Kategorie

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach

Marcin Redlicki
Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi
Zatrudniliśmy na pół etatu niepełnosprawnego pracownika. Moglibyśmy ubiegać się w PFRON o dofinansowanie wynagrodzenia i refundację składek na jego ubezpieczenia, ale wiemy, że równocześnie pracuje w innym zakładzie (też na pół etatu). Czy zatrudniając takiego pracownika powinniśmy ustalić, czy inny zakład korzysta z dofinansowania, czy od razu wystąpić do PFRON o refundację licząc się z tym, że dostaniemy odmowę?

RADA

Powinni Państwo wystąpić do PFRON o refundację. Nawet jeśli inna firma korzysta z dofinansowań z tytułu zatrudnienia tej osoby, Państwa firma otrzyma dofinansowanie w oczekiwanej wysokości, ponieważ łącznie wymiar czasu pracy tej osoby nie przekracza pełnego etatu.

UZASADNIENIE

Zarówno w systemie dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, jak i w systemie refundacji składek istnieje możliwość pobierania dofinansowania/refundacji za tego samego pracownika przez kilku pracodawców. W przepisach dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń istnieje jednak zastrzeżenie, że dofinansowanie nie może przekroczyć kosztów ponoszonych na zatrudnienie niepełnosprawnego na pełny etat (art. 25b ust. 2 i art. 26b ust. 2 ustawy o rehabilitacji). Jeżeli jeden pracodawca zatrudnia osobę niepełnosprawną na pełny etat, drugi pracodawca zgłaszający się do PFRON nie uzyska prawa do dofinansowania.

WAŻNE!

Pierwszeństwo w uzyskaniu refundacji i dofinansowań ma pracodawca, który dłużej zatrudnia niepełnosprawnego pracownika.

System komputerowy PFRON automatycznie uniemożliwia wypłatę dofinansowania na więcej niż 1 pełny etat dla danej osoby. Jeśli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona np. na 0,6 etatu u pracodawcy, który korzysta z pomocy PFRON, to zatrudniający ją kolejny pracodawca może uzyskać dofinansowanie za nie więcej niż 0,4 etatu.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony w jednej firmie na 3/4 etatu otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie w miesięcznej wysokości 980 zł. Dodatkowo od sierpnia br. podjął zatrudnienie w innej firmie na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 840 zł. Pierwszy pracodawca korzysta z dofinansowania wynagrodzenia i refundacji składek z PFRON od całości wynagrodzenia, tj. od 980 zł. Druga firma ma w tej sytuacji prawo do dofinansowania i refundacji jedynie do tej części wynagrodzenia, która nie przekracza należności z tytułu zatrudnienia na pełny etat. Dofinansowanie i refundacja przysługują zatem drugiemu pracodawcy z tytułu 1/4 etatu tej osoby, tj. od kwoty 420 zł.

Problem jest prostszy w sytuacji, kiedy dana osoba zmienia pracę w trakcie miesiąca. Kolejni pracodawcy uzyskują wówczas dofinansowanie proporcjonalnie do czasu zatrudnienia tej samej osoby.

System komputerowy PFRON wskazuje, czy dany pracownik jest objęty dofinansowaniem przy dokonywaniu wypłat. Na identyfikację każdej zatrudnionej osoby fizycznej pozwalają informacje, jakie trzeba podać w załącznikach do wniosków o wypłatę dofinansowania lub refundacji:

• Wn-D - wniosek dotyczący dofinansowań,

• Wn-U - wniosek dotyczący refundacji składek.

Załączniki do tych wniosków to imienne zgłoszenia pracowników:

Reklama

• INF-D-P - załącznik do wniosku WN-D, który operuje terminem „przeciętnego miesięcznego wymiaru czasu pracy” każdego pracownika, tj. iloczynu wymiaru czasu pracy oraz ilorazu liczby dni pozostawania w zatrudnieniu u danego pracodawcy i liczby dni w okresie sprawozdawczym. Odpowiednie dane należy wpisać - w zależności od tego, jakiej grupy pracowników i pracodawców rzecz dotyczy - w poz. od 24 do 35 tej informacji,

• INF-U-P - miesięczna informacja o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, składkach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników (załącznik do wniosku WN-U); należy w niej podać liczbę dni przepracowanych w miesiącu u danego pracodawcy (zależnie od sytuacji w poz. od 24 do 34).

Na tej podstawie PFRON ustala dofinansowanie i refundację przysługującą poszczególnym pracodawcom z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. Jeśli ze złożonych przez dwie firmy dokumentów wynika, że łącznie dofinansowanie przekracza kwoty na zatrudnienie na pełny etat, firma, która dłużej zatrudnia pracownika, otrzymuje pełne dofinansowanie, a drugi pracodawca dofinansowanie w wysokości do pełnego etatu.

• art. 25b ust. 2, art. 25c, art. 26a-c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1755).

Marcin Redlicki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?