reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego przy przekroczeniu 30-krotności wynagrodzenia

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego przy przekroczeniu 30-krotności wynagrodzenia

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne płatne do 28. dnia miesiąca za dany miesiąc. Zachorował w lipcu br. Do ustalenia podstawy przyjmiemy wynagrodzenie od lipca 2007 r. do czerwca 2008 r. W lipcu 2007 r. przychód pracownika przekroczył 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie za ten miesiąc wyniosło 15 012 zł, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe opłaciliśmy od kwoty 14 291 zł. Do końca 2007 r. nie potrącaliśmy już składek emerytalnych i rentowych. Wynagrodzenie pracownika wynosiło: za sierpień 2007 r. 12 193 zł, za wrzesień 2007 r. 9383 zł, za październik 2007 r. 17 827 zł, listopad i grudzień 2007 r. po 9383 zł, styczeń i luty 2008 r. po 10 500 zł oraz od marca do czerwca 2008 r. po 12 130 zł. W jakiej wysokości wynagrodzenie za poszczególne miesiące powinno być wliczone do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

RADA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika należy ustalić uwzględniając przychód od lipca 2007 r. do czerwca 2008 r. Przychód pracownika za lipiec 2007 r. do osiągnięcia kwoty limitu rocznej podstawy wymiaru składek powinni Państwo pomniejszyć o wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika. Po przekroczeniu limitu przychód powinni Państwo pomniejszyć o składkę na ubezpieczenie chorobowe. Wynagrodzenie, z którego będzie ustalana podstawa wymiaru, powinni Państwo przyjąć w kwocie, w jakiej pracownik miał do niego prawo w danym miesiącu, oraz pomniejszyć o kwotę faktycznie potrąconych składek.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika to przychód, który jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe w danym miesiącu. Z tego wynagrodzenia należy odliczyć potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane ze środków pracownika.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku kalendarzowym jest ograniczona do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W 2007 r. kwota ta wynosiła 78 480 zł. Gdy łączne przychody pracownika zsumowane w poszczególnych miesiącach przekroczą w roku kalendarzowym tę granicę, to od nadwyżki płatnik nie pobiera już składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak w dalszym ciągu pracodawca opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe (2,45%).

Od 1 lipca 2007 r. zmieniła się wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe. Do czasu, gdy roczny przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie przekroczył 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć przychód pracownika, po odliczeniu łącznie kwoty odpowiadającej łącznie:

• 15,71% tego przychodu, jeżeli przychód został wypłacony w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r.,

• 13,71% tego przychodu, jeżeli przychód został wypłacony po 31 grudnia 2007 r.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika powinni Państwo przyjąć jego wynagrodzenie za poszczególne miesiące z zastosowaniem następujących zasad:

• lipiec 2007 r. - ze względu na przekroczenie granicy 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia oraz obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe w części finansowanej ze środków ubezpieczonego, przychód powinien zostać pomniejszony o składki w wysokości:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama