reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak ustalić limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca pracującego 2 dni w tygodniu

Jak ustalić limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca pracującego 2 dni w tygodniu

 Zatrudniliśmy na 1/4 etatu pracownika w systemie podstawowym czasu pracy. Ma on świadczyć pracę jedynie przez 2 dni w tygodniu przez różną liczbę godzin dziennie, np. w niektóre dni po 2 godziny, a w inne po 8 godzin. W jaki sposób powinniśmy określić w umowie o pracę liczbę godzin, po przepracowaniu których zaczynają się dla tej osoby godziny dodatkowo płatne tak jak godziny nadliczbowe? Pracownika obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy.

RADA

Najprościej dla Państwa będzie wskazać pracownikowi, że godziny ponadwymiarowe, które będą płatne tak jak godziny nadliczbowe, zaczynają się dla niego po przekroczeniu jakiejś części (np. połowy) wymiaru czasu pracy właściwego dla pracownika pełnoetatowego w danym miesiącu.

UZASADNIENIE

W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad ustalony w tej umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od stosowanych rozkładów czasu pracy dla danego pracownika. Limit można określić np.:

• dobowo - pracownik będzie miał prawo do dodatku po przekroczeniu określonej liczby godzin pracy w danym dniu, np. po przepracowaniu 6 godzin. Takie ustalenie jest stosowane wówczas, gdy niepełnoetatowiec pracuje w każdym dniu pracy tyle samo czasu;

• średniotygodniowo, na okres rozliczeniowy - pracownik nabywa prawo do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe po przekroczeniu określonej liczby godzin pracy przeciętnie tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, np. po przepracowaniu przeciętnie 30 godzin na tydzień w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Takie uregulowanie jest stosowane przede wszystkim wówczas, gdy pracownik wykonuje pracę tylko w niektóre dni tygodnia, a jego rozkład czasu pracy przewiduje różne długości godzin pracy w poszczególnych dniach.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji powinno być stosowane drugie rozwiązanie. Wskazywanie przez Państwa dobowego limitu prowadziłoby w rezultacie do obowiązku częstej wypłaty dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe, jeżeli pracownik pracuje prawie przez połowę swoich dni pracy po 8 godzin dziennie. Limit godzin ponadwymiarowych nie może być ustalony tak samo jak limit właściwy dla godzin nadliczbowych. Ustalając go trzeba więc pamiętać, aby w przypadku systemu podstawowego czasu pracy zaczynał się poniżej 8 godzin na dobę, a nie dopiero po ich przekroczeniu. Praca powyżej 8 godzin w systemie podstawowym jest bowiem pracą w godzinach nadliczbowych.

W przedstawionej sytuacji ustalając limit godzin ponadwymiarowych można byłoby wskazać liczbę godzin pracy w miesiącu, których przekroczenie będzie uprawniać pracownika do dodatku. W konsekwencji jednak dojdzie do różnicowania sytuacji w poszczególnych miesiącach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama