Kategorie

Wynagrodzenie za przestój dla pracownika wynagradzanego akordowo

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Z powodu ulewnego deszczu w czasie burzy mieliśmy w firmie 6-godzinną przerwę w dostawie prądu i w związku z tym przerwę w produkcji mebli. Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój pracowników, którzy zarabiają akordowo? Chodzi głównie o pracowników, którzy sklejają krzesła i od każdej sztuki otrzymują 30 zł. Oprócz tego pracownicy mają prawo do miesięcznego dodatku za pracę w uciążliwych warunkach w kwocie 80 zł.

RADA

Wynagrodzenie za niezawiniony przestój pracowników należy obliczyć biorąc pod uwagę kwotę dodatku za pracę w szczególnych warunkach z lipca br. oraz średnią wynagrodzenia akordowego wypłaconego w okresie 3 miesięcy poprzedzających lipiec br. (lub 12 miesięcy, jeśli ulega ono znacznym wahaniom).

UZASADNIENIE

Jedną z okoliczności, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie, mimo że nie świadczy pracy, jest niezawiniony przez niego przestój. Za czas takiego przestoju pracownik ma prawo do wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - do 60% wynagrodzenia.

Stawka osobistego zaszeregowania to wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej stawce miesięcznej bądź ustalone godzinowo, bez żadnych dodatków, nawet stałych (uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07).

Nie zawsze u pracownika jest wyodrębniona stawka osobistego zaszeregowania, tak jak w przypadku Państwa pracowników. Chodzi tu o formy wynagradzania określone prowizyjnie, akordowo bądź zadaniowo. Comiesięczne pobory pracownika zależą wtedy od ilości wykonanej pracy, np. podpisanych umów, uszytych kurtek, sprzedanych odkurzaczy itp. Wówczas wynagrodzenie za przestój stanowi 60% wynagrodzenia liczonego przy zastosowaniu zasad takich jak przy wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy. Aby ustalić jego wysokość, trzeba wykonać kilka czynności.

Krok 1.

Składniki w stałej stawce miesięcznej (inne niż stawka osobistego zaszeregowania), np. stałe premie regulaminowe, dodatki stażowe, przyjmuje się w wysokości należnej w miesiącu, w którym był przestój.

Krok 2.

Składniki zmienne przysługujące pracownikowi za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej podczas 3 miesięcy poprzedzających miesiąc przestoju (lub maksymalnie 12 miesięcy - w przypadku znacznych wahań).

Krok 3.

Ustaloną podstawę ze składników stałych (krok 1) oraz zmiennych (krok 2) należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w okresie: odpowiednio danego miesiąca oraz 3 lub 12 poprzedzających miesięcy, z których została ustalona ta podstawa. Obie stawki godzinowe należy pomnożyć przez 60%.

Krok 4.

Godzinową podstawę należy pomnożyć przez liczbę godzin przestoju.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik zatrudniony w fabryce produkującej meble skleja drewniane krzesła. Jego wynagrodzenie za wykonanie każdego gotowego mebla wynosi 30 zł. Oprócz tego pobiera dodatek za pracę w uciążliwych warunkach w kwocie 80 zł. W lipcu br., z powodu opóźnienia w dostawie kleju, pracownik miał 6 godzin przestoju.

W kwietniu br. pracownik skleił 85 krzeseł, w maju - 68, a w czerwcu - 92. Jego wynagrodzenie wynosiło więc odpowiednio: 2550 zł, 2040 zł i 2760 zł. Przepracował w tym czasie łącznie 496 godzin (176 godz., 152 godz. i 168 godz.).

Obliczamy wynagrodzenie za 6 godzin przestoju:

• dodatek za pracę w uciążliwych warunkach w lipcu br. - 80 zł należy podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w lipcu br.:

80 zł : 184 godz. = 0,43 zł,

• sumę wynagrodzenia zmiennego z okresu kwiecień - czerwiec (7350 zł) należy podzielić przez liczbę godzin pracy z 3 miesięcy: 7350 zł : 496 godz. = 14,82 zł,

• suma obu stawek godzinowych:

0,43 zł + 14,82 zł = 15,25 zł,

• 60% stawki godzinowej:

15,25 zł x 60% = 9,15 zł,

• wynagrodzenie za 6 godzin przestoju w lipcu br.: 9,15 zł x 6 godz. = 54,90 zł.

Podstawa prawna:

• art. 80, art. 81 § 2 Kodeksu pracy,

Reklama

• § 4 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.),

• § 8-12 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?