reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Kiedy i na jakich zasadach przysługuje odprawa pośmiertna

Kiedy i na jakich zasadach przysługuje odprawa pośmiertna

Jednym z podstawowych uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy jest odprawa pośmiertna. Przysługuje ona w określonej wysokości wskazanym członkom rodziny zmarłego pracownika.

Odprawa pośmiertna jest szczególnego rodzaju jednorazowym świadczeniem pieniężnym wynikającym ze stosunku pracy, wypłacanym przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika (uchwała SN z 15 grudnia 1975 r., I PZP 46/75, OSN 1976/6/123). Przysługuje ona rodzinie pracownika, jeżeli śmierć pracownika nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (art. 93 k.p.).

Pracodawca nie wypłaca odprawy tylko w przypadku, gdy:

• pracownik nie miał małżonka lub członków rodziny spełniających kryteria do uzyskania renty rodzinnej z FUS,

• pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a wypłacone odszkodowanie jest co najmniej równe przysługującej odprawie.

Prawo do odprawy pośmiertnej jest ściśle związane z osobami, które ustawodawca wskazał jako uprawnione do jej otrzymania. Jeżeli pracownik nie posiadał w chwili śmierci rodziny, pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty tego świadczenia.

Pracodawca nie jest również zobowiązany do wypłaty odprawy, jeśli zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę ubezpieczenia pracownika na życie. W razie śmierci takiego pracownika członkowie rodziny otrzymają odszkodowanie od ubezpieczyciela. Dopiero w przypadku, gdy kwota odszkodowania otrzymana od ubezpieczyciela jest niższa od kwoty przysługującej odprawy, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami (art. 93 § 7 k.p.).

Krąg uprawnionych do odprawy pośmiertnej

Osobami uprawnionymi do odprawy pośmiertnej są:

• małżonek,

• inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS (art. 93 § 4 k.p.).

Jeśli prawo do odprawy pośmiertnej przysługuje większej liczbie osób, wówczas pracodawca ma obowiązek wypłacić ją w pełnej wysokości, dzieląc jej kwotę na równe części między wszystkich uprawnionych członków rodziny (art. 93 § 5 k.p.). Natomiast jeżeli po zmarłym pracowniku pozostała tylko jedna osoba uprawniona, pracodawca wypłaca połowę przysługującej odprawy (art. 93 § 6 k.p.).

Wysokość odprawy

Wysokość odprawy zależy od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy (art. 93 § 2 k.p.).

Została ona ustalona następująco:

• jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat - przysługuje 1-miesięczne wynagrodzenie,

• jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat - przysługuje 3-miesięczne wynagrodzenie,

• jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat - przysługuje 6-miesięczne wynagrodzenie.

Należy podkreślić, że do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wlicza się poprzednie zatrudnienie, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła poprzez przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 231 k.p.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama