącznie spełnia następujące warunki:

• posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym (względnie która ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, dla którego są to wystarczające kwalifikacje),

• przestrzega podstawowych zasad moralnych,

• spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

PRZYKŁAD

 Dyrektor szkoły ma zamiar zatrudnić od 1 września 2008 r. nauczyciela dyplomowanego z 21-letnim stażem pedagogicznym zgodnie z posiadanymi przez niego kwalifikacjami. W takim przypadku dyrektor szkoły musi stwierdzić, czy dana osoba spełnia wszystkie wymagane warunki, w tym warunek zdrowotny do wykonywania zawodu nauczyciela.

Spełnienie warunków zdrowotnych jako niezbędne do wykonywania zawodu jest zatem jednym z podstawowych wymagań do zajmowania stanowiska nauczyciela. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dlatego nauczyciel, tak jak każda osoba przyjmowana do pracy, podlega wstępnym badaniom lekarskim. Przeprowadza się je na podstawie skierowania wydanego przez dyrektora szkoły. Takie badanie kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku lub przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku.

WAŻNE!

Stwierdzenie, że istnieją przeciwwskazania zdrowotne do pracy nauczycielskiej, stanowi przeszkodę w zatrudnieniu pracownika na stanowisku nauczyciela.

PRZYKŁAD

Inspektor sanitarny wydał decyzję stwierdzającą u nauczyciela chorobę zawodową spowodowaną nadmiernym wysiłkiem głosowym. Nauczyciel zamierza zmienić pracę z powodów osobistych i chce przenieść się do innej miejscowości. W szkole znajdującej się w tej miejscowości jest wakat na stanowisko odpowiadające posiadanym przez nauczyciela kwalifikacjom. Dyrektor tej szkoły zdecydował się zatrudnić tego nauczyciela od 1 września 2008 r. Jednak na podstawie przeprowadzonych wstępnych badań lekarskich stwierdzono u tej osoby przeciwwskazania zdrowotne do pracy na stanowisku nauczyciela. Wskutek choroby zawodowej nauczyciel stał się niezdolny do wykonywania pracy nauczycielskiej. Takiej osoby nie można zatem zatrudnić na stanowisku nauczyciela.

W omawianej sytuacji nauczyciel posiada uprawnienia emerytalne. Przeszkodą mogą być natomiast przeciwskazania zdrowotne do pracy na tym stanowisku, związane lub niezwiązane z chorobą zawodową. Samo posiadanie uprawnień emerytalnych nie stanowi przeszkody w nawiązaniu nowego stosunku pracy.

• art. 9 Karty Nauczyciela,

• art. 229 § 1, § 8 Kodeksu pracy,

• § 2 ust. 5 i § 4 ust. 1 rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.),

• art. 4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Bogusław Śnieżek

specjalista ds. prawa oświatowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama