| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej

Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej

Przyjęliśmy do pracy pracownika, który wcześniej pracował m.in. przez 4 miesiące i 17 dni w agencji pracy tymczasowej. Byliśmy wówczas dla niego pracodawcą użytkownikiem. Czy okres pracy w agencji wliczamy temu pracownikowi do jego stażu urlopowego w naszym zakładzie?


RADA

Tak, okres pracy w agencji pracy tymczasowej wliczają Państwo do stażu urlopowego. Nie ma znaczenia, że byli Państwo pracodawcą użytkownikiem dla pracownika.

UZASADNIENIE

Na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego nie mają wpływu wcześniejsze okresy zatrudnienia. Praca w agencji tymczasowej ma jednak wpływ na wymiar i prawo do urlopu tego pracownika u pracodawców, którzy nie są agencjami pracy tymczasowej. Przy ustalaniu wymiaru urlopu pracodawca bierze pod uwagę cały staż pracy w agencji tymczasowej, tak jak każdy inny okres zatrudnienia i bez znaczenia jest fakt, że byli Państwo pracodawcą użytkownikiem dla tego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy po 4 miesiącach i 17 dniach pracy w br. przeszedł na etat do swojego pracodawcy użytkownika. Stosunek pracy rozpoczął się 2 czerwca 2008 r. Pracownik w 2007 r. ukończył studia wyższe i pracował przez 3 miesiące u pracodawcy, którym nie była agencja pracy tymczasowej. W takim przypadku przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego do okresu zatrudnienia pracownika wliczamy:

• 3 miesiące pracy w 2007 r.,

• 4 miesiące i 17 dni pracy w 2008 r. w agencji pracy tymczasowej,

• 8 lat z tytułu ukończonych studiów wyższych.

W sumie więc staż urlopowy pracownika wynosi 8 lat, 7 miesięcy i 17 dni, co uprawnia go do 20 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku.

Pracownik został zatrudniony od 2 czerwca 2008 r. Należy zatem ustalić mu za okres pracy od 2 czerwca 2008 r. urlop proporcjonalny. Jeżeli będzie pracował w zakładzie do końca br., to za 2008 r. będzie miał prawo do 12 dni urlopu:

20 dni urlopu × 7/12 = 11,66.

Bez względu na wymiar urlopu pracownika nalicza pracownikowi tymczasowemu urlop w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pracy. Dla agencji pracy tymczasowej osiągnięcie przez pracownika w czasie zatrudnienia na postawie umowy o pracę tymczasową stażu pracy uprawniającego do 26 dni urlopu wypoczynkowego nie ma żadnego znaczenia. Agencja pracy tymczasowej nie udziela urlopu uzupełniającego.

Ze względu na to, że urlop pracownika tymczasowego jest urlopem szczególnym, może on łącznie z przysługującym urlopem „zwykłym” przekroczyć należny pracownikowi wymiar urlopu w danym roku.

PRZYKŁAD

Pracownik podjął pierwszą pracę w agencji pracy tymczasowej 2 stycznia br. Po 4 miesiącach i 17 dniach pracy na podstawie umowy o pracę tymczasową, pracownik od 19 maja br. podjął pracę na pełny etat u pracodawcy użytkownika. W takim przypadku w agencji pracy tymczasowej pracownik nabył prawo do 8 dni urlopu (pozostawanie w dyspozycji przez pełne 4 miesiące). Natomiast obecny pracodawca nalicza mu urlop w wymiarze 1,66 dnia za każdy miesiąc pracy poczynając od 19 maja br. Pracownikowi w pierwszym roku kalendarzowym pracy przysługuje urlop wypoczynkowy z upływem każdego miesiąca pracy. Urlopu tego nie zaokrąglamy do pełnych dni, ponieważ nie ma przepisu, który by na pozwalał.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »