reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Ustalenie czy zwolnienie lekarskie ma związek z wypadkiem przy pracy

Ustalenie czy zwolnienie lekarskie ma związek z wypadkiem przy pracy

Prowadzę zakład stolarski i zatrudniam 5 pracowników. Jeden z nich 7 sierpnia 2008 r. miał wypadek w pracy, a jest zatrudniony w warsztacie od października 2007 r. Ma zwolnienie lekarskie od 7 sierpnia 2008 r. Na zwolnieniu nie ma żadnej informacji, że ma ono związek z wypadkiem przy pracy. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi za czas zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100%? Na jakiej podstawie wypłacić mu świadczenia? Do tej pory pracownik nie chorował.


RADA

Pracownikowi od 7 sierpnia br. przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru z ubezpieczenia wypadkowego. Zwolnienie lekarskie, druk ZUS Z-3 oraz protokół wypadku przy pracy powinni Państwo przekazać do ZUS. Płatnikiem zasiłku dla pracownika będzie ZUS.

UZASADNIENIE

Ze składek na ubezpieczenie wypadkowe jest finansowany pełny koszt świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Pracodawca nie współfinansuje kosztu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, mimo że w przypadku wynagrodzenia chorobowego płaci za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym.

Pracodawca, u którego wydarzył się wypadek w trakcie pracy, ma obowiązek przygotować dokumentację związaną z wypadkiem, która posłuży pracownikowi m.in. do ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Pracodawca musi sporządzić protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. W protokole są informacje o tym, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do wypadku, co było przyczyną wypadku, czy pracownik w chwili wypadku był pod wpływem środków odurzających. To informacje, których ustalenie ma wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego dla pracownika. Jeżeli są świadkowie wypadku, to pracodawca powinien spisać ich zeznania.

Pracownikowi od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego w związku wypadkiem przy pracy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru. Zatrudniony u Państwa pracownik nie korzystał w 2008 r. ze zwolnień lekarskich. Mimo że pracownik nie wykorzystał w 2008 r. jeszcze ani jednego dnia zwolnienia lekarskiego, to od 7 sierpnia 2008 r., tj. od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego przysługuje mu 100% zasiłek chorobowy, ale wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego.

WAŻNE!

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje wyłącznie za czas zwolnienia lekarskiego niezwiązanego z wypadkiem przy pracy.

Na druku zwolnienia lekarskiego nie ma miejsca, w którym lekarz może wpisać informację o tym, że niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem przy pracy. Lekarz, który wypisuje zwolnienie lekarskie, nie zawsze ma taką informację. Dlatego w pierwszej kolejności pracodawca powinien zgromadzić pełną dokumentację zasiłkową i dopiero na tej podstawie wypłacić zasiłek chorobowy. Jeżeli nieobecność w pracy jest związana z wypadkiem przy pracy, to pracodawca ma obowiązek przygotować protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. To pracodawca w protokole decyduje o tym, czy zdarzenie, do którego doszło na terenie zakładu pracy, jest wypadkiem przy pracy.

• art. 234, art. 237 Kodeksu pracy,

• art. 7, art. 8 ust. 3 i ust. 4, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10, art. 22 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2002 r. nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Dorota Wawrzeńczak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama